11. leden 2022

Poslechněte si podcast: Do budějovického Metropolu přijíždí lidé za kulturou už od roku 1971, budova přežila i požár

Už padesát let slouží obyvatelům i návštěvníkům Českých Budějovic Dům kultury Metropol na Senovážném náměstí. Jeho historii teď připomíná výstava v Galerii Nahoře, která sídlí právě v této budově.

21:35

Kavárna

Vydává: Český rozhlas

Kulturní magazín z jižních Čech. Reportáže z akcí, recenze i pozvánky.

Web

Před třemi dny 21:44

Příběh legendárního Krále Šumavy Josefa Hasila ožívá. Minisérii natáčí režisér David Ondříček

Příběh o Králi Šumavy, nepolapitelném převaděči Josefu Hasilovi, natáčí přímo u česko-bavorských hranic režisér David Ondříček. Se štábem se vydal do míst, která ve svém románu Návrat Krále Šumavy popisuje spisovatel David Jan Žák. Právě podle jeho knižního bestselleru vznikl scénář třídílné minisérie o slavném šumavském převaděči, který po válce pomáhal lidem takzvaně za kopečky.

Před týdnem 18:06

Král Šumavy nebo žena s Alzheimerovou chorobou přinesli hercům Jihočeské Thálie

Ocenění za výrazné umělecké počiny, takzvané Jihočeské Thálie, uděluje Jihočeské divadlo ve všech čtyřech souborech. Navíc předává Cenu diváků za nejlepší inscenaci a výkony v oblasti rozhlasového herectví tradičně oceňuje Český rozhlas České Budějovice.

Před 2 týdny 17:21

Jihočeská Thálie

V tomto vydání Kavárny Vám Pavla Kuchtová představí umělce, kteří získali Jihočeskou Thálii v oboru činohra, opera, balet a loutkohra za rok 2020.

Před 3 týdny 21:04

Rozhovor s novým šéfdirigentem Jihočeského divadla Davidem Švecem

Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích má od ledna nového šéfdirigenta. Stal se jím David Švec, renomovaný dirigent a klavírista, který působí nejen v pražském Národním divadle, ale často hostuje u předních evropských orchestrů a v operních domech.

17. duben 2022 22:52

Velikonoce na Hoslovickém mlýně

V Hoslovickém mlýně na Strakonicku každý rok, s výjimkou covidové pauzy, připomínají řemesla a tradice našich předků spojené s Velikonocemi v tamním kraji, kde se říká na Podlesí. Návštěvníci si mohou prohlédnout dosud funkční mlýn a podívat se do světnice pod ruce zručných žen, které připravují třeba jidáše a pučálku.

10. duben 2022 15:27

Otec a dcera, výtvarnice Ivana Záleská a sochař Ivan Záleský, vůbec poprvé vystavují společně

Malby a sochy, obrazy a plastiky. Otec a dcera, sochař a malířka. I tak by se dalo ve stručnosti charakterizovat setkání dvou uměleckých osobností v jihočeských Prachaticích. Výtvarnice Ivana Záleská a akademický sochař Ivan Záleský vůbec poprvé společně vystavují svá díla, a to v prachatické galerii Dolní brána.

3. duben 2022 19:33

Dudy, staré motorky i maltézští rytíři. Opravený strakonický hrad zve do nových expozic

Po velké rekonstrukci se lidem otevřel strakonický hrad. Muzeum středního Pootaví uvnitř připravilo pět nových expozic, které souvisí s místní historií a tradicemi. Jsou plné unikátních sbírkových předmětů, ale také zcela nových moderních technologií.

27. březen 2022 19:41

V Budějovicích to žije jen v centru. Změnu má přinést kandidatura na Evropské hlavní město kultury

České Budějovice by chtěly v roce 2028 být Evropským hlavním městem kultury. Mají na to? A co konkrétně pro to dělají už teď? Na to v rozhovoru pro kulturní magazín Kavárna odpovídá manažer projektu Lukáš Černý.

20. březen 2022 14:02

Komedii o jméně pro dítě, postapokalyptický balet i pojízdný Džubox nabídne Jihočeské divadlo

Co všechno může nastat po oznámení jména budoucího potomka? Tím se zabývá komedie, kterou zařazuje na repertoár Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích. Dále divákům nabídne netradiční verzi Hamleta, balet na motivy legendy Tristan a Isolda a do ulic znovu pošle oblíbený Džubox.

13. březen 2022 17:06

Přenést se do indiánské rezervace nebo poslouchat piano v Pianu mohou lidé v Českých Budějovicích

Programy nazvané Láska a nenávist, Jazz on Screen nebo Chopin – básník klavíru nabídne letošní Art Salon Piano v Českých Budějovicích. Festival se koná od 15. března ve foyer budovy nazývané Piano na Lidické třídě. Milovníky divadelních zážitků zase může zaujmout nový projekt Malého divadla, díky kterému se ocitnou v indiánské vesnici Navahů.