Studovna
22. září 2022

Poslechněte si podcast: Kdo očekává kolektiv jako na střední, může být překvapený. Jaké je stát se vysokoškolákem?

„Na střední jsme měli partu, kde jsme se bavili všichni se všemi, to mi na vysoké nevyšlo,“ popisuje svoje zážitky z nástupu na vysokou studentka Anna. „Bál jsem se, že na něco zapomenu, že něco zmeškám, něco se mi nepovede a kvůli tomu mě vyhodí,“ vzpomíná na začátky na vysoké Tadeáš. „Ale o tom ten prvák taky je, zjistit, jak fungovat, jak se učit, co člověku vyhovuje,“ dodává.

24:37

Studovna

Vydává: Český rozhlas

Studovna je podcast o vzdělávání, studentském životě a všem, co k němu patří.

Web

Před pěti dny 17:32

Co všechno studentům změní 26. narozeniny? Přicházíte o slevy, začínáte platit pojištění

Když student slaví své šestadvacáté narozeniny, není to jen tak obyčejné číslo. Co všechno se tímto momentem mění? Na to jsem se ve Studovně zeptala Blanky Štefaničové a Lenky Dobešové, které pracují v poradenském Centru Carolina Univerzity Karlovy.

Před týdnem 24:25

„Fakt to chceš dělat?“ S čím se setkávají studenti pedagogiky a začínající učitelé

Markéta Popelářová a Daniel Pražák působí v organizaci Otevřeno a dlouhodobě se věnují tématům spojeným s učitelstvím. Oba jsou učiteli a studenty Pedagogické fakulty na Karlově univerzitě. Společně jsme probírali jak tipy pro současné i budoucí studenty pedagogiky, tak jejich nový projekt o psychickém bezpečí na školách.

Před 2 týdny 35:49

„Naším cílem je, abychom nebyli potřeba.“ Jak vypadá současný studentský aktivismus?

17. listopadu v Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva vzpomíná Česko na události roku 1989. Jak ale vypadají aktivní studenti dnes, za co bojují a jakým způsobem? Ve Studovně jsme si povídali se zástupci tří spolků. Z Fridays for Future přišla Magdaléna Středová, za iniciativu Nahlas mluvila Eliška Frešerová a spolek Medici na ulici zastoupil Jan Pospíšil.

Před 3 týdny 19:54

Nepanikařte, když se budete poznávat v jednotlivých diagnózách. Jak vypadá studium psychologie?

„Psychologii vnímám jako vědu, která může člověku pomáhat ve všech směrech,“ říká ve Studovně Jana Albrechtová, která vede instagramový a tiktokový profil Czechpsychologist, kde sdílí různé zajímavosti ze svého studia i oboru. Kde všude se dá psychologie studovat a jak studium vypadá?

3. listopad 2022 18:40

Možnost měnit věci a chlebíčky zdarma. Proč být součástí akademického senátu?

Co je to akademický senát? Do Studovny přijali pozvání akademická senátorka a studentka mezinárodních vztahů na Západočeské univerzitě v Plzni Anna Šochová a student bezpečnostních studií na Univerzitě Karlově a senátor Marek Boňko. Společně vysvětlili, jak takový senát funguje a proč jsou jeho součástí.

27. říjen 2022 23:13

Jak přežít medicínu? Nezanedbávejte spánek a volný čas, radí medička

Medička Anežka Dašková, kterou můžete znát z instagramového účtu Za slunce v duši, sdílela svoje zkušenosti se studiem medicíny. Kromě náročné školy ale zvládá i další činnosti. Věnuje se například youtubovému kanálu promedik, kde natáčí různá videa týkající se medicíny i studia, nebo také projektu O nemocech otevřeně.

21. říjen 2022 22:08

O člověku to řekne hodně, i když nepřímo, říká studentka o zkušenosti se studiem v zahraničí

Studentka ze Slovenska Viktória Klimková přijela do Prahy na EduFestival, kde mluvila o své zkušenosti se střední školou v USA a studiu na prestižní skotské University of Glasgow. Ve Studovně pak sdílela zkušenosti a tipy pro ty, kteří studium v zahraničí zvažují.

13. říjen 2022 29:45

Chyba je kámoš, nebojme se zkoušet. Jak hledat svůj talent?

Studovna se tentokrát přesunula na EduFestival, kde proběhla debata na téma role školy v identifikaci a rozvoji talentu. Debatovali mluvčí informačního centra o vzdělávání EduIn Pavla Lioliasová, učitel matematiky a držitel ocenění Zlatý Ámos 2022 Marek Valášek, učitel a vítěz druhého místa na Global Teacher Prize Czech Republic 2022 Daniel Pražák, publicista a pedagog Bob Kartous a zakladatel projektu Education.cz Tomáš Jízdný.

6. říjen 2022 25:01

„Chtěl jsem do džungle.“ Jak se bydlí na koleji?

Jirka Šebek se pro kolej rozhodl po tom, co se rozešel s přítelkyní, se kterou bydleli čytři roky v bytě. „Byl jsem takový odříznutý a slyšel jsem o Strahově, jaký jsou tam párty, jak se tam lidi baví. Takže jsem si říkal, že chci do džungle, prostě to nejhorší možný, tak jdu na Strahov. A nepřestalo mě to bavit,“ říká.

29. září 2022 27:09

Jako když se vypravil Kolumbus do oceánů! Využijte všechno, co vám vysoká může dát

Příchod na vysokou školu přináší hodně novinek. Jak je to s oslovováním učitelů? Co je to menza? Na koho se obrátit, když mám problém? Co je to studijní oddělení? Na takové a spousty dalších otázek odpovídal ve Studovně tiskový mluvčí Technické univerzity v Liberci Radek Pirkl.