Pro a proti
21. srpen 2023

Poslechněte si podcast: Konec uhlí do roku 2033 hrozí nedostatkem elektřiny, říká Brabec. Termín je realistický, míní Hladík

Můžeme se od fosilních paliv bez rizika odklonit do roku 2033, jak předpokládají ministři v právě dokončované energetické koncepci státu? Nebo bychom kvůli zhoršené bezpečnostní situaci v Evropě neměli tolik pospíchat? A rozhodnou politici, nebo ekonomika? Ptáme se ministra životního prostředí Petra Hladíka z KDU-ČSL a jeho předchůdce v ministerské funkci, poslance hnutí ANO Richarda Brabce.

23:41

Pro a proti

Vydává: Český rozhlas

Diskuse se dvěma hosty, kteří hájí opačný názor. Široký záběr témat. Věda, náboženství, kultura či politika. Pro a proti je zdánlivě jednoduchá záležitost.

Web

Dnes 24:02

Co s rodným domem Adolfa Hitlera v rakouském Braunau? Zbourat, nebo zrekonstruovat?

V rakouském Braunau začíná kontroverzní přestavba rodného domu Adolfa Hitlera na centrum pro školení policistů. Pomůže to k vyrovnání se Rakušanů s podílem na holocaustu? Nebo by žlutý dům, který trvale přitahuje pozornost neonacistů, měl být raději srovnaný se zemí? A jak přistupovat k objektům spojeným s nacismem a komunismem?

Včera 24:16

Má embargo na dovoz ukrajinského obilí smysl?

Embargo Evropské komise na dovoz ukrajinského obilí do pěti zemí EU v září padlo. Maďarsko, Polsko a Slovensko v něm přesto dál jednostranně pokračují. Je dobře, že se Komise rozhodla embargo neprodlužovat? „Určitě ano. Pomáhá to zvyšovat životní úroveň ve všech zemích a Ukrajině ustát ruskou agresi,“ říká podnikatel a předseda Ukrajinsko-české obchodní komory Petr Krogman. „Embargo toho moc neřeší, obchod dál probíhá,“ míní předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha.

Před týdnem 24:36

Je Elon Musk pro lidstvo přínosem, nebo nebezpečím?

Přes síť X ovlivňuje názory stovek milionů lidí, je technologický vizionář, schází se se světovými lídry. Přisvojuje si Elon Musk společenskou a politickou moc, která mu nepřísluší? „Ano. Jedna věc je ovládat technologické věci a druhá zacházet se sociální sítí, která je svého druhu nejsilnějším informačním médiem na světě,“ míní amerikanista ze serveru Aktuálně.cz Daniel Anýž. „Ten vliv mu rozhodně přísluší,“ nesouhlasí komentátor Lidových novin Štěpán Hobza.

Před týdnem 24:59

Těžba lithia v Česku

Plány vlády na těžbu a zpracování lithia narážejí na odpor obyvatel v okolí Cínovce v Krušných horách, nezlomila je ani návštěva premiéra s ministry. Podaří se vládě získat tamní obyvatele na svoji stranu a pro Česko strategickou surovinu začít zpracovávat? Dělá pro to kabinet Petra Fialy dost? Diskutují starosta Košťan na Teplicku Tomáš Sváda a zástupce vrchního ředitele sekce hospodářství ministerstva průmyslu a obchodu Eduard Muřický.

Před týdnem 23:36

Režisérka Agnieszka Holland na černé listině polské vlády

Polská vláda přirovnala k nacistické propagandě film Hranice Agnieszky Holland, který zobrazuje příběh tisíců běloruským režimem zneužitých uprchlíků snažících se dostat přes polskou hranici do Evropy. Je kritika, které čelí režisérka, odůvodněná? „Film má jasnou politickou misi,“ tvrdí komentátor serveru Echo24 Ondřej Šmigol. „Není to kritika, ale brutální, vulgární kampaň,“ oponuje reportér serveru Seznam Zprávy Filip Harzer.

Před týdnem 24:16

Mají se pacienti kvůli novele zákoníku práce, která zdvojnásobuje počty přesčasů lékařů, bát přepracovaných mladých doktorů a snížení kvality zdravotní péče?

Nebo se novelou jen legalizuje běžná praxe v nemocnicích, které mnohdy bez přesčasů lékařů nedokáží zajistit provoz? Debatovat s Lukášem Matoškou budu s předsedou Sekce mladých lékařů České lékařské komory Janem Přádou a předsedou senátního výboru pro zdravotnictví Romanem Krausem z ODS, bývalým ředitelem dvou brněnských fakultních nemocnic u sv. Anny a nemocnice Brno.

Před týdnem 24:29

Lékaři a přesčasy. Mají se pacienti bát?

Mladí lékaři varují, že pokud se s nimi ministerstva práce a zdravotnictví nedohodnou na novele zákoníku práce, která navyšuje počet dobrovolných přesčasů, nebudou další přesčasy sloužit. „Je to nekoncepční řešení. Z hlediska přetěžování personálu to jen prohloubí situaci,“ říká předseda Sekce mladých lékařů České lékařské komory Jan Přáda. „De facto se nic navíc sloužit nebude. Zůstane stav, který je. Jen se to bude jinak vykazovat,“ nesouhlasí senátor Roman Kraus (ODS).

Před týdnem 24:39

Volební favorit Smer. Mířilo by Slovensko s Ficem stále na Západ?

Smer Roberta Fica zůstává necelé dva týdny před parlamentními volbami favoritem, jak vyplývá z posledních průzkumů. Znamenalo by Ficovo vítězství odklon Slovenska od Západu? „Podobně se strašilo, když Georgia Meloniová měla v Itálii nakročeno k vítězství. Hovořilo se téměř o návratu fašismu,“ tvrdí politolog Lukáš Valeš. „Itálie je úplně jiný příběh. Nebyla součástí sovětské zóny,“ oponuje Petr Havlík (ODS).

Před 2 týdny 23:53

Sněmovna kolbištěm. Patří emoce do politiky?

Nula, zbytečný ministr, parazit. Taková slova použil ve Sněmovně Andrej Babiš (ANO) na adresu ministra Martina Dvořáka (STAN). Bylo to za hranou? „Ano. Můžeme spolu diskutovat, můžeme nesouhlasit, ale musíme zůstat slušní,“ míní místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). Podle kolegy Karla Havlíčka (ANO) každá akce budí reakci. „Pokud pan Dvořák řekl, že Andrej Babiš lže, krade a dělá špinavou práci, dostal na politickém kolbišti, což je Sněmovna, tvrdou odpověď,“ říká.

Před 2 týdny 24:39

Nastává soumrak herních automatů a kasin?

Obce už nebudou mít takový profit z herních automatů. Vláda v konsolidačním balíčku změnila pravidla pro zdanění hazardu. Nově půjde víc peněz státu a část daní z heren připadne obcím, které na svém území žádné tzv. bedny nemají. Bude to motivovat samosprávy, aby snižovaly gamblerství, nebo přijdou o peníze, které by využily třeba na prevenci závislého chování či odstraňování negativních dopadů heren? Přesune se legální hazardní průmysl do šedé zóny černého hazardu?