Radioporadna
9. březen 2023

Poslechněte si podcast: Kdo má nemocné ledviny, měl by se vyvarovat dosolování, radí nefroložka Sylvie Dusilová Sulková

Na druhý čtvrtek v měsíci březnu připadá Světový den ledvin. Jde o kampaň, která má upozornit na to, že 10 až 15 procent světové populace trpí určitou formou onemocnění ledvin. Jak poznáme, že naše ledviny nejsou v pořádku? Proč pacienti často do ordinace přicházejí, až když jim ledviny selhávají? Jak se dají nemoci ledvin léčit?

20:22

Radioporadna

Vydává: Český rozhlas

Zajímavá osobnost je hostem rozhlasové radioporadny od pondělí do pátku.

Web

Včera 19:02

Nárůst vad řeči u dětí souvisí s moderním technologiemi, chybí blízkost mámy, říká zkušená logopedka

Radioporadna věnována řeči dětí. Proč přibývá dětí s vadou řeči? Jakou roli hraje nedostatečný kontakt s rodiči a zrychlená doba? Jak vadám předejít, zabránit jim a odstranit je? Jak správně učit mluvit a vyslovovat? Jaký vliv mají na artikulaci nové technologie?

Před dvěma dny 17:56

Jsem chřesťan! Kdo jednou chřest ochutná, propadne mu. Je to láska na celý život, říká Jan Charvát

Chřest je typickým jarním produktem. Okolo něj se dnes bude točit naše radioporadna. Lidově se mu říká špargl a má u nás dlouholetou tradici. Naším hostem je Jan Charvát, znalec chřestu. Takže se budeme věnovat chřestu doslova od zdola, dá se říct.

Před třemi dny 16:15

Opravdu každá zelenina je vhodná na kvašení a místo na našem stole má po celý rok, říká Jan Kysela

Máme pro vás něco na zpestření jídelníčku, protože tématem naší radioporadny je kvašená zelenina a také rady a doporučení, jak si ji připravit. Naším hostem je Jan Kysela z firmy Kyselove.cz. Na jejich webových stránkách si také můžete přečíst příběh, jak jste se k tomuto oboru potravinářství vlastně dostal.

Před třemi dny 18:24

Makulární degenerace aneb onemocnění oční sítnice způsobené věkem. Jaké jsou možnosti léčby?

Naším hostem je prof. Ing. Jan Kremláček, Ph.D., přednosta Ústavu lékařské biofyziky při Lékařské fakultě v Hradci Králové. Řeč bude o našich očích, o jednom konkrétním onemocnění a také o tom, na co dosud přišel výzkum a jaký projekt je stále v běhu. Jde o onemocnění s názvem makulární degenerace, to znamená postižení oční sítnice způsobené věkem.

Před třemi dny 13:32

Rotátorová manžeta zní jako pojem z krejčovského salonu. Jde ale o systém šlach v ramenním kloubu

Nejen na mužské jdou léta, ale i na dámy, takže nás občas sem tam něco píchne. Naším hostem je MUDr. Pavel Holeka z Centra jednodenní chirurgie Hvězda v Hradci Králové a také z traumatologického oddělení Nemocnice v Chrudimi. Jako téma jsme dnes vybrali bolesti a operace ramene.

Před čtyřmi dny 18:26

O roztroušené skleróze se říká, že je to nemoc mnoha tváří. A proč postihuje více mladé ženy?

Jak se roztroušená skleróza projevuje? Proč je pro lékaře mnohdy velmi složité tuto chorobu diagnostikovat? Jaké jsou novinky v léčbě? O tom všem si povídáme s doc. MUDr. Zbyškem Pavelkem, vedoucím lékařem Neurologické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové.

Před týdnem 15:38

Finanční poradce Radim Frolík a nástrahy stavebního spoření či penzijního připojištění a spoření

Hostem naší radioporadny je finanční poradce Radim Frolík. Máme připraveno několik témat, týkajících se našich peněz a spoření, jako je například stavební spoření, penzijní připojištění či doplňkové penzijní spoření.

Před 2 týdny 19:52

Bez kyslíku není život a bez železa také ne. Doc. Miloslav Hronek na téma nedostatek železa v těle

O železe dnes hovoříme s doc. PharmDr. Miloslavem Hronkem, Ph.D. z Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Kolik železa naše tělo potřebuje, potřebujeme ho vůbec, jak ho doplňovat, aby se dobře vstřebávalo? Je to tak, že když nám chybí, tak jsme unaveni?

Před 2 týdny 15:03

Než si koupíte kolo, tak musíte vědět, na co ho potřebujete, kam budete jezdit a jaký má plnit účel

Jaro už se hlásí o slovo, a to včetně všech dalších radostí. To znamená také cyklistiky. Většina Britů se domnívá, že největším vynálezem od roku 1800 je právě jízdní kolo, převratný stroj, který ovlivnil dějiny. U mikrofonu je s vámi Pavla Kindernayová, která s tímto souhlasí, a také specialista na kola Jan Vejběra.

Před 2 týdny 23:25

Jaký je rozdíl mezi leukémií akutní a chronickou? MUDr. Pavel Žák vše vysvětlil v naší radioporadně

Radioporadna o leukémii. To slovo nahání husí kůži, ale je to velice široký pojem. My dnes o typech tohoto onemocnění, příznacích, příčinách i léčbě budeme mluvit s přednostou hematologické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové, prof. MUDr. Pavlem Žákem.