- Podcasty
- Ex libris

Poslechněte si podcast: Unikátní svědectví o předválečném Německu i bídě v pohraničí. Jiří Hejda: V zemi hákového kříže
Když se řekne meziválečná žurnalistika, většina si asi vybaví Ferdinanda Peroutku, F. X. Šaldu nebo Karla Poláčka. Jen skuteční znalci by si vzpomněli na Jiřího Hejdu. Novináře, který zanechal svědectví o prvních letech nacistického Německa, o skutečných náladách a názorech tamních obyvatel. Spolu s jeho texty o zoufalých životních podmínkách českých Němců obývajících pohraničí, vyšly v knížce V zemi hákového kříže. Bída v pohraničí.
Ex libris
Seznamte se s knihami, které doporučují známé osobnosti.
Jak může primitivní rebelantství zasáhnout do politiky? Odpověď nabízí marxistický historik Hobsbawm
Studie, obsažené v knize britského marxistického historika a intelektuála Erica Hobsbawma „Primitivní rebelové“, se věnují primitivním formám společenské agitace. Publikace, kterou vydalo nakladatelství Academia, pojednává o fenoménu zbojnictví, rebelství či anarchismu od Jánošíka až ke španělským anarchistům 30. let.
Kdy vypukne válka? Ptá se polský historik a bohemista Piotr Majewski ve studii o krizi v roce 1938
Historie není nudným výčtem dat, historie je strhující detektivkou. Tedy když umí historik psát tak zasvěceně a zároveň čtivě jako polský profesor historie a znalec českých dějin Piotr Majewski.
Nebojte se tmy. Vědec Johan Eklöf ve své knize zkoumá, jak umělé osvětlení ovlivňuje naše životy
Kniha Manifest za tmu je o umělém osvětlení a ohrožení prastarého rytmu na planetě Zemi. Každý z nás tuší, jak jsou světlo i tma pro život lidí, zvířat, stromů a rostlin důležité, ale v běžném denním rytmu si tuto skutečnost do detailu neuvědomujeme. Přemíra umělého osvětlení má na nás negativní vliv a více tmy by nám všem jen prospělo. Bez ohledu na to, jakému světlu se večer vystavujeme, narušujeme přirozenou vlnu melatoninu.
Josef Kalvoda: Sovětizace Československa
Český historik Josef Kalvoda (1923–1999) odešel do exilu na konci roku 1948. Postupně žil v Německu, Norsku a Spojených státech. Americké občanství získal v roce 1957. Působil jako profesor dějin a politologie a je autorem řady odborných publikací, kratších studií i popularizačních článků.
Volodymyr Zelenskyj. Od komika k nejznámějšímu politikovi světa
Před válkou na Ukrajině jsme nanejvýš znali jen jméno ukrajinského prezidenta, a možná ani to ne. Dnes je nejznámějším politikem světa. Přitom už jeho cesta k prezidentskému úřadu byla v mnoha ohledech mimořádná. Životní i politickou dráhu Volodymyra Zelenského vám Libor Dvořák v Ex libris představí prostřednictvím knihy známého francouzského televizního novináře a publicisty Gallaghera Fenwicka Volodymyr Zelenskyj – Ukrajina v krvi.
Michail Gorbačov: Ten, který omezil vlastní moc v zájmu mravních hodnot
Lidí, kterým se podaří zcela zásadně změnit běh dějin, a to velmi pozitivním směrem, není mnoho. O to víc bychom měli ocenit ty, kteří se takto zachovali. Obzvláště v době, kdy Rusko brutálně útočí na Ukrajinu, si zaslouží vyzdvihnout Michail Sergejevič Gorbačov, poslední lídr Sovětského svazu.
Petr Pithart: Osmašedesátý. O příčinách, důsledcích a smyslu onoho přelomového roku
Jméno politika, politologa, publicisty, spisovatele a právníka Petra Pitharta je posluchačům Českého rozhlasu jistě dobře známé. V listopadu 1989 patřil Petr Pithart k významným postavám sametové revoluce i dob následujících. Je však spojený i s událostmi o dvě desetiletí staršími. Minimálně tím, že o nich napsal pozoruhodnou publikaci.
Co si o našich dějinách myslí v zahraničí? Pro italské komunisty byl srpen 1968 traumatem
Bohemistů na světových univerzitách rozhodně nepůsobí velké množství. Ale existují tací, kteří v tomto oboru dosáhli světové úrovně. Patří mezi ně italský historik Francesco Caccamo. Před několika lety napsal knihu nazvanou La Cecoslovacchia al tempo del socialismo reale. Regime, dissenso, esilio – tedy, v českém překladu: Československo v době reálného socialismu. Režim, disent, exil, kterou vydalo římské nakladatelství Dante Alighieri.
Albrightová varovala před fašismem v době, kdy většina žila v mylném domnění, že už se nemusíme bát
Své postřehy a zkušenosti z nejvyšších sfér světové diplomacie Madeleine Albrightová zaznamenala v řadě knih, které vycházejí i česky. Mezi nimi také Fašismus – Varování, kterou vám připomeneme v prázdninové repríze pořadu Ex libris.
Fern Overbey Hilton: Obvinění z Dachau. Kde leží podstata nelidské brutality?
Jak se mohlo stát, že se tolik obyčejných lidí podílelo s nebývalou brutalitou na zločinech v koncentračních a vyhlazovacích táborech? Ve své knize Obvinění z Dachau se na tuto otázku pokouší odpovědět americký novinář a dramatik Fern Overbey Hilton.