Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Kde je v Kodani nejlepší atmosféra? Kdekoliv u vody, říká módní návrhářka Adéla Mitrengová

V dalším díle letní cestovatelské série Lokálové jsme se spojili s fotografkou a módní návrhářkou Adélou Mitrengovou, která žije v dánské Kodani.

03:51

On Air

Vydává: Český rozhlas

Reportáže, recenze, rozhovory i názorová publicistika z proudového vysílání.

Web

Dnes 33:53

Působím hodně feminně, ale pořád jsem ostravský čávo, říká influencer Tadeáš Kuběnka

Moravská ikona, která boří svět českého internetu svým ostrým slovníkem, osobitostí, otevřeností a nonkomforními názory. „Nemám smlouvu s Kouzelnou školkou,“ říká devatenáctiletý queer influencer Tadeáš Kuběnka ke své otevřenosti na sociálních sítích i v reálném životě. Televizní diváci ho mohou znát jako vítěze druhé řady reality show Like House. Makeup artist, „ožralá diva“, sexuální mašina a student grafického designu původem z Havířova v jedné osobě zavítal na Radio Wave.

Před čtyřmi dny 06:00

Jak trávit volný čas, když nemáte peníze? Příroda byla útočištěm v době pandemie i během inflace

Stále se zvyšující ceny v důsledku inflace mohou řadě lidí komplikovat příjemné trávení volného času v už tak náročných a horkých letních měsících. Já jsem vyrazila do pražských ulic, abych pro vás natočila anketu o tom, jak tráví lidé léto i když třeba nemají dost peněz. Nebo jak si představují, že by ho trávili, kdyby peníze neměli.

Před pěti dny 08:17

Instinktivně teď zkoumáme minimalismus, říkají o tvorbě mistři velkolepých hudebních gest Son Lux

„Úplně se teď nehrneme do dalšího alba,“ říká Ian Chang z projektu Son Lux. Americké experimentální trio, které kromě Iana tvoří ještě Ryan Lott a Rafiq Bhatia, totiž za poslední dva roky pracovalo hned na dvou projektech – trojalbu Tomorrows a soundtracku k filmu Všechno, všude, najednou. Na obou deskách zůstávají věrni svému maximalistickému rukopisu, zároveň se vůči němu začínají vymezovat. Víc prozradili v rozhovoru z brněnského festivalu Pop Messe.

Před šesti dny 04:27

Když v Berlíně nechcete utratit ani euro, vyražte na Tempelhof, radí hudebnice Anna Vaverková

V dalším díle letní cestovatelské série Lokálové jsme oslovili hudebnici Annu Vaverkovou, aby nám představila německé hlavní město Berlín.

Před týdnem 13:03

Na EP otevírám téma sobeckosti, do jaké míry je v pořádku, říká hudebnice Karolina Beranova

Hudebnice Karolina Beranova je nové jméno na alternativní domácí scéně. Loni v listopadu vydala první singl Karolina's Trip, na který letos v dubnu navázala s EP please be gentle. „Se zvukem jsem se poprvé seznámila během stříhání videí v počítačovém programu. Hodně jsem se tenkrát inspirovala Davidem Lynchem, takže i má videa měla snovou estetiku. Pak se to přirozeným způsobem přeneslo i do hudby,” říká o hudebních začátcích Karolina.

Před týdnem 08:07

Stopa mladých Čechů v Athénách. Co láká investory, digitální nomády nebo umělce do Řecka?

Řecká metropole otevírá náruč zahraničním investorům, gentrifikují se celé čtvrti a nová mezinárodní populace horkého velkoměsta mění jeho tvář. Mezi turisty se v ulicích a na tržištích objevují také mladí Češi, které láska k Řecku a inflace přivedly k nápadu se do Athén alespoň částečně přestěhovat.

Před týdnem 24:50

Potřebuju se vyždímat, nevím proč. Ultracyklista Aleš Zavoral ujel 5700 km napříč USA za 18 dní

Aleš Zavoral měl problémy se stresem z práce a už v devětadvaceti bral prášky na tlak. Jeden z lékařů mu doporučil sport. Problémy s tlakem zmizely a začaly se dostavovat úspěchy ve vytrvalostním běhu a cyklistice. Po cestě kolem Irska a závodu ze severu Itálie na sever Norska přivezl v polovině července Aleš z USA první místo z pouti ze západního na východní pobřeží, při které najel bez podpory 5700 km za 18 dní.

Před týdnem 04:27

Pocit, že změna už je tady. Jaké emoce v lidech vyvolává dým z požáru ve vzdáleném koutě republiky?

Šestadvacatého července ráno se část Česka probudila do dýmového oparu. Tísňové linky registrovaly mnoho telefonátů lidí, kteří si mysleli, že někde v jejich bezprostředním okolí hoří. Hasiči ale na sociálních sítích informovali o tom, že jde o zápach z rozsáhlého požáru v Českém Švýcarsku, který se rozšířil až dvě stě kilometrů daleko od ohniska. Jaké emoce taková mimořádná událost vyvolává v lidech? Spojují si ji se změnami klimatu? Ptali jsme se v ulicích Prahy.

Před týdnem 06:32

Nejhezčí místa v Paříži najdete v devatenáctém obvodu, říká student Adam Jirsa

Další díl letní cestovatelské série Lokálové nás zavede do Paříže, kterou představí student péče o životní prostředí Adam Jirsa. Sám především doporučuje vyhnout se turistickým oblastem.

Před 2 týdny 09:56

Top zahraniční desky první poloviny roku 2022 podle Radia Wave

Aktuální nevídaně horké dny naznačují, že první polovina roku 2022 je definitivně za námi a zahrnovala i vydání řady netrpělivě očekávaných desek. Po dlouhých pěti letech vydal album Kendrick Lamar, význam humbuku okolo svého debutového singlu museli obhájit Wet Leg, s dojemným bojem za lepší irskou domovinu přišli Fontaines D.C. a ani jednou hudební škatulkou se nenechala sklíčit experimentátorka Rosalía. Které zahraniční desky si letos oblíbila vybraná jména z Radia Wave?