- Podcasty
- Kdo umí, ten umí
Poslechněte si podcast: Úspěšná módní firma šije pro malé lidičky. Vybudovala ji matka s dcerou
Helena Hůrková je spolumajitelkou pardubické značky Věcičky pro malé lidičky. Firmu vede se svou maminkou, která si plní svůj životní sen. Navrhuje nápadité oblečení pro děti. Úspěšný projekt je nominován na firmu roku Pardubického kraje.
Kdo umí, ten umí
Ne nadarmo se říká, že Češi mají zlaté české ručičky.
Staré kontrabasy dostávají v rukou pardubického renovátora nový život
Sám se k tomuto nástroji dostal až po třicítce, když si koupil svojí vlastní basu. Nehrála úplně dobře, ale široko daleko nebyl nikdo, kdo by si s tím poradil. A tak začala nová etapa života Marka Schebesty, která je zasvěcená právě kontrabasům, jejich seřizování a renovacím. Dokonce si jednu basu sám postavil.
Když se otevřou nebesa, dá se natočit něco neskutečného, pochvaluje si režisér Marián Polák
Natočil první celovečerní film o české přírodě, který běžel v kinech. Režisér Marián Polák ale tvrdí, že profese autora přírodopisných dokumentárních filmů je hlavně o stovkách hodin čekání, než se záběr povede.
Hudba otevírá srdce, tvrdí dirigent Tomáš Židek
Hudba byla odmalička kolem něj a součástí jeho života. Tomáš Židek pochází z rodiny hudebníků, skladatelů a pedagogů. A sám pak také navázal na rodovou tradici i zkušenosti starých hudebníků, všeumělů.
Housle vyměnil ve 14 letech za violoncello, dnes je učitelem i členem pardubické filharmonie
Jako malý se učil hrát na housle. Jak ale sám říká, stejně jako řadu ostatních dětí ho tento nástroj příliš netěšil. Ve čtrnácti letech si proto prosadil violoncello. Jeho talent byl nesporný, protože už za dva roky se dostal na konzervatoř v Teplicích a následně pokračoval na vysoké škole v Ostravě.
Vzestupy a pády kožešnického řemesla. Dřív šil kožešník luxusní kožichy, dnes vesty z králičiny
Petr Hudec je kožešník. Prošel si slavnou kožešnickou érou v hlineckém závodě KARA jako hlavní technolog. Po revoluci si otevřel vlastní firmu. Teď už je sice v důchodu, ale kožešnického řemesla se nevzdává a vrací se ke kořenům, tedy k práci tzv. bílých ševců. Zajímá vás, jak vznikl tento pojem?
Tři týdny křísili zámek v Bystrém
Zámek v Bystrém byl už dva roky prázdný. Řediteli Centra sociálních služeb Ivo Musilovi trvalo dvacet dní, než ho uvedli do takového stavu, aby ho mohli nabídnout uprchlíkům z Ukrajiny. V tuto chvíli žije v zámeckých pokojích někdejšího ústavu pro postižené 106 běženců, z toho 46 dětí.
Psí škola netrénuje, ale vychovává. Ivana Paštová vede výcvik srdcem
Zhruba před 30 lety začala Ivana Paštová chovat psí plemeno beauceron. Tehdejší přístup cvičáků se jí ale nelíbil, a tak si založila vlastní psí školu v Třebechovicích pod Orebem. Zakládá si na etickém výcviku pozitivní metodou a psy trénuje pomocí her.
Neměli s šitím žádné zkušenosti, dnes vedou úspěšnou módní značku
Manželé Petra a Ondřej Šindlerovi původně nabízeli pouze potisk na trička. V roce 2013 však přišli s nápadem vytvářet vlastní modely oblečení. Založili v Chrudimi módní značku Buga, která je dnes úspěšná po celém Česku i na Slovensku.
Vlast otce Mariana je ve válce
Ukrajinský duchovní Marian Kurylo slouží na řeckokatolické farnosti v Pardubicích. Jeho práce se po ruské invazi na Ukrajinu zásadně změnila, dál slouží mše u "Kostelíčka", ale veškerý zbylý čas věnuje organizaci humanitární pomoci, kterou jeho vlast nyní nutně potřebuje.