Host Dopoledne pod Ještědem
9. únor 2023

Poslechněte si podcast: Kateřina Vojáčková - majitelka útulku Azyl Pes Krásný Les z

s. Téma: Život v útulku Psal se rok 1992, kdy v Krásném Lese vznikl soukromý útulek pro psy Azyl Pes, který se snaží stále zvelebovat jeho majitelka Kateřina Vojáčková. Hodinu před polednem nám prozradí, kolik zvířecích nájemníků zde našlo svůj dočasný domov, a poslechneme si i neuvěřitelné příběhy zaběhnutých nebo odložených zvířat.

16:40

Host Dopoledne pod Ještědem

Vydává: Český rozhlas

Každé všední dopoledne po 11. hodině si do studia zveme zajímavé hosty a povídáme si s nimi o různých tématech.   

Web

Včera 14:00

Vysíláme živě z nejstarší sklářské školy v Evropě

Přesně na den, roku 1856 byla zahájena výuka v Odborné sklářské škole v Kamenickém Šenově. Co všechno se od té doby změnilo, jaký je zájem ze strany studentů o řemesla v oblasti broušení, malování nebo rytí skla, nejenom to se dozvíme hodinu před polednem, kdy se přihlásíme ze Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské.

Před dvěma dny 12:00

Vracíme se zpátky do lavic, v Základní škole sportovní v Tanvaldu

Jak se daří žákům a učitelům na Základní škole sportovní v Tanvaldu, to jsme se vypravili zjistit v den, kdy si v Česku připomínáme Den učitelů 28 března, kdy se narodil Jan Amos Komenský. S ředitelkou Janou Tůmovou se projdeme školou, nahlédneme do jednotlivých tříd, dozvíme se, jak jsou na tom s fyzičkou a navštívíme i malou školní zoologickou zahradu.

Před třemi dny 17:22

Martin Pudil: ornitolog

Téma: Ptačí nářečí Jaro je tu i s tradičním ranním ptačím zpěvem, který na nás působí jako poděkování za přilepšení na krmítkách v zimě. Co si v tomto období zpěvní ptáci sdělují, jaká byla letošní zima pro ptactvo očima ornitologa, kteří opeřenci se vrací jako první z dalekých krajin, nakolik jsou si čápi věrní a jak dopadlo sčítání, v rámci akce Ptačí hodinka, nejenom o tom si budeme povídat hodinu před polednem s ornitologem Martinem Pudilem.

Před šesti dny 19:58

Jan Melša - rogalista

Téma: Ikarus na rogalu. Létání je vášeň a kdo mu jednou propadne, už ho nikdy neopustí. Své o tom ví Jan Melša, který si létání na rogalu vychutnává už hezkých pár let. Hodinu před polednem se dozvíme, jak vypadaly jeho začátky, která místa jsou vhodná k létání, na co si musí dát pozor, kam až nejdále doletěl a další zajímavosti z tohoto nevšedního světa.

Před týdnem 16:10

Dušan Milka - pěstitel kaktusů

Téma: Pichlavá krása. Někdo je nemusí a pro někoho jsou láskou na celý život a tak dokáže těmto zajímavým rostlinám odpustit popíchané ruce. Jak nám potvrdí hodinu před polednem pěstitel kaktusů Dušan Milka, právě tito solitéři mají své kouzlo a dokáží být nevšední součástí našich domovů.

Před týdnem 19:24

Vysíláme živě z Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě, které se od prvního března opět otevřelo svým návštěvníkům

Hodinu před polednem se projdeme prostorami s více jak pěti tisíci exponáty o přírodě a historií tohoto regionu, také nahlédneme do expozice exotických živočichů a pozveme naše posluchače na připravovanou výstavu Příběh českolipské vagónky a další akce, na kterých bychom neměli chybět.

Před týdnem 16:05

Jana Loosová - ředitelka Krajské hygienické stanice v Liberci

Téma: Když jarní pyly škodí. S jarem přicházejí pro alergiky starosti, jak zvládnout pylovou sezónu. Na co si mají dát v tomto období pozor, jak se alergická reakce na pyl projevuje a jak se proti ní účinně bránit, nejenom to probereme hodinu před polednem s Janou Loosovou, ředitelkou Krajské hygienické stanice.

Před týdnem 16:09

Aleš Chudoba - Zbraně Liberec

Téma: Sportovní zbraně Sportovní střelba je vhodná pro všechny věkové kategorie. Jde o oblíbený koníček, který existuje mnoho let a také zajímavý způsob, jak se naučit bezpečnosti a zacházení se zbraní. Které typy zbraní jsou nejvhodnější pro začátečníky a jak s nimi zacházet, nejenom to probereme v našem vysílání s odborníkem Alešem Chudobou.

Před týdnem 16:54

Martin Rybář - chovatel, organizátor Fauna trhy

Téma: Fauna trhy. Plazy, ještěrky, hadi, krmný hmyz, exotické ptactvo, akvarijní ryby. To všechno najdeme na fauna trzích v Centru Babylon v Liberci už tuto sobotu 18.března. Co všechno obnáší chov těchto živočichů, nejenom o tom si budeme povídat hodinu před polednem s organizátorem a chovatelem Martinem Rybářem.

Před 2 týdny 16:11

Na návštěvě: Za libereckými zimními plavci, v tůňce u rudolfovské elektrárny

Zimní plavání se stává čím dál více oblíbeným koníčkem v Česku. Výjimkou není ani Liberec, kde se pod vedením Marcela Škarohlída scházejí nadšenci pro otužování.