Kavárna
24. září 2023

Poslechněte si podcast: Po stopách legendárního nepolapitelného převaděče Josefa Hasila

V okolí zaniklé šumavské vesnice Kamenná Hlava se odehrává část románu Návrat Krále Šumavy. Autor David Jan Žák v něm vypráví příběh legendárního nepolapitelného převaděče Josefa Hasila, který koncem 40. a začátkem 50. let minulého století převáděl za hranice lidi nepohodlné nastupujícímu komunistickému režimu.

18:04

Kavárna

Vydává: Český rozhlas

Kulturní magazín z jižních Čech. Reportáže z akcí, recenze i pozvánky.

Web

Před šesti dny 20:51

Světovou premiéru opery Komenský uvede Jihočeské divadlo. Oživí mramorovou postavu „učitele národů“

Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích uvede ve středu 6. prosince světovou premiéru opery Komenský. Na objednávku ji pro divadlo napsal držitel dvou Českých lvů za filmovou hudbu Jan Jirásek. Ke spolupráci ho vyzval šéf opery a režisér Tomáš Ondřej Pilař.

Před týdnem 22:22

Vzpomínka na operní pěvkyni Stanislavu Součkovou

Byla Violettou ve Verdiho Traviatě, Libuší ve Smetanově opeře, stejně tak Mařenkou v Prodané nevěstě nebo křehkou Nituškou. Zároveň byla ale také silnou osobností, maminkou tří dětí, skvělou kuchařkou a hudební pedagožkou. Na operní pěvkyni Stanislavu Součkovou dodnes s láskou vzpomínají její přátelé, kolegové i publikum.

Před 2 týdny 20:19

České Budějovice jako Evropské hlavní město kultury 2028 chtějí vytvořit něco, co jim zůstane i poté

České Budějovice budou v roce 2028 Evropským hlavním městem kultury. Dvouleté přípravy nevyšly naprázdno a město teď musí naplnit to, k čemu se zavázalo ve vítězné přihlášce.

Před 3 týdny 19:28

Každý týden vyjde alespoň jedna kniha o Šumavě. Jejich velkou přehlídkou je festival Šumava Litera

Máte rádi Šumavu? Vydáváte se na túry do hor nebo vás zajímá její minulost, mnohdy temná a pohnutá, a přece tak vzrušující? Rádi o Šumavě čtete? Pokud ano, mohl by vás oslovit festival Šumava Litera, jehož devátý ročník vyvrcholí ve Vimperku.

5. listopad 2023 21:57

Hudební skladatel Jan Jirásek napsal pro Jihočeské divadlo operu o Komenském

Víte, co spojuje filmy Bathory, Kytice, Nejasná zpráva o konci světa a třeba Bolero? Hudba českého skladatele Jana Jiráska. Ten se ale ve své tvorbě neomezuje jen na filmovou hudbu, na kontě má řadu komorních, symfonických, sborových i operních děl. Teď napsal operu Komenský pro Jihočeské divadlo.

22. říjen 2023 19:04

Příběhy Zeleného Raoula i svou volnou tvorbu vystavuje kreslíř Štěpán Mareš v Českých Budějovicích

Jméno kreslíře, malíře, ilustrátora, karikaturisty a hlavně autora komiksů Štěpána Mareše má řada lidí spojené především se seriálem Zelený Raoul, který neuvěřitelných 28 let v kuse bavil politickou satirou čtenáře časopisu Reflex. Nejen pár příběhů legendárního zeleného mimozemšťana, ale především svou volnou tvorbu teď Štěpán Mareš vystavuje v Galerii Panská 1 v Českých Budějovicích.

15. říjen 2023 18:10

Jihočeští trubači původně chtěli hrát jen pro radost na naháňkách a plesech, teď jsou mistry Evropy

Mistrovství Evropy mysliveckých trubačů vyhrál soubor z Českých Budějovic. K titulu mistrů Evropy v Es rozích přidali Jihočeští trubači navíc titul vicemistrů v ladění in B.

8. říjen 2023 20:04

Komedii o údajné Beckhamově nevěře i inscenaci v pivnici připravuje činohra Jihočeského divadla

Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho, nejhranější českou moderní komedii, začala zkoušet činohra Jihočeského divadla. Uvede ji jako svou první premiéru nové sezony.

1. říjen 2023 21:45

Jihočešky zjistily, že nejsem úchyl, modelky už si nemusím dovážet, směje se fotografka aktů

Fotí převážně ženské akty, portréty, glamour. Barevných snímků má poskrovnu. Nerada používá moderní technologie, vyhledává přirozené světlo. Své fotky většinou vyvolává klasickým způsobem. Nemá ráda retuše, miluje vrásky a drobné nedokonalosti. Fotografka Tereza z Davle žije a tvoří v Českém Krumlově, zachycuje jihočeské ženy.