On Air
27. říjen 2022

Poslechněte si podcast: Katolická církev umí obejmout, ale ne každému je to sevření příjemné, říká Ján

V následujících týdnech nabídne Radio Wave sérii Sdílení věnovanou queer lidem ze Slovenska. V prvním díle promluvil Tomáš, další příběh sdílí muž, kterému pro účely tohoto rozhovoru říkáme Ján. Vyrůstal na malé slovenské vesnici v přísně katolické rodině a náboženství později i sám učil. O své identitě začal ale pořádně přemýšlet až po třicítce. Je na slovenské vesnici místo pro diverzitu? A je katolická církev ze své podstaty skutečně milující a přijímající vůči všem?

25:50

On Air

Vydává: Český rozhlas

Reportáže, recenze, rozhovory i názorová publicistika z proudového vysílání.

Web

Před třemi dny 16:26

Ambientní plochy i taneční elektronika. Producent badfocus vydal novou desku meditating while raving

„Název desky vyšel z období, kdy jsem hodně chodil na ravy. Měl jsem trochu psychické potíže a ventiloval jsem to tím. Uvědomil jsem si, že tam chodím, abych byl sám se sebou. Skrz hudbu, kterou tam poslouchám, tančím na ni a cítím silné basy, můžu reflektovat a žít ve svém světě. Ta muzika mi zprostředkuje zážitek, kterého jinak nemůžu dosáhnout,“ vysvětluje hudebník Prokop Korb aka badfocus.

Před čtyřmi dny 18:15

Věděli jsme, že karikatury sebe sama unesem, říká duo Foukal a Romanutti o svém filmu Sami doma

Do českých kin vstoupil v předvánočním čase mokumentární film na hranici home videa, který se ohlíží za pandemickým soužitím dvou přátel, hudebníka Alberta Romanuttiho a filmaře Jana Foukala. Jejich rozhovory o vztazích i běžné domácí úkony ilustrují blízké přátelství na pozadí tísnivého období, které může ve finálním sestřihu působit až komicky nebo dojemně.

Před šesti dny 11:40

Vraždy rapperů vrhají světlo na mnohem rozsáhlejší společenský problém, říká novinář A. R. Shaw

Během uplynulých let zemřel tragickou smrtí nespočet rapperů. Jedním z posledních byl osmadvacetiletý Takeoff, člen americké skupiny Migos, který byl nedávno zastřelen. Tento stále častější jev uvnitř rapové kultury ve mně už dlouho rezonuje a vyvolává spoustu otázek. Ty mi na dálku zodpověděl A. R. Shaw, americký multimediální novinář a autor knihy Trap History, který je původem z Atlanty – takzvané „Mekky jižanského rapu“.

Před šesti dny 13:19

BBC i po stovce stále určuje standardy světové novinařiny. Odolá ale konkurenci i politickému tlaku?

BBC slaví tento měsíc 100. výročí svého prvního vysílání. Stále etalon, nikoliv už hegemon britské politiky čelí široké mediální konkurenci a v posledním roce i tlaku britských konzervativců, kteří zvažují možnost zrušit financování BBC prostřednictvím koncesionářských poplatků. Je pravděpodobné, že se tak stane? A můžeme pak o BBC hovořit ještě jako o veřejnoprávním médiu?

Před týdnem 16:17

Hudebník Robert Kříž aka Bob Bleedy vydal svůj debut. Inspirací byl rozpad kapely i vztah s otcem

„Všechno vzniklo v létě roku 2020. Tehdy se stala spousta okolností. Jedna z nich byla rozpad kapely JayRõ, kterou jsem měl s Yashou. Pak samozřejmě covid a taky jsem opouštěl školu v Berlíně. To léto jsem trávil doma u rodičů. Byl tam trochu konflikt s tátou ohledně mé budoucnosti a dalších osobních věcí, které se nikdy nevyřešily. Roli v tom hrála i má vlastní identita. Souboj s tím, kde vězí moje subjektivní pravda,” popisuje vznik nové desky sám autor.

Před týdnem 19:19

Oběť mohla být v hlavní soutěži v Torontu, ale dali jsme přednost Benátkám, prozradil režisér Blaško

Do letošního roku hlavně seriálový režisér Michal Blaško debutuje na podzim v českých kinech celovečerním dramatem Oběť, které je příběhem dvou Ukrajinců, matky Iriny a syna Igora, žijících v Čechách. Citlivě natočený komorní snímek s aktuálním a kontroverzním tématem měl dokonce nabídku do hlavní soutěže na filmovém festivalu v Torontu. „Nakonec jsme se přiklonili k Benátkám, kde jsme sice byli až v druhé hlavní soutěži, ale evropské teritorium je nám bližší.“

Před týdnem 10:15

Zvuk ve veřejném prostoru. Berlínský festival Parallels nabídl soundwalks i experimentální vlak

Diskutovat o oživování opomíjených míst a hlavně o úloze současného umění ve veřejném prostoru chce festival Parallels. Stojí za ním Galerie hlavního města Prahy, festivaly M3 Umění v prostoru a Landscape. Organizátoři na podzim připravili program celkem v pěti evropských městech. Zvuk zkoumali ve městě známém především pro svojí klubovou kulturu – v Berlíně.

Před 2 týdny 19:32

Každá cena nebo mezinárodní pozornost zvyšuje náklady na vaši vraždu, říká novinářka Pavla Holcová

„To jediné, co novinář má, je důvěra čtenářů, že to co tvrdí má podložené, že je to pravda,“ říká zakladatelka investigace.cz Pavla Holcová. Nedávno získala Allardovu cenu, mezinárodní ocenění za prosazování lidských práv a boj proti korupci. Ceny podle ní mají několik rovin. Pro novináře, kteří jsou zaměření na organizovaný zločin, slouží jako určitá forma ochrany a zároveň dodávají kredibilitu.

Před 2 týdny 27:47

Nemám ráda termín coming out. Hetero lidi taky nemusí nikomu vysvětlovat, koho mají rádi, říká Nia

Nia je devětadvacetiletá provozní, která pochází z Košic a žije už devět let v Praze. V rámci série Sdílení, ve které přinášíme příběhy queer lidí ze Slovenska, se s námi podělila o své zkušenosti. Její příběh je plný podpory od bezprostředního okolí, přesto v něm ale hraje velkou roli stud a strach.

Před 2 týdny 10:03

Frank Ocean i Lana Del Rey. Přinášíme přehled alb, která letos slaví deset let

Deset let od vzniku letos slaví třeba druhá deska Kendricka Lamara, virální skladba Video Games od Lany Del Rey nebo album Visions, které Grimes nahrála v programu GarageBand. Na nejvýraznější hudební momenty roku 2012 vzpomínají hudební publicisté.