Jihočeši
1. duben 2023

Poslechněte si podcast: Kdy se člověk stává „Budějčákem“? Když ve městě stráví dvacet let, odpovídá fotograf Milan Binder

Milana Bindera už v dětství okouzlily historické pohlednice Českých Budějovic. Sbíral je se svým tatínkem. Když otec zemřel, chtěl ve společném koníčku pokračovat a ukázat sbírku lidem. Pak se zrodil nápad pořídit vedle historické pohlednice i snímek stejného místa v současnosti. Dnes jsou srovnávací fotografie Milana Bindera známé, pořádá výstavy a vydává knihy.

18:07

Jihočeši

Vydává: Český rozhlas

Setkání s lidmi, kteří jsou rodem, nebo srdcem spojeni s jihočeským krajem.

Web

Před dvěma dny 22:14

Jen jsem to halabala zkusil, byl z toho úspěch a profese na celý život, líčí ilustrátor Jindra Čapek

Když bylo Jindrovi Čapkovi dvanáct let, koupil mu tatínek olejové barvy, stojan a paletu, aby si mohl připadat jako opravdový malíř. Rodina měla pro malého umělce pochopení. A vyplatilo se. Stal se z něj světově uznávaný ilustrátor, držitel řady ocenění, který svými kresbami zkrášlil už mnoho knih.

Před 2 týdny 24:14

Roznášel jsem pivo a mrzí mě, že jsem se neučil mariáš, vzpomíná biolog Libor Grubhoffer na dětství

Libor Grubhoffer je ředitelem Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích. Jako uznávaný virolog se zaměřuje především na klíšťata, ale také aktuální problematiku koronaviru. Na jihu Čech působí už dlouhá léta, ale vyrůstal v hospodě svého dědečka na Vysočině.

Před 3 týdny 20:20

Aleš Dvořák hrál hokej v sedmi zemích světa, drsné podmínky zažil v juniorské lize v Kanadě

V případě Aleše Dvořáka z Českých Budějovic nepadlo jablko daleko od stromu. Syn slavného hokejisty Miroslava Dvořáka se vydal v otcových šlépějích. Hrál hokej ve světě a dnes je trenérem.

2. září 2023 24:55

Jan Květ, ekolog, botanik, spoluzakladatel Jihočeské univerzity, oslavil devadesáté narozeniny

Botanik Jan Květ patří mezi výrazné osobnosti vědeckého života na jihu Čech. Odborník na ekologii mokřadů, který mimo jiné spoluzakládal Jihočeskou univerzitu, se v těchto dnech dožil devadesáti let.

26. srpen 2023 17:37

Hodně bych se styděl, kdybych provedl na silnici něco nepředloženého, usmívá se Václav Kovář

Jako malý kluk spadl do rybníka a chybělo jen velmi málo, aby se utopil. Později pak někdy slýchal, že zůstal na světě z nějakého důvodu, že ho lidé potřebují. Své poslání našel Václav Kovář jako učitel autoškoly a později krajský koordinátor Besipu, tedy oddělení ministerstva dopravy, které se snaží zajišťovat bezpečnost provozu na silnicích.

19. srpen 2023 18:50

Dva patrioti ze Staré Pohůrky dokázali pro záchranu památky nadchnout mnoho lidí

Pomník padlým ve světové válce byl ve vesnici Stará Pohůrka u Českých Budějovic dlouhá léta v zuboženém stavu. Pak se dali dohromady dva místní patrioti Zdeněk Hajný a David Čermák a iniciovali jeho obnovu. Nakonec se do záchrany památníku zapojila celá řada místních lidí.

12. srpen 2023 25:14

Petr Kolář žil coby velvyslanec ve Švédsku, Irsku i USA. Nakonec ale zakotvil v jihočeské vesničce

Výraznou a úctyhodnou diplomatickou minulost má za sebou Petr Kolář, rodák z Českých Budějovic. Od roku 1993 pracoval zhruba po dvě dekády ve službách ministerstva zahraničních věcí jako velvyslanec v několika zemích v různých koutech světa.

29. červenec 2023 16:24

V katedrále svatého Víta i Disneylandu pracoval jihočeský kovář Luděk Červenka

Kovářské práce během oprav katedrály svatého Víta v Praze nebo třeba zakázka pro Disneyland v Paříži. Obojího se zhostil kovář a restaurátor, českobudějovický rodák Luděk Červenka. Ten se řemeslu věnuje už tři dekády.

15. červenec 2023 26:14

Od první jízdy táta tvrdil, že jsem se pro veslování narodil, vzpomíná Václav Chalupa

Veslovat se učil na jindřichohradeckém rybníku Vajgar a dotáhl to až na olympijské stupně vítězů. Václav Chalupa je držitelem stříbrné medaile z her v Barceloně, čtyřnásobným vicemistrem světa a několikanásobným vítězem Světového poháru.

1. červenec 2023 20:59

Člověk, který se nebojí, je nebezpečný sám sobě i svému okolí, říká vodní záchranář Milan Bukáček

Být vodním záchranářem znamená žít život vodního záchranáře. Jinak to nejde. To vyplývá z rozhovoru s Milanem Bukáčkem, předsedou Vodní záchranné služby Českého červeného kříže v Českém Krumlově.