Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Každý rok chci uvést alespoň jednu premiéru, slibuje nový šéfdirigent SOČRu Popelka

Petr Popelka získával v Symfonickém orchestru ČRo poprvé zkušenosti jako kontrabasista v osmnácti letech, teď se stal jeho uměleckým šéfem a šéfdirigentem. „Myslím si, že naše programy pro příští sezonu jsou tak pestré, že si tam každý najde něco, co se mu líbí,“ říká v rozhovoru s moderátorkou Zuzanou Burešovou. Kolik má vlastně rozhlasový orchestr hudebníků? A kdy orchestr pozná, že dirigent není dobrý?

24:55

Host Radiožurnálu

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné dopolední a večerní rozhovory s hosty, které nikde jinde neuslyšíte. Každý všední a sobotní večer přivítají moderátoři zajímavé hosty napříč profesemi i obory. Své dotazy pokládejte přes formulář.

Web

Včera 23:01

Jed ryby fugu je jako droga. Delfíni si je nasazují na nos, aby zažili euforii, popisuje akvaris

Čtyři druhy čtverzubců, piraně, ropušnice a desítky dalších druhů ryb obývají akvária botanické zahrady v pražské Troji. Které z nich dokážou opustit potok či nádrž, ve které žijí, a putovat kilometry po souši? A pokud si chceme založit zahradní jezírko, které druhy ryb se do něj v tuzemských podmínkách hodí? Poslechněte si rozhovor s kurátorem tropických rostlin botanické zahrady a nadšeným akvaristou Martinem Dvořákem.

Před dvěma dny 26:35

Do role přestárlého Prince Mamánka obsadil sám sebe. Charles je ještě o něco starší, směje se Budař

Ve středověké krčmě chtěl natočit krvák, ale skončil s pohádkou. Při svém celovečerním režijním debutu Princ Mamánek si Jan Budař střihl hlavní roli, ilustroval knížku i vytvořil zvukovou kulisu. „Bylo to hodně práce. Ale nakonec jsem si říkal, že zkusím po 15 letech zase složit filmovou muziku. Nesmírně mě to chytlo a bavilo,“ popisuje. Jak silnou sebedůvěru musí člověk mít, aby sám sobě hlavní roli svěřil? A jak pevnou rukou Jan Budař jako režisér nad herci vládne?

Před týdnem 26:15

Prasečí srdce v člověku? Může to být nová kapitola v kardiochirurgii, věří Netuka z IKEMu

V pražském IKEMu dělají ročně 40 až 50 transplantací srdce za rok, program navíc lékaři obohatili díky metodě převozu bijícího srdce u pěti pacientů. „To jsou další potenciální možnosti k růstu,“ říká přednosta Kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEM Ivan Netuka. Kam se bude kardiochirurgie dál ubírat? A jaké jsou nové možnosti operací srdce?

Před 2 týdny 25:10

Jiří Prskavec: Kanoe je moje nová radost. Vydržím v ní ale jenom dvacet minut. Bolí z ní nohy

Pražská Troja hostí Světový pohár ve vodním slalomu a Radiožurnál je u toho. Do R-streamu usedl nejúspěšnější český kajakář a olympijský vítěz z Tokia Jiří Prskavec, který včera dojel jako čtvrtý. „Mrzí mne to hlavně kvůli divákům a kvůli tomu, že Troja je moje domácí trať. Takový je ale sport,“ usmívá se. V čem je kanál v pražské Troji specifický? A v čem se liší trénink na kajaku od tréninku na kanoi?

Před 3 týdny 32:16

Když je v lodi dobrá atmosféra, dobře to dopadne, říkají veslařky. V čem je veslování specifické?

Legendární pražské Primátorky se vrátily do tradičního jarního termínu. A Radiožurnál je u toho. Do R-streamu na pražské Náplavce usedla trenérka mužů SK Slavia Martina Součková, která jako kormidelnice bude obhajovat loňské vítězství. „Jsem jediná ženská kormidelnice, která zatím tento závod vyhrála,“ usmívá se. A podobně jako celá posádka si oblékne dres, který navrhla bývalá veslařka a designérka Zuzana Oharek Bahulová: „Těší mě, když lidé nosí moje oblečení a vyhrávají.“

Před 3 týdny 30:23

Pasz: I Asii čeká obrozenecké hnutí, že není potřeba vycpaný zadek, aby člověk měl nějakou hodnotu

Novinář, fotograf a humanitární pracovník Jiří Pasz se zabývá destigmatizací duševních nemocí a zvyšováním podvědomí o rozvojových problémech. Teď se vrátil z Vietnamu a Kambodže. „Snažím se propojovat Česko se světem, prolamovat bariéry a mluvit o tom, že když budeme investovat do rozvojové a humanitární pomoci ve světě, tak se nám to vyplatí,“ říká. Co v obou zemích dělal pro různé neziskovky? Jak se tam daří prevenci domácího násilí?

29. květen 2022 25:10

Únava? Neznám! Paměť už ale přeskakuje, občas něco na jevišti zapomenu, přiznává Pavel Zedníček

Spoléhá na improvizaci, trému má ale na jevišti pořád. „Není to jako že už je to hotový, jak už jsem starej, tak je to pohodě,“ říká herec Pavel Zedníček, nově oceněný mimořádný přínos kinematografii pro děti. Jakým vtipným momentům dala jeho počínající zapomnětlivost v divadle vzniknout? Proměňuje se u něj s věkem přístup k herectví?

28. květen 2022 25:32

„Teď mě pobav, máš na to tři minuty.“ Televizní skeče jsou nevděčný žánr, míní autor První dobré

Ač si uvědomuje typického unaveného diváka, který chce u televize vypnout, nevzdává se Vincent Navrátil snahy měnit jeho vnímání. „Náš skečový pořad je takový absurdnější, že na něj člověk musí koukat odvážněji, uvolněněji a otevřeněji,“ popisuje herec, scénárista, režisér a autor pořadu První dobrá. Co ho inspiruje? A proč se s kolegy pustil hned ze začátku kariéry do nejtěžšího žánru?

22. květen 2022 28:00

Rakovina je šok, lidem pomáháme zbavit se strachu, říká garantka kampaně Fuck Cancer

Spousta nemocných mi říká, že přišli o přátele během své nemoci, protože se jim přestali ozývat, říká Pavla Doláková, psychoterapeutka a garantka české osvětové kampaně Fuck Cancer, tedy osvěty problematiky rakoviny mladých lidí. Co dokáže udělat onemocnění s partnerskými vztahy. A jak přemýšlet o životě, který s sebou nese nemoc?