26. květen 2021

Poslechněte si podcast: Každý rok přibyde 8000 pacientů s rakovinou prostaty. Důležitá je prevence, říká urolog Roman Zachoval

Rakovina prostaty je v současnosti nejčastějším zhoubným nádorovým onemocněním u mužů. Ročně přibyde 8 000 nově diagnostikovaných pacientů. V dopoledním vysílání Rádia Z to řekl Roman Zachoval, předseda České urologické společnosti a přednosta Urologické kliniky 3. lékařské fakulty UK. Ve výskytu rakoviny prostaty je Česko v evropském srovnání na šestém místě. Na tom, proč je výskyt tak vysoký, se podle Zachovala podílí několik věcí. Mezi hlavní důvody řadí stárnutí populace, zdokonalující se diagnostiku a špatný životní styl.  Mortalitu má ale Česko jednu z nejnižších na celém světě. Většinu případů se totiž daří odhalit včas. Přesto přijde 20 až 25 procent pacientů pozdě, a to navzdory osvětě a prevenci. „Je omyl myslet si, že nemusím chodit na prevenci, když nemám pocit, že by mi něco bylo. Na prevenci musím chodit, dokud mi nic není,“ říká Zachoval. A právě prevence byla jedním z témat, na které se moderátor Nikola Bojčev svého hosta ptal. Myslet na ni by muži měli podle Zachovala od padesáti let. V případě, že má někdo ve své rodině výskyt rakoviny prostaty, měl by s prevencí začít už ve čtyřiceti letech. „Samotné preventivní vyšetření obnáší krevní odběr a vyšetření prostaty pohmatem. Muži se stále ptají, jestli je to nutné. A je to opravdu nutné. 10 až 20 procent případů se objeví právě takto,“ vysvětluje lékař. Česko si podle něj ve srovnání zdravotní péče s ostatními zeměmi vede velmi dobře. „Chtěl bych poděkovat všem, kteří se na tom podílí. Jak veškerému zdravotnickému personálu, tak naší administrativě, která podporuje osvětu a prevenci,“ dodává Zachoval.  

13:06

Dopolední host

Vydává: Rádio Z

Aktuální téma s hostem na rádiu Z.

Web

Před dvěma dny 17:12

Rektorka VŠFS Šenkýřová: Před covidem jsme měli 1200 zahraničních studentů, teď se musíme snažit získat studenty české a slovenské

Ještě se neví, zda budou moct v Česku studovat ruskojazyční studenti. „Chci být optimista, ale jsem realista. Chystáme se i na variantu, že zahraničních studentů bude čím dál míň a o to víc se musíme snažit získat ke studiu studenty české, slovenské nebo ze zemí, odkud k nám mohou přijet i s vízy,” říká rektorka Vysoké školy finanční a správní Bohuslava Šenkýřová, která byla dopoledním hostem na Rádiu ZET. 

Před třemi dny 15:36

Strašení budoucích rodičů mi přišlo nemístné, říká Máma na cestách Veronika Zelendová

„Máma na cestách vznikla už asi před pěti lety, když se mi narodila první dcerka Emička,” vypráví dopolední host Rádia ZET, bloggerka Veronika Zelendová. Nápad začít psát blog se ale zrodil ještě před narozením dcery. 

Před čtyřmi dny 16:58

Jiří Macháček: Do koncertů se vrháme stále po hlavě

,,Musí to bavit nás, aby to mohlo bavit ostatní. Do koncertů se vrháme stále po hlavě. Jezdíme si na akce odpočinout, i když máme 15 koncertů za měsíc. Ne řízky a bagety, prosím,” říká zpěvák Jiří Macháček, který byl dopoledním hostem na Rádiu ZET. 

Před pěti dny 16:55

K letadlům jsem přišel jak slepý k houslím, říká podcaster Kopecký

,,YouTube je skvělá platforma, na které se dá žít a ze které se dá dostat i relativně slušná suma peněz. Musíme ale vidět kontext, kde to člověk dělá. Nejvíce výdělečná videa jsou v angličtině. Já a mé české letectví, nemáme takový zásah,” říká letecký podcaster Rostislav Kopecký, který byl dopoledním hostem na Rádiu ZET. 

Před šesti dny 14:46

Budoucnost pilotů dronů je spíše jako sběračů dat, říká instruktor létání dronem Alex Novotný

„Pilot dronu je operátor bezpilotního prostředku. Teď ještě je doba, kdy to vyžaduje pilotní dovednosti, nicméně budoucnost pilotů dronů je spíš coby sběrači dat,” říká dopolední host Rádia ZET Alexander Novotný. „Už teď existuje celá řada činností od oblasti infrastruktury přes zemědělství, kde drony nastavujeme, dáváme jim nějakou misi, následně klikneme na tlačítko start a dron celou misi udělá autonomně či semiautonomně.” 

Před týdnem 20:39

Marek Audy: Na Balkáně se cítím svobodně, Chorvatsko jsem škrtnul

„Balkán je moje srdcovka. Byl jsem tam poprvé jako malý s rodiči. Procestoval jsem Jižní Ameriku i Venezuelu, kde jsme objevili nové křemencové jeskyně, ale na Balkán se v dnešních dnech velmi rád vracím. Cítím se tam svobodně. Chorvatsko jsem ale škrtl,” říká Marek Audy, cestoval a jeskyňář.  

Před týdnem 15:41

Martina Sáblíková: Konec kariéry oznámím, až ucítím, že jsem odjela poslední sezonu

,,Zůstat u jednoho sportu 15 let je náročné a sama se divím, že jsem vydržela. Ale jsem pyšná na to, že jsem já tím průkopníkem rychlobruslení,” říká majitelka několika medailí z olympijských her a jednadvacetinásobná mistryně světa Martina Sáblíková.  

Před týdnem 16:59

Zdravotní klaun Jana Epikaridis: Smích je našim cílem

,,Zažila jsem i profesionální herce, kteří prošli castingem, ale v reálu klauna dělat nezvládli. Je to specifické řemeslo, které nemůže dělat každý. Předpokládá to chtít na sobě hodně pracovat a být všemu otevřený,” říká Jana Epikaridis, která je klaunkou v neziskové organizaci Zdravotní klaun. 

Před týdnem 17:37

Procesismus se vynutil, říká malíř Václav Kovář

„Procesismus vychází z toho, že jsme jako momentální nápad udělali jednu performance, kde jsme malovali tři malíři společně jedno plátno a streamovali jsme to. Obsah toho obrazu tvořily připomínky lidí, oni si říkali, co by tam mělo být, a my jsme to zaznamenávali. Byli jsme vlastně nástrojem v tom vzniku,” říká dopolední host Rádia ZET Václav Kovář. 

Před týdnem 15:56

Ráno si dávám alkohol jen cvičně, říká someliér Robert Vaněček

„To, co prodávám, rád i piji. A ještě tichá vína a šampaňské,” říká dopolední host Rádia ZET, someliér Robert Vaněček. Kromě someliérství se věnuje i investicím do alkoholu, zejména do whisky a koňaku. „Ráno si nedávám, jenom cvičně, a když, tak začínám až kolem 10. nebo 11. hodiny,” říká k požívání alkoholu.