Zvídavec Evy Sinkovičové
4. duben 2023

Poslechněte si podcast: Ten, kdo slouží. Kdo byli samurajové?

Pro bojovníky samuraje byla nejdůležitější čest a oddanost. Sloužili svým pánům v dávných dobách v Japonsku. Jakou používali zbraň a proč naopak nenosili štíty? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

03:44

Zvídavec Evy Sinkovičové

Vydává: Český rozhlas

Každodenní dávka neuvěřitelných zajímavostí ze světa lidí, zvířat, rostlin i věcí. 

Web

Před dvěma dny 04:54

Rozhodně nepijte vodu! Proč některé papričky pálí a jak se pálivosti zbavit?

Máme pro vás opravdu štiplavý díl podcastu Zvídavec. Jsou pálivé papričky zdravé? A jak se pálení zbavit? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před dvěma dny 04:01

V Indii se musí ke kravám chovat jako k matkám. Proč?

Která zvířata jsou nebo byla vnímaná jako posvátná? A proč? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před čtyřmi dny 03:50

Jak dlouho žije jepice a co během toho času stihne?

Jsou jepice důležité pro ekosystém? Čím se dospělá jepice živí? A co je to bentos? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před pěti dny 04:26

Kolik váží mrož a jak dlouhé má kly?

Čím se tenhle mořský savec živí? A jak může ve skupině ztratit dobré postavení? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před šesti dny 03:04

Která zvířata pomáhají hmyzu v opylování rostlin? Najdete mezi nimi netopýry i lemury

Nejen hmyzu vděčíme za to, že máme kolem sebe tolik rostlin. Do opylování se zapojují i savci. Proč to dělají? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před týdnem 05:08

Proč je kůrovec nebezpečný pro les a dá se s ním bojovat?

Kolik druhů kůrovců existuje? Proč jsou tak obávání a jak rychle se množí? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před týdnem 03:08

Podivné prase s kly miluje bláto. Kde žije babirusa?

Používá své zakroucené kly v boji? Proč má tak zvláštní jméno? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před týdnem 03:24

Mara slaništní pojídá vlastní výkaly a skvěle skáče. Se kterým zvířetem je příbuzná?

Jednomu živočichovi je velmi podobná, s jiným je příbuzná. Kromě rostlinné stravy požírá i dost nechutnou věc. Kdo je vlastně mara slaništní? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před týdnem 03:24

Jak získává želva kyslík, když zrovna nepoužívá plíce?

Některé druhy želv se dokáží skvěle přizpůsobit okolnímu prostředí. I vědce pak překvapí, jaké prazvláštní schopnosti mají.

Před týdnem 04:45

Kdo vynalezl počítačovou myš a smajlíky?

Používáte je denně, ale co o nich vlastně víte? Jak vypadala první počítačová myš a jak jsou staré smajlíky? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.