• Podcasty
  • Filmové premiéry Pavla Sladkého
Filmové premiéry Pavla Sladkého
17. červen 2022

Poslechněte si podcast: Kdyby radši hořelo: Kritický a satirický obraz malosti a manipulování s informacemi

Celovečerní debut absolventa Adama Kolomana Rybanského Kdyby radši hořelo měl světovou premiéru v zimě na festivalu Berlinale. Teď ho začínají promítat česká kina. V hlavních rolích se představí například Michal Isteník, Miroslav Krobot a Anna Polívková. „Film se snaží s určitou mírou vztahu k lokálnímu prostředí a ke svým trochu pivním hrdinům pojmenovat neuhýbavě rasismus na české vesnici, určitou omezenost, zajeté stereotypy a podobné záležitosti,“ popisuje Pavel Sladký.

04:05

Filmové premiéry Pavla Sladkého

Vydává: Český rozhlas

Filmový kritik Radiožurnálu představuje nejnovější snímky, které vstupují do českých kin.

Web

30. červen 2022 03:35

Film De humani corporis fabrica bude nejspíš vyhánět diváky ze sálu, myslí si Pavel Sladký

V pátek 1. července začíná 56. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Jedním z tipů Pavla Sladkého je Trojúhelník smutku. „Je to film, kde se hodně zvrací, cituje se Marx i Ronald Reagan, kde se milenci u večeře hádají o to, kdo zaplatí účet a kde chvíli mají navrch bohatí a chvíli chudí,“ popisuje. Jaký film nejspíš rozdělí publikum? „Pravděpodobně De humanis corporis fabrica,“ uvažuje. Poslechněte si jeho filmové tipy.

23. červen 2022 03:14

Životopisný film Elvis: příběh křehkého člověka uprostřed kol šoubyznysu, které sám pomáhá roztáčet

Pavel Sladký zve na filmové premiéry tohoto týdne. Film Elvis staví na hereckých výkonech Austina Butlera v titulní roli a Toma Hankse coby jeho manažera. Česká novinka Prezidentka s Ondřejem Vetchým a Annou Geislerovou navzdory názvu nepřináší nic politického. „Je to pseudoromantická komedie o muži a ženě ve vysoké funkci,“ komentuje Sladký. „A černá komedie Párty Hárder: Summer Massacre o třech klucích na Mácháči se neurvalým způsobem snaží oslovit mladé publikum,“ shrnuje.

10. červen 2022 03:10

Jurský svět: Nadvláda se vrací ke známým hrdinům pod ekologickou taktovkou

Film Stevena Spielberga Jurský park zahýbal v 90. letech popkulturou jako málokteré dílo. Na jeho příběh, hrdiny a přitažlivost dinosaurů navázal v posledních deseti letech dvěma snímky Colin Trevorrow. Druhý z filmů s názvem Jurský Svět: Nadvláda měl premiéru 9. 6.

19. květen 2022 02:57

Čajkovského žena: Film o nenaplněné lásce produkovala společnost Romana Abramoviče

V Cannes na jihu Francie pokračuje 70. ročník mezinárodního filmového festivalu. Letos se koná kvůli válce na Ukrajině až na výjimky bez účasti ruských filmařů. Pravidlu se vymyká třeba snímek Čajkovského žena ruského režiséra Kirilla Serebrennikova, kterého v minulosti pronásledoval Putinův režim. Film vypráví příběh manželky slavného skladatele, která svého muže velice milovala a trpěla tím, že dává přednost mužům.

13. květen 2022 03:05

Anifilm 2022: Kde je Anna Franková, Belle a další novinky ze světa animovaného filmu

Mezinárodní festival animovaného filmu Anifilm se koná už potřetí v Liberci a filmový publicista Radiožurnálu Pavel Sladký na něm nemůže chybět. Ve svých diváckých tipech vyvrací zažitý stereotyp, že animované filmy jsou určené hlavně dětským divákům. „Snímků s politickými tématy je tady zastoupeno víc než dost. Třeba snímek Utéct, třikrát nominovaný na Oscara, vypráví o uprchlictví a queer tématech,“ uvádí příklad. Co ho zaujalo na filmech Kde je Anna Franková nebo Belle?

5. květen 2022 03:37

107 matek: Příběh cenzorky a vězeňkyň natočený v ženské věznici na Ukrajině

Do českých kin vstupuje 6 nových snímků, mezi nimi česká romantická komedie Láska hory přenáší nebo komiksová sci-fi Dr. Strange v mnohovesmíru šílenství. Premiérou týdne je ale podle Pavla Sladkého snímek 107 matek. Film slovenského režiséra Petera Kerekese se pohybuje na pomezí hraného a dokumentárního snímku. Vznikl v ukrajinské ženské věznici a reálné vězeňkyně v něm taky hrají. Proč byste si ho neměli nechat ujít ať už v kině, nebo online na DAFilms.cz?

28. duben 2022 02:51

Promlčeno: Zajímavý námět i žánrovou atmosféru nového českého thrilleru narušují komediální vložky

Radek, kterého hraje Karel Roden, se po dvaceti letech vrací do Česka, aby srovnal účty s minulostí. Thriller s kriminální zápletkou režiséra Roberta Sedláčka se odehrává během jediného večera a nemalou část děje tvůrci zasadili do nočního vysílacího studia Radiožurnálu. „Film potvrzuje, že Robert Sedláček je režisér orientovaný hodně na herecké výkony, na vedení herců a společenská témata,“ popisuje Pavel Sladký. Jak se tvůrcům podařilo rozvinout potenciál napínavého žánru?

21. duben 2022 03:15

Uvolnit pěsti: dívčí příběh z periferie současného Ruska

Nový film, odehrávající se na konflikty zničeném Kavkaze, loni zvítězil v Cannes a teď vstupuje do českých kin. Proč by podle Pavla Sladkého neměl ujít pozornosti diváků?

14. duben 2022 03:13

Česká komedie Vyšehrad: Fylm a krvavé vikinské drama Seveřan

Do českých kin vstupuje šest českých i zahraničních premiér. Velkou šanci na úspěch u diváků má podle Pavla Sladkého domácí komedie Vyšehrad: Fylm a epické vikinské drama Seveřan amerického režiséra Roberta Eggerse. Proč byste si je neměli nechat ujít na velkém plátně?