Kavárna
NejnovějšíVčera

Poslechněte si podcast: Na statku v Komařicích nacházejí tanečníci útočiště a prostor pro intenzivní práci

Ve vesnici Komařice nedaleko Českých Budějovic, na statku pod javory sídlí Rezi.Dance, prostor zasvěcený tanci, divadlu a zkrátka živé kultuře. Už několik let ho tam provozuje tanečnice a performerka Markéta Málková se svým partnerem.

19:58

Kavárna

Vydává: Český rozhlas

Kulturní magazín z jižních Čech. Reportáže z akcí, recenze i pozvánky.

Web

Před týdnem 17:51

Vánoční příběh jako ze vzpomínek prababiček. Jihočeské divadlo uvádí Rybovu mši v inscenované podobě

Scénické ztvárnění Rybovy České mše vánoční má o první adventní neděli premiéru v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích. Autoři představení slibují oživlý příběh jihočeských Vánoc s hudbou Jakuba Jana Ryby a také Adama Václava Michny z Otradovic.

Před 2 týdny 18:31

Velké barevné obrazy rozzáří jezuitskou kolej v Telči. Vzniká tu stálá expozice děl Míly Doležalové

Velké černé smutné oči, výrazné dlaně a chodidla. Výtvarnice Míla Doleželová na svých rozměrných plátnech často malovala Romy. A pak také křesťanské náměty. Právě proto nebyla za komunistického režimu v Česku příliš v kurzu. Její tvorbu ale obdivovali ve Spojených státech, Mexiku nebo Tel Avivu. Po sto letech od narození Míly Doleželové se její dílo vrací domů, na Vysočinu.

Před 3 týdny 18:16

Mraveniště, Animárium, Hnízdo ilustrace. Písecká Sladovna nabízí dětem spoustu zážitků

Největší dětská galerie v Česku sídlí v Písku. Zdejší Sladovnu už několik let úspěšně vede ředitel a nadmíru kreativní člověk Adam Langer. Galerii se podle jeho slov v současné době daří dobře

6. listopad 2022 19:00

České Budějovice jsou ve finále soutěže o prestižní titul Evropské hlavní město kultury 2028

Koncept přihlášky, který skrze kulturu posiluje vztahy mezi lidmi, institucemi a krajinou, zaujal mezinárodní porotu soutěže o titul Evropské hlavní město kultury 2028. Díky němu České Budějovice postoupily do finále, kde se utkají s Broumovem. Kdy se odehraje finálový rozstřel a co všechno bude nutné do té doby udělat?

30. říjen 2022 18:02

Kouzelná flétna v Jihočeském divadle bude hravá a zábavná, slibuje režisér Petr Hašek

Petr Hašek je uměleckým šéfem Malého divadla, jednoho ze souborů Jihočeského divadla v Českých Budějovicích. Nyní ale jako režisér připravuje operu, Kouzelnou flétnu Wolfganga Amadea Mozarta.

23. říjen 2022 21:44

Každému, kdo chce dělat divadlo, přání splníme, říká nový šéf budějovického Ateliéru 3D Vít Piskala

Vít Piskala přišel do Českých Budějovic do angažmá Malého divadla, které je jedním ze souborů Jihočeského divadla. Nyní ale hereckou dráhu opouští a stal se vedoucím kreativního a edukačního Ateliéru 3D.

9. říjen 2022 19:15

Člověk nemůže prosazovat jen to, co se líbí jemu, říká šéfka kulturního střediska ve Vodňanech

Za kulturou není nutné jezdit do největších měst. Spoustu divadelních představení, koncertů, filmových projekci nebo výstav si můžete užít třeba i ve Vodňanech. Zdejší městské kulturní středisko vede Michala Piskačová.

2. říjen 2022 22:21

Stará malířka blbne na šrotovišti, ale mně to dává smysl, směje se své nové vášni Renata Štolbová

V Holubově na Českokrumlovsku žije a tvoří výtvarnice Renata Štolbová. V ateliéru v podkroví má spoustu nových maleb se svými typickými motivy. „Dům, strom, anděl, koník, to je u mě takové věčné. Je to určitě to, co ve mně zbylo z dětství, a v podstatě se mění jenom formy, kterými to nějak sděluji,“ říká.

18. září 2022 20:31

Ohlédnutí za létem a pozvánka na novou sezónu s ředitelem Jihočeského divadla Lukášem Průdkem

Hostem kulturního magazínu Kavárna je ředitel Jihočeského divadla v Českých Budějovicích Lukáš Průdek. Ohlédne se za letní sezónou, kdy soubory hrály nejen před otáčivým hledištěm v Českém Krumlově, ale také na dalších místech jižních Čech.

11. září 2022 21:50

Festival Art Salon Piano přináší kulturní zážitky do českobudějovického Piana

Manželé Jitka a Jan Páleníčkovi organizují v Českých Budějovicích už třetím rokem festival Art Salon Piano. Ten se koná ve foyer byznys centra Piano a nabízí několik kulturně společenských večerů.