Kdo umí, ten umí
14. říjen 2021

Poslechněte si podcast: Režisér a scénárista Tomáš Pavlíček je stále členem Filmového klubu Chrudim

Úspěchy sklízí jako režisér i scénárista, na svém kontě má několik celovečerních filmů a učí také režii na FAMU. I nadále je ale Tomáš Pavlíček věrný městu, kde vyrůstal, kam se stále rád vrací a které bylo jeho velkou inspirací.

29:03

Kdo umí, ten umí

Vydává: Český rozhlas

Ne nadarmo se říká, že Češi mají zlaté české ručičky.

Web

Včera 23:37

Léčí medicínou i pálenkou. Chirurg Igor Čižmár pálí od 19 let

Igor Čižmář v roce 1998 zdědil zemědělskou usedlost v Sudličkově Lhotě a rozhodl se tam postavit lihovar. Během toho vystudoval medicínu a stal se chirurgem, ale s pálením destilátů nepřestal. Výroba se pouze přesunula do Hrobic u Pardubic.

8. září 2022 29:43

Jiřina bez práce nerozkvete. Vrátí se na české zahrady nebo vyhraje pohodlnost zahrádkářů?

Jiřinkáři z celé republiky se v září sešli na Národní výstavě jiřin v Dolní Rovni na Pardubicku. Jedenáct pěstitelů a šlechtitelů předvedlo letošní jiřinkovou pestrobarevnou úrodu. Pro většinu z nich je tisíc jiřin na zahradě samozřejmostí.

1. září 2022 23:57

Kastelán musí umět všechno, jednat s politiky i umývat záchody

Před dvanácti lety se stal nejmladším kastelánem v České republice, bylo mu 24 a neměl ještě ani dostudovanou vysokou školu. Dnes zná Jaroslav Bušta státní zámek Slatiňany do posledního detailu. Přesně ví, co je kde potřeba spravit nebo vyměnit. „Kastelán potřebuje být spíš technický a organizačně schopný typ, je to daleko důležitější než znát celé dějiny,“ říká Bušta.

23. červen 2022 27:17

Nanuky zmrzlinářky Moniky Pavlisové jsou malými uměleckými díly

Nanuk je v podstatě zmrzlina obalená čokoládou, která se prodává na dřívku. Kam se výroba nanuků posunula v průběhu let? Na to jsme se zeptali pardubické zmrzlinářky a nanukářky Moniky Pavlisové.

16. červen 2022 25:24

O morbidních věcech s elegancí a vtipem. Takové jsou písničky Michala Horáka

Michal Horák letos oslavil 24. narozeniny. Tvůrčí osobností byl ale už od mala. Přes dětské básničky se postupně dostal ke skládání hudby a psaní textů. Jeho úspěšnost dokládá například loňská výhra ankety Český slavík v kategorii Objev roku.

9. červen 2022 23:51

Tvrdili, že nemá talent. Dnes učí na konzervatoři a hraje v kapele Sto zvířat

Petr Hostinský je mužem sice pouze jedné profese, ale mnoha jejích odvětví. Jako profesionální varhaník učí na pardubické konzervatoři, pořádá vlastní varhanní koncerty v kostelech, hraje v kapele Sto zvířat, ale také korepetuje pěvecké sbory nebo malé zpěváky na základní umělecké škole.

2. červen 2022 29:19

Imunoložka Bílková využívá nanomateriály k včasné diagnostice rakoviny

K jejím současným vědeckým zájmům patří nanotechnologie v biomedicíně. Tým Zuzany Bílkové teď například rozvíjí metodu diagnostiky rakoviny v raném stádiu, z pár kapek krve a do několika minut.

31. květen 2022 25:20

Záchranářem do morku kostí. Dobrovolník od února pendluje sanitkou na Ukrajinu

Záchranář Jan Doucha z Lokalizačního záchranného sboru ČR jel za poslední tři měsíce devatenáctkrát na Ukrajinu. Z tamních přeplněných nemocnic přivezl několik desítek pacientů, mnoha z nich zachránil život. Ukrajinské pacienty převzali lékaři z nemocnic v Ostravě, Olomouci, Praze a Pardubicích.

19. květen 2022 24:59

Houby léčí už tisíce let. Na imunitu pomůže hlíva, na okysličení krve reishi

Jiří Václavík svou firmu založil v roce 1981. Tenkrát vyráběl substráty na pěstování žampionů. Později začal pěstovat i další houby, jako je hlíva ústřičná, šitake nebo reishi.

12. květen 2022 26:55

Úspěšná módní firma šije pro malé lidičky. Vybudovala ji matka s dcerou

Helena Hůrková je spolumajitelkou pardubické značky Věcičky pro malé lidičky. Firmu vede se svou maminkou, která si plní svůj životní sen. Navrhuje nápadité oblečení pro děti. Úspěšný projekt je nominován na firmu roku Pardubického kraje.