- Podcasty
- Dobrovský & Šídlo
Poslechněte si podcast: Kdo platí politiky? A co za to chce?
Pamatujete si ještě, že v devadesátých letech si ODS vymýšlela neexistující sponzory a na věřitele ČSSD se dokonce střílelo? Že byly strany, které kvůli půjčkám dokonce zmizely ze scény, například ODA? Na divoké začátky financování české politiky budou vzpomínat i naši hosté, kteří o tom všem kdysi psali - Jiří Kubík a Tomáš Němeček. Dvacátý díl podcastu Dobrovský & Šídlo se věnuje tématu, které nás vlastně pronásleduje dodnes - politika něco stojí. A když je zdánlivě levná, pak jde obvykle do tuhého...
Dobrovský & Šídlo
Dobrovský & Šídlo. Váš oblíbený podcast z produkce Paměti národa. Pravidelná dávka názorů, vzpomínek, informací a sentimentu. Od devadesátých let po současnost. Čím jsme si prošli a jak jsme to přežili? Politika a historie v unikátním mixu. Poslouchat nás můžete na všech podcastových aplikacích a také na magazin.pametnaroda.cz.
Zásah na Úřadu vlády v červnu 2013 - co znamenal a kam nás dovedl?
Když jsme začátkem tohoto týdne natáčeli o událostech léta 2013, kdy Robert Šlachta a Ivo Ištvan během jediné noci ukončili existenci kabinetu Petra Nečase, netušili jsme, jak aktuální to téma znovu bude. Příběh Petra Nečase a Jany Nagyové nemá kladného hrdinu ani na jedné straně příběhu „prokurátorského puče“, jak se tomu tehdy říkalo. Přáli jsme si, aby se nic podobného už nikdy neopakovalo, ale to jsme se očividně zase spletli.
Prezidentské primárky počesku
Blíží se prezidentská volba. Opět. Kdo bude čtvrtým českým prezidentem? Nebo prezidentkou? Podíváme se zpět do roku 2012. Jan Fischer byl favoritem volby. Daleko vzadu v průzkumech Miloš Zeman. Karel Schwarzenberg kandidoval, aby do toho vnesl trochu kultivovanosti… Čekají nás stejně divoké „prezidentské primárky“ jako před deseti lety? 30. díl podcastu Dobrovský a Šídlo tentokrát s publikem z Olomouce z Pevnosti Poznání.
Kam se poděla česká levice a komu opravdu chybí?
Čím se liší levicová politika od populismu? Mohla sociální demokracie přežít pomstu Miloše Zemana? A co může znamenat ohlášená kandidatura šéfa odborů Josefa Středuly na funkci českého prezidenta? 29. díl podcastu Dobrovský & Šídlo vás provede polistopadovou historií ČSSD se všemi vzlety i pády, které ji doprovázely. A přidá i úvahu o tom, že v dobách konjuktury se velcí političtí lídři nerodí.
Když dostávala pieta na frak
Brzy uplyne 27 let od odhalení památníku romského holocaustu v Letech u Písku. Dalších 23 let svádělo pietní místo nerovný souboj s úspěšně prosperujícím prasečákem. Jednu temnou kapitolu našeho polistopadového vývoje přiblíží další díl podcastu Dobrovský & Šídlo.
Naše národní karikatury - od radaru po Klause
Američané jsou už zase před branami. A co na to naši lidi? Připomeneme si kabaret v brdských lesích, který se odehrál před 15 lety a jehož následky neseme dodnes. A mimochodem - před rokem vyšel první díl našeho podcastu - bylo to těsně po odhalení Vrbětic. Co všechno se za ten rok změnilo? Máme nového premiéra, neviditelného prezidenta a za rohem válku.
Demokracii si rozvracet nedáme.
Vypadá to jako vtip, parodie na hesla z ne zcela dávných dob. Ale opak je pravdou. Pokud si přiznáme, že jsme ve válce, budeme se muset zabývat i tím, co se při ní děje v informačním světě. Jak bránit fakta a vymezit se vůči lžím a totálním výmyslům, které se někdy vydávají za regulérní „názor“? Jak neprohrát válku a přitom nevylít vaničku demokratických hodnot, práv a svobod? Jan Dobrovský, Jindřich Šídlo a nový vládní zmocněnec pro dezinformace Michal Klíma v novém díle podcastu Paměti národa.
Máme výročí s NATO. Jsme hrdými členy Aliance. Takže budeme bojovat s Ruskem do posledního Ukrajince...???
Kdo nás kdysi dostal do NATO a kdo do toho házel vidle? Co si o NATO v devadesátých letech mysleli Klaus, Zeman, Kavan, Buzková a Gross? Jaký byl nejromantičtější čin politického realisty Saši Vondry? Proč je dobré být v NATO, ale není to zadarmo? Poslechněte si už 25.díl Podcastu Paměti národa s Janem Dobrovským a Jindřichem Šídlem!
Co jsme si zažili s kolektivní vinou
Před třiceti lety jsme přijímali novou mezistátní smlouvu mezi Československem a Německem, před pětadvaceti lety se podepisovala Česko-německá deklarace a před dvaceti lety se rozjížděla volební kampaň na téma České národní zájmy. Co jsme si z těch zkušeností odnesli? Jak se u nás řešily staré démony kolektivní viny? A jak to souvisí s naší novou situaci v době ruské agrese?
Pokud padne Ukrajina, jsme na řadě my!
Probudili jsme se do jiného světa. Útok na Ukrajinu není jen pokusem zničit svobodnou zemi. Je to útok na západní civilizaci. Musíme vědět, že u Kyjeva se bojuje i za Prahu a podle toho se chovat. Aktuální vydání podcastu Dobrovský & Šídlo právě teď na vašich podcastových aplikacích a na youtube. Pomozme Ukrajině!!!
Parlament jako domovní schůze
Žvanírna, peklo, ztráta času, sklad politických ojetin. Mnoho voličů si to možná myslí a mnozí „politici“ se o parlamentu takto vyjadřovali. A nejvíc jde do tuhého, když dojde na obstrukce. K čemu jsou dobré? Stojí nám to divadlo za to? Neměl by se změnit jednací řád sněmovny? Historií českých obstrukcí vás provedou pánové Dobrovský a Šídlo ve 22. díle Podcastu Paměti národa.