23. květen 2021

Poslechněte si podcast: Dokuseriál: Každá váha něco dává

Předsevezetí. Ivan Studený hledá inspiraci a společnost někoho, kdo by snahám o hubnutí přispěl radou a zkušeností.

28:00

Dokuseriál

Vydává: Český rozhlas

Příběhy, vyprávění, realita.

Web

19. červen 2022 24:58

Ležáky ve stínu Lidic. Smrti unikly jen dvě malé dívky, které byly poslány na převýchovu do Německa

Osm domů a jeden mlýn. Jen tak malá byla osada, kterou běsnění nacistů vymazalo z mapy. Ležáky zaplatily za hrdinstvích svých obyvatel cenu nejvyšší. Proč byly zničeny? Někteří jejich obyvatelé byli aktivní v odboji a jako takoví spolupracovali s členy výsadku Silver A, který působil v Pardubicích. Z Ležáků dokonce jeden z výsadkářů vysílal z aparátu Libuše zprávy do Velké Británie. Gestapo zapojení Ležáků v odboji odhalilo až po zradě Karla Čurdy.

12. červen 2022 25:12

Dokuseriál: Kněz Vladimír Petřek. Uměl několik jazyků, psal básně, pomáhal a zaplatil za to životem

V souvislosti s ukrýváním Josefa Gabčíka, Jana Kubiše a dalších pěti parašutistů v kryptě kostela svatých Cyrila a Metoděje bývá často zmiňován jako biskup Gorazd, který byl v roce 1987 za mučednickou smrt kvůli ukrývání výsadkářů svatořečen. O to, že parašutisté do kostela přišli, se ale zasadil především kněz Vladimír Petřek a předseda sboru starších Jan Sonnevend, kteří se pak spolu s kostelníkem Ornestem a děkanem Čiklem o parašutisty starali.

5. červen 2022 25:05

Vladislav Vančura. Odmítl cestu do třetí říše a zapojil se do odboje. Jeho poprava byla výstrahou

Důvodem jeho popravy nebyla ani tak odbojová činnost, jako proslulost a talent, říká historik. Spisovatel zadržený kvůli podezření z členství v levicovém odboji byl popraven pět dní po atentátu na Reinharda Heydricha. Na výstrahu pro další intelektuály, kteří by se chtěli stavět proti okupační moci. Zavraždění uznávané osobnosti veřejného dění vyděsilo kulturní obec. Její drtivá většina pak bez odporu na veřejných shromážděních přísahala věrnost třetí říši.

19. prosinec 2021 27:48

Dokuseriál: Ženy-bohyně. Proč je luxus cítit se ženou?

3. díl: Ženy a muži v kontextech. Historička a kněžka Lilia Khousnoutdinová a teoložka a kaplanka Pavla Kokaislová. Nakolik se shoduje nebo liší jejich pohled na ženy?

12. prosinec 2021 27:34

Ženy-bohyně. Proč je luxus cítit se ženou?

2. díl: Ženy, průvodkyně lidskou psýché. Historička a kněžka Lilia Khousnoutdinová, představitelka projektu 'Jsem žena, jsem bohyně' se vydává na cestu rozpoznávání ženství v sobě.

5. prosinec 2021 26:55

Dokuseriál: Ženy-bohyně. Proč je luxus cítit se ženou?

1. díl: Ženy, přítelkyně. Zamyšlení nad tím, jak žena-bohyně může vypadat, se pro některé ženy stalo milníkem na cestě životem. U jiných otázky Vandy Melicharové vzbuzovaly rozpaky a někdy i rozčilení.

28. listopad 2021 28:54

To je pravda, napsala. Existuje jediná pravda, nebo má každý tu svou?

Konspirace. Tereza Reková se vydává za poznáním pravdy do psychiatrické nemocnice a setkává se i s vlastním konspiračním alter egem. Přiletí, nebo nepřiletí vrtulník, když zneškodníte chemtrails octem?

21. listopad 2021 28:56

Dokuseriál: To je pravda, napsala. Existuje jediná pravda, nebo má každý tu svou?

3. díl: Bubliny. Tereza Reková se vydává za poznáním pravdy pomocí založení falešného účtu na sociálních sítích a zjišťuje nečekané informace o plazech řídících Hollywood i o nacistech žijících na Měsíci.

14. listopad 2021 28:55

To je pravda, napsala. Existuje jediná pravda, nebo má každý tu svou?

2. díl: Pravda? Tereza Reková se vydává za poznáním pravdy pomocí ankety napříč republikou. Jaká je vlastně historie dezinformací? Ochrání vás pití bělidla před covidem?

7. listopad 2021 29:00

To je pravda, napsala. Existuje jediná pravda, nebo má každý tu svou?

1. díl: Řetězové e-maily. Tereza Reková se vydává za poznáním pravdy pomocí rozhovorů s babičkou, kterou zahltily řetězové e-maily plné strašlivých vyhlídek do budoucna.