Studio N
Epizoda 12218. únor 2020

Poslechněte si podcast: Kdo chce přidusit BBC

Nejrůznější scénáře a plány na změny ve fungování veřejnoprávní BBC se britskými médii propírají dlouhodobě. O víkendu však nedělník Sunday Times zveřejnil zatím ten nejvíc alarmující: licenční poplatky nahradí předplatné a BBC přijde o většinu televizních a rozhlasových stanic. A ačkoliv jde o citaci nejmenovaného poradce kabinetu Borise Johnsona, kontroverzní vize znovuotevřela debatu o koncesionářských poplatcích, roli BBC i vztahu současné vlády k médiím. Víc probereme s naší spolupracovnicí ve Velké Británii Dominikou Píhovou. A ještě jedno téma. Téměř 60 procent lidí si myslí, že Miloš Zeman je s občany v kontaktu a zná jejich problémy. Prezident přitom v posledních měsících v podstatě neopouští Prahu nebo Lány, mezi lidi se dostane pouze sporadicky, analyzuje Honza Tvrdoň.

20:54

Studio N

Vydává: Deník N

Podcast Deníku N. Investigativa, zásadní události a jízlivé poznámky s Filipem Titlbachem.

Web

Epizoda 1064Dnes 24:29

Jak se k nám dostal ruský plyn

I když je plynovod Nord Stream poškozený, do Česka přesto začal znovu proudit ruský plyn. Ministerstvo průmyslu se přitom začátkem roku chlubilo, že se ho země už zcela zbavila. Jak se sem tedy dostal? A nakolik jsme závislí na Putinově režimu? Filip Titlbach se ptá ekonomického redaktora Deníku N Jana Úšely.

Epizoda 1063Včera 01:41:53

Expremiér Ódor: Fico pod svá křídla sjednotil celou dezinformační scénu

„Fico velmi dobře ovládá technologii moci. Je to talentovaný politik, který dokáže pohnout masami a využívat strach. Zatím to ale nedokázal tak systematicky jako Orbán,“ říká v rozhovoru s Filipem Titlbachem slovenský expremiér Ľudovít Ódor. Míří Slovensko do minulosti? Jak zastavit odchod mladých lidí ze země? A jak se mění perspektiva střední Evropy? Poslechněte si záznam Studia N live z pražského Divadla Bez zábradlí.

Epizoda 1062Před dvěma dny 36:48

Proč se školy na den zastavily

V Česku začala celodenní výstražná stávka. Kromě firem je do ní zapojena většina českých základních, středních i mateřských škol. A to výrazná většina: podle školských odborů dnes zcela zavřelo nebo omezilo provoz 74 procent všech regionálních škol. Premiér Petr Fiala přitom k protestu uvedl, že objem financí mířících do školství neustále roste. Kdo tedy říká pravdu? A za co se dnes ve skutečnosti stávkuje? Hostem Studia N je dnes programový ředitel vzdělávací neziskové organizace EDUin Miroslav Hřebecký.

Epizoda 1061Před pěti dny 32:10

Fico útočí. Podaří se mu umlčet média?

Premiér Robert Fico pokračuje v žonglování se slovenskou demokracií. Naposledy začal bezprecedentně útočit na nezávislá média v zemi, když oznámil přerušení komunikace se čtveřicí tamních médií – Denníkem N, deníkem Sme, zpravodajským webem Aktuality.sk a nově i nejsledovanější televizí Markíza. Podaří se mu umlčet novináře a novinářky? Filip Titlbach se ptá reportérky slovenského Denníku N Veroniky Folentové.

Epizoda 1060Před šesti dny 49:41

Jste spíš Češi, nebo Evropané?

Co pro nás znamená být Evropany a Evropankami? A proč se k Evropské unii nejlépe staví mladí lidé? Ve Studiu N live se moderátoři Filip Titlbach a Vítek Svoboda ptají expremiéra a bývalého eurokomisaře Vladimíra Špidly, redaktorky a moderátorky Jolany Humpálové z webu Voxpot a editorky Evy Soukeníkové z webu Refresher.

Epizoda 1059Před týdnem 27:43

Převrat v OpenAI. Co se to děje v ústředí umělé inteligence

Spoluzakladatel a generální ředitel společnosti OpenAI Sam Altman byl zbaven své funkce. Představenstvo ho na hodinu vyhodilo, protože „nebyl ve své komunikaci vždy upřímný“. Vzhledem k významu firmy, jejíž ChatGPT teď používají stovky milionů lidí, je to krok, který budí pozornost a vede k divokým spekulacím. Co se děje v jedné z nejdůležitějších firem současnosti? A proč to teď zase vypadá, že se Altman do své funkce vrací? Filip Titlbach se ptá vědeckého redaktora Deníku N Petra Koubského.

Epizoda 1058Před týdnem 28:28

Argentina si do čela zvolila „šílence“ s motorovou pilou

Novým argentinským prezidentem bude krajně pravicový kandidát Javier Milei. Výstřední ekonom, který ve druhém kole voleb zvítězil s 56 procenty hlasů, je zapřisáhlým libertariánem. Slibuje zrušit peso a zavést dolar, zrušit centrální banku a zpochybňuje klimatickou krizi. Koho si to osmá největší země světa zvolila do svého čela? A jaká rizika představuje? Filip Titlbach se v podcastu ptá publicisty Františka Kalendy.

Epizoda 1057Před týdnem 34:28

Zapomínáme na Ukrajinu?

Brutální teroristický útok Hamásu a následné masivní izraelské bombardování Pásma Gazy způsobily jedno: od 7. října se zrak celého světa upírá především na Blízký východ. Na Ukrajině se ale dál bojuje o osud této země a nejspíš i Evropy. Zapomínáme na Putinovu válku? A jak si teď napadená země vede? Hostem Filipa Titlbacha je politický geograf Michael Romancov.

Epizoda 1056Před týdnem 34:33

Prezidentka Čaputová: Tolik slz bylo vyplakáno, a tak málo to pomohlo

Může Robert Fico změnit povahu země? Upadlo Slovensko do konspiračního pekla? Co by dělala na místě Volodymyra Zelenského? A můžou se po vraždě Matúše a Juraje cítit LGBTQ lidé ve své zemi bezpečně? Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová poskytla exkluzivní obsáhlý rozhovor Filipu Titlbachovi ve Studiu N.

Epizoda 1055Před 2 týdny 27:13

Odhalujeme olomouckou korupční pyramidu s ODS v čele

Víc než dva roky na Olomoucku fungovala hierarchicky řízená zločinecká skupina, která se podle policie snažila ovládnout silniční zakázky v kraji. Když detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu rozjeli razii na olomouckém krajském úřadě, zadrželi mezi dalšími také dva významné členy ODS. Deník N získal dokument, ve kterém policisté podrobně popisují, jak skupina fungovala. A dozvídáme se také, kdo byl na vrcholu pyramidy tohoto korupčního systému. Ve Studiu N se ptá Filip Titlbach investigativní reportérky a reportéra Zdislavy Pokorné a Lukáše Prchala.