Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Dušek: Vir evolučně pokročil. Vyvinul variantu se schopností prolamovat imunitu

Počty nakažených covidem se začaly opět navyšovat. Důvodem je nová varianta omikronu BA.5, která způsobuje vysokou nakažlivost. „Omikron ty ostatní varianty vytěsňuje, má velkou schopnost nakazit zejména člověka, který prodělal infekci předchozími variantami,“ konstatuje ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

22:42

Téma dne

Vydává: Český rozhlas

Téma dne je půlhodinové ranní vysílaní věnované tomu nejvíce aktuálnímu dění v politice, byznysu i společnosti. S odborníky, aktéry i komentátory mluvíme o problémech dne,  ať už to jsou témata z domácí politiky, zahraničí, ale i byznysu nebo ekologie. 

Web

Dnes 22:37

Ukrajina přebírá iniciativu. Rusové jsou nuceni zásadně měnit své plány, uvádí generál Macko

O víkendu pokračovaly ruské dělostřelecké, raketové a letecké útoky na ukrajinská města. Výbuchy byly slyšet v Mykolajivu, Záporoží a Nikopolu. Ostřelována byla také Sumská oblast na severovýchodě Ukrajiny. Daří se ukrajinským silám vojenská ofenziva na jihu země? Jaká je situace v regionech okupovaných ruskými silami a jaké postoje k válce převládají mezi Ukrajinci?

Před třemi dny 22:02

Bankovní rada České národní banky ve čtvrtek jedná o nastavení úrokových sazeb

Podle odhadů ekonomů, které oslovila ČTK, bankovní rada zřejmě úrokové sazby ponechá na sedmi procentech. Důvodem má být podle nich nové složení bankovní rady v čele s novým guvernérem Alešem Michlem, který je odpůrcem dosavadního zvyšování sazeb. Úroková sazba by tak nadále zůstala nejvýše od roku 1999. Rozhodnutí je ale podle ekonomů neznámou, někteří z nich totiž nevylučují ani mírné zvýšení sazeb.

Před pěti dny 21:34

Je vyplutí první lodi s obilím z ukrajinské Oděsy nadějí, že istanbulská smlouva funguje a zamezí obávanému nedostatku potravin, zvláště v chudších částech světa?

 Jak to ovlivní světový trh s obilím? A jak je možné, že bývalé obilnice Blízkého Východu Libanon a Egypt dnes obilí dovážejí?

Před šesti dny 22:24

Jakš: Pelosiová zřejmě navštíví Tchaj-wan. Podle chování Číny by to mohlo spustit vojenský konflikt

Tchaj-wan zvýšil vojenskou pohotovost svých jednotek. Média, která se odvolávají na zdroje z americké administrativy píší, že Tchaj-wan nejspíš navštíví předsedkyně americké sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. Čína začala vojenskou technikou kontrolovat průliv mezi ostrovem a pevninou. Jaké důsledky může mít taková cesta? Vyostří se kvůli ní obchodní válka mezi Pekingem a Washingtonem?

Před týdnem 22:05

Obnova Českého Švýcarska nebude plošná. Příroda si sama určí, kde co má růst, míní ředitel správy NP

Už devět dní se hasiči snaží zastavit požár v Českém Švýcarsku. O víkendu se jim podařilo zmenšit plochu zásahů zhruba o pětinu. Hašení jim komplikují těžce přístupná místa. „Pomocí lanové lezecké techniky se vyvazujeme na svazích a pomocí motorových pil si klestíme cestu, abychom aspoň tu nejlehčí mobilní techniku mohli dostat na místo,“ říká mluvčí ústeckých hasičů Milan Rudolf.

Před týdnem 23:22

Niedermayer: Jako by si Orbán ani neuvědomoval, že válka znamená ohrožení evropské bezpečnosti

Maďarský premiér Viktor Orbán se včera vrátil z jednání ve Vídni. Tématem byla evropská politika vůči Rusku a zejména plány na omezení spotřeby plynu. Jednání byla ohrožena jeho předchozí cestou do Sedmihradska, kde v kontextu s migrací mluvil o nepřípustnosti míšení ras. Projev odsoudily židovské obce a politici napříč Evropou, ale i dlouholetá Orbánova poradkyně. Rakouský kancléř Karl Nehammer tak ještě před jeho příjezdem musel odrážet výzvy, aby Orbána vůbec přijímal.

Před týdnem 22:31

Poslanec SPD: Vláda rezignovala na jakoukoli snahu šetřit. Měla by přistoupit k regulaci cen energií

Vláda schválila novelu rozpočtu na letošek. Schodek se má podle ní zvýšit o 50 miliard na 330 miliard korun. Výdaje státu by ale měly být mnohonásobně vyšší. Ministerstvo financí však předpokládá, že nadpoloviční většinu z toho pokryjí vyšší příjmy státu způsobené inflací. Vyšší výdaje vláda odůvodňuje přímými i nepřímými dopady války na Ukrajině.

Před týdnem 22:59

Ruská plynárenská společnost Gazprom ode dneška opět snížila dodávky plynu plynovodem Nord Stream 1. Průtok je na 20 procentech údajně kvůli opravě další turbíny

Podle Evropské unie je to ale jasně politicky motivovaný krok a je třeba se připravit na nadcházející zimu. Také proto včera ministři zodpovědní v sedmadvacítce za oblast energetiky podpořili návrh nouzových opatření, který vyjednalo české předsednictví. Co bude dohoda znamenat?

Před týdnem 14:41

Požáry a sucho v Evropě, světě a České republice

Moderuje Martina Mašková a Renata Kropáčková.

Před 2 týdny 23:27

Rusko, Ukrajina a Turecko se mají sejít v Istanbulu, aby podepsaly dohodu navrženou OSN, která má umožnit vývoz ukrajinského obilí z obležených černomořských přístavů

Jaké to bude mít dopady na světové potravinářství? Moderuje Martina Mašková.