Čteme vám Seznam Zprávy
Epizoda 49013. říjen 2022

Poslechněte si podcast: Kdo ovládne Prahu: vládní záměr brzdí požadavky Pirátů. Zamíří Hřib jinam?

Článek Ondřeje Koutníka: Od voleb uplynuly bezmála tři týdny, obrysy nové vlády v hlavním městě však visí v nedohlednu. Příčinou jsou zejména osobní antipatie mezi stranami, které spolu přitom na celostátní úrovni vládnou. Šanci stále větří i hnutí ANO.

08:50

Čteme vám Seznam Zprávy

Vydává: Seznam Zprávy

Dlouhé čtení ze Seznam Zpráv i v audioverzi. Původní analýzy, komentáře, investigace, které by vám neměly uniknout.

Web

Epizoda 1074Dnes 04:24

Dovolenou si užijeme, ať se děje, co se děje. Češi vyhlásili konec omezování

Článek Petra Juny (načetla robotka Jana): Nejdřív pandemie, pak ruská invaze a válka na Ukrajině, letos vysoké ceny. Obyvatelé Česka se ale rozhodli, že o dovolenou letos nepřijdou. Třeba i za cenu toho, že na ní budou pracovat. Dalo by se říct, že toho máme dost a chceme si odpočinout. Čtyři pětiny Čechů a Moravanů letos plánují vyrazit na dovolenou. Jde o největší podíl za poslední roky, a to i navzdory rostoucím cenám. Letos si na dva týdny volna připravují rozpočet 30,5 tisíce – o dva tisíce více než vloni. Vyplývá to z průzkumu Holiday Barometer společnosti Europ Assistance. Zhruba dvě třetiny oslovených plánují vyrazit do zahraničí, polovina k moři. Roste i počet těch, kteří na dovolenou poletí. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/232194] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1075Dnes 06:20

Jediné procento boháčů vlastní většinu akcií, které Američané drží

Článek Lukáše Voženílka (načetla robotka Jana): Ve Spojených státech investuje do akcií přibližně 150 milionů lidí. Procento nejbohatších přitom vlastní více než polovinu akcií držených Američany. Podíl dospělých Američanů, kteří investují peníze na akciovém trhu, dosáhl podle dubnového průzkumu [https://news.gallup.com/poll/506303/stock-ownership-highest-2008.aspx] agentury Gallup nejvyšší hodnoty od roku 2008. Celkem 61 procent respondentů uvedlo, že vlastní nějaké akcie. Během hospodářské krize v roce 2008 se vlastnictví akcií podstatně snížilo a po více než 10 let zůstalo na nízké úrovni. V letech 2013 a 2016 dosáhl podíl minima s pouhými 52 procenty dospělých Američanů, kteří akcie vlastnili. Před finanční krizí to s výjimkou v roce 1999 bylo 60 a více procent. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/232139] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1077Dnes 05:52

Voda z Kachovské přehrady unáší miny. Některé už vybuchují

Článek Adama Ryšánka (načetla robotka Jana): Voda z Kachovské přehrady může nést i vážné nebezpečí. Úřady varují před výskytem min v zaplaveném území. Expert Matúš Halás ale částečně uklidňuje: bezpečnostní situaci na Ukrajině to zásadně nezmění, říká pro Seznam Zprávy. Protržení hráze Kachovské přehrady může vedle naprosto zjevných potíží přinést i ty méně viditelné. Ukrajinské úřady varují, že Dněpr společně se zeminou vymletou z břehů odnáší také aktivní miny, které se můžou dostat až do zatopených měst, jako je před válkou víc než čtvrtmilionový Cherson. „V žádném případě se nepřibližujte k výbušným předmětům ani se jich nedotýkejte,“ Ukrajinská státní služba pro mimořádné situace na sociální síti Telegram, když varovala před výbušnou hrozbou, kterou můžou povodně nést. Celý článek čtěte zde  [%20https://www.seznamzpravy.cz/clanek/232218] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1073Dnes 04:06

Tour de France začíná. O tři týdny dříve a v televizi

Článek Petra Pravdy (načetla robotka Jana): Osm týmů se představuje v osmidílné sérii Tour de France: Unchained. Na populární platformě startuje dnes, 8. června, pouhé tři neděle před startem 110. ročníku slavného závodu. Upoutávka nové televizní série o nejsledovanějším cyklistickém závodu světa začíná dramaticky. Do záběrů jezdců mezi stovkami fanoušků promlouvá šéf stáje Groupama-FDJ Marka Madiota. Jako by rozdával rány bičem: „Jste válečníci. Jste vojáci. Vyfasujete číslo a jste jiným člověkem!“ „Tour de France je velmi jednoduchá. Pálí. Vezme vám dech. Bolest nás definuje…,“ pokračuje hlas průvodce. Do toho se střídají vzrušující záběry ze závodu včetně gest oslavujících vítězství či šílených pádů. Nebo krátký střih na tachometr doprovodného motocyklu, který ukazuje ve sjezdu okamžitou rychlost cyklistů 105 km/hod. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/232193] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1076Dnes 04:30

Komentář: Nový šéf ČT porazil Dvořáka. Opravdu těžký souboj ho teprve čeká

Komentář Martina Čabana (načetla robotka Jana): Všechno, co bude chtít Jan Souček změnit, bude muset dojednat za účasti politiků. A ti budou za vstřícnost něco chtít. Volba generálního ředitele České televize skončila ve středu odpoledne ne úplně očekávaným výsledkem. Petra Dvořáka vystřídá od října Jan Souček, dosavadní ředitel ČT Brno. Ačkoli je Rada ČT poměrně rozháraný orgán zmítající se v politických turbulencích, které do něj tu a tam vynesou i hodně zvláštní osobnosti, středeční rozhodnutí o střídání se jeví jako rozumné. Je to změna, ale není to revoluce, která by klíčovou mediální institucí zásadně otřásla. Souček je dlouholetý insider, devět let stojí v čele brněnského studia, předtím tu působil jako moderátor a dramaturg. Sám svou kandidaturu zdůvodnil tím, že jeho představa o vývoji ČT se „lehce liší“ od té Dvořákovy. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/232224] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1072Dnes 05:03

Zlaté cihly ze Šlachtovy razie. Byly vráceny, už je však má zase někdo jiný

Článek Radka Nohla (načetla robotka Jana): Podnikatel Luboš Pašek získal zpět část majetku, který mu zabavila policie po razii na Úřadu vlády v roce 2013. Více než čtvrt roku poté, co byl pravomocně zproštěn obžaloby, dostal zpět 26 kilogramů zlata a akcie několika firem. Před čtrnácti dny si podnikatel Luboš Pašek přišel do České národní banky pro majetek, který tu byl uložen téměř celých deset let. Vyzvedl si 26 kilogramů zlata odlitého v cihličkách, které mu v roce 2013 v jeho sejfu v Komerční bance zabavili policisté pod velením Roberta Šlachty kvůli vyšetřování kolem laboratoře Chambon. Po akci známé jako zásah na Úřadu vlády byl Luboš Pašek od začátku roku 2017 v této kauze stíhán, avšak před více než třemi měsíci ho soud pravomocně osvobodil. Tím se otevřela i cesta k navrácení zabaveného majetku. „Stát zlato uložil v České národní bance. Tam jsem si ho před čtrnácti dny vyzvedl,“ potvrdil Seznam Zprávám Luboš Pašek s tím, že co si vyzvedl, už nemá. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/232168] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1071Včera 10:41

Chcete babičku v domově seniorů? Nejdřív 80 tisíc v hotovosti, říká ředitelka

Článek Jana Nováka. Dejte nejprve dar desítek tisíc korun v hotovosti, pak teprve můžete umístit příbuzného u nás, vzkazuje zájemcům ředitelka zlínského domova seniorů Hvězda. Podle odborníků je taková praxe nejen neetická, ale i nezákonná. Zlínský domov pro seniory Hvězda čelí kritice rodinných příslušníků, kteří do něj umístili své blízké. Seznam Zprávy v pondělí přinesly svědectví řady lidí, kteří popisovali nedostatečnou péči o seniory, mizernou hygienu a personální podstav. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/232099] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1071Včera 06:06

Tajné služby varovaly vládu: Ruská propaganda ze Slovenska zamíří do Česka

Článek Lucie Stuchlíkové. Před novým typem dezinformací, které tajné služby nově zachytily v Česku, varoval šéf BIS Michal Koudelka. Tajné služby varovaly vládní politiky, že v příštích měsících ruská propaganda využije zdroje a postupy úspěšné na Slovensku a začne je více zaměřovat na Česko. Větší zájem ruských trollů souvisí především s plánovaným uzavřením obranné dohody mezi Českou republikou a Spojenými státy. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/232133] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1059Včera 06:41

Nevidomé nutí vidět chyby. Řeší se podoba maturit pro lidi s postižením

Článek Josefa Mačího (načetla robotka Jana): Maturant Henryk Josef Tietjen upozornil Cermat a Ministerstvo školství na problémy, se kterými se při vyplňování testů musí poprat všichni zrakově postižení žáci. Úředníci s ním budou o maturitních otázkách jednat. Najděte v textu čtyři slova zapsaná s pravopisnou chybou. Běžné zadání úlohy v maturitních testech z češtiny z posledních let. Pro zrakově postiženého maturanta to spíš zní ale jako špatný vtip. Těžko najít slovo s chybou, když ho skoro nebo vůbec nevidíte. A čeština zase nedokáže pravopisné jevy zcela přenést do zvukové formy. „S paní asistentkou jsme řešili úlohu tak, že mi věty četla, aby v nich zdůraznila všechny hlásky, takže třeba – dětI bYlY doma. Mohl jsem tak poznat, že je věta správně,“ říká maturant Henryk Josef Tietjen. Jenže nejde o jedinou úlohu, se kterou mají žáci se zbytky zraku nebo nevidomí problém. A to ne kvůli jejich studijnímu výkonu, ale smyslovým limitům. Je složité například posoudit správnost věty, když nevidíte interpunkci. Stejně tak je minimálně velmi časově náročné srovnat pět částí textu podle logické návaznosti, když je zároveň nemůžete kontrolovat očima a jste odkázáni pouze na opakovaný poslech. Celý článek čtěte zde  [https://seznamzpravy.cz/clanek/231721] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1071Včera 07:30

Evropa zvýhodňuje Itálii a Španělsko. Na pravidla nikdo nehledí

Analýza Jiřího Zatloukala. Evropská centrální banka od loňského roku výrazně pomáhá zemím jižního křídla eurozóny. Pomoc budí nevoli severních zemí v čele s Německem. Konflikt mezi severními státy eurozóny v čele s Německem a jižním křídlem, kam patří Itálie, Španělsko či Řecko, nebyl vyřešen a neskončil. Jen trochu ustoupil do pozadí. Nyní se znovu vynořuje v nové podobě. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/232113] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.