Dopolední host
21. srpen 2023

Poslechněte si podcast: Kavárníci zavedou hosty do úplné tmy a vzápětí už je přijde obsloužit číšník

Trefit se v černočerné tmě mlíčkem do svého hrnečku nebo namalovat obrázek - i to jsou disciplíny, které si můžete vyzkoušet jako hosté Kavárny POTMĚ.

32:09

Dopolední host

Vydává: Český rozhlas

Zajímavá témata z různých oborů, moderátor a hosté, kteří musí dát odpověď.

Web

Včera 34:08

Místo odstraňování slabin se radši zaměřte na své silné stránky a rozvíjejte je, radí psycholog

Psychologie pro každý den aneb Co nás ve škole nenaučili. To je název knížky Jana Urbana, psychologa, lektora osobního rozvoje a také pedagoga Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Jak uspět v práci i v životě, radí v osmi kapitolách. Za základ považuje sebepoznání. Úspěšní jsou podle něj obvykle ti z nás, kteří dobře rozpoznali své silné stránky a umějí je využít. Ale jak se to dělá?

Před dvěma dny 42:21

Byl jsem totální herecký antitalent, k založení Semaforu mě donutil Šlitr, vzpomíná Jiří Suchý

Jiří Suchý zasvětil svůj dlouhý život vesměs hudbě, divadlu a lidem. Na sklonku léta 2023 byl hostem jedné z večerních besed na jihočeském hradě Rožmberk. Český rozhlas České Budějovice rozhovor zaznamenal a nabízí ho k poslechu.

Před čtyřmi dny 22:49

Hokej se hraje i pod vodou. Je to úžasně kolektivní sport, „sólíčkářům“ dojde vzduch, říká kapitán

Z tréninkových vod britských armádních potápěčů, kteří si chtěli zpestřit volný čas, do zemí Commonwealthu a odtud do celého světa se za posledních sedmdesát let rozšířil sport, jemuž se dříve říkalo Octopush (protože se hrál v osmi lidech). Dnes je to jednoduše podvodní hokej a dobývá i české bazény.

Před pěti dny 22:02

Jablko, které spadne ze stromu na vedlejší pozemek, už patří sousedovi, upozorňuje advokát

Přímé a nepřímé imise – to je velká kapitola sousedských sporů. Platí, že přímé imise jsou zakázané, nepřímé se posuzují individuálně podle míry obtěžování a místních zvyklostí. O co jde? Jestliže vám soused na pozemek například svádí vodu ze svého okapu, pak se jedná o protiprávní jednání, takzvanou imisi přímou. Jestliže pálí listí na svém pozemku a k vám jde kouř, mluvíme o imisi nepřímé.

Před týdnem 19:09

Se srpy a kladivy tam nikdo neběhá, dekor je geometrický. Lidé si prohlédnou socialistické bytovky

Den architektury pomůže i letos lidem objevit krásy a pozoruhodnosti budov, které jindy možná míjejí bez povšimnutí. Jihočeši se mohou blíž seznámit se stavbami ve Veselí nad Lužnicí, Jindřichově Hradci, Českém Krumlově, Slavonicích, Vimperku, Volyni, Písku, Týně nad Vltavou, Strakonicích i Českých Budějovicích.

Před týdnem 19:10

Zbývající jídlo z restaurací i supermarketů zachraňuje Nesnězeno. Balíčky nabízí přes aplikaci

„Zachraň jídlo a navíc ušetři peníze.“ To je heslo, kterým se řídí Jakub Henni a jeho platforma Nesnězeno. Vznikla před covidem v Brně, postupně se rozšířila do Prahy a teď do Českých Budějovic. Iniciativu chce zakladatel přenést i do menších měst a pracuje také na expanzi do zahraničí.

Před týdnem 22:57

Na svém pozemku si mohu dělat, co chci, ale… Sousedské soužití má daná pravidla, připomíná advokát

Práva jednoho končí tam, kde začínají práva druhého. To je obecné pravidlo, platné ovšem i pro sousedské soužití. Jestliže máme pocit, že nás sousedé svým chováním omezují, vznikají sousedské spory. Těmi se zabývá advokát a stavební inženýr Martin Matějka.

Před týdnem 21:34

Namazat si chleba vlastním medem je kouzelné, usmívá se mladá vítězka včelařských soutěží

33. ročník soutěže mladých včelařů Zlatá včela, kterou pořádá Český svaz včelařů pod záštitou ministra zemědělství, vyhrála letos českobudějovická studentka Adéla Brodská. Tím postoupila na mezinárodní setkání mladých včelařů IMYB ve Slovinsku a zvítězila tam taky!

Před 2 týdny 23:45

Setkání s Copperfieldem bylo splněným snem, ale i zklamáním, vypráví kouzelnice Renata Táborská

Kouzelnice Renata, plným jménem Renata Táborská, rozená Juzová, čaruje už od dětství. Po smrti tatínka, prezidenta Českého magického svazu, který odešel v jejích osmi letech, se rozhodla nést rodinný kouzelnický klobouk dál.

Před 2 týdny 24:53

Maruška nakoupí ve večerce, ježibaba s kytarou se odváže. Punkové pohádky hrají ochotníci ze Čkyně

Dva lidé různých profesí, ale stejných zájmů se spojili v projektu jihočeského zámku Kratochvíle. Kastelán a ochotník netolického spolku Tyl Petr Šmíd a ochotník a novinář ze Čkyně Pavel Pechoušek vracejí na zámek u Netolic, kde kdysi bývala expozice loutek, pohádku.