Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Kateřina Smutná: Češka, která byla svého času jedinou rakouskou běžkyní na vrcholných akcích

Běžkyně na lyžích Kateřina Smutná několik let úspěšně reprezentovala Rakousko, na trať vyrazila v červeno černé rakouské kombinéze, a když přijela do cíle, tak s novináři mluvila německy. Medaili ze závodu SP sice nemá, ale pravidelně bodovala. „Dlouhou dobu jsem jezdila jako jediná holka po svěťácích a MS.“ Nakonec se v roce 2016 přestavila ve SP v české kombinéze, v roce 2015 vyhrála Jizerskou padesátku, kariéru ukončila loni. Dnes je masérkou rakouských sdruženářek.

03:13

Seriál Radiožurnálu Sport

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné seriály z vysílání Radiožurnálu Sport. Zajímavá témata, reportáže ze sportovních akcí i ohlédnutí do historie sportu.

Web

Dnes 05:28

Jiří Dudáček: Muž, který se jako první Evropan objevil v elitní desítce draftu

Nejprve dlouhá léta v krabici a pak na botníku se mu válela smlouva s klubem NHL. Jiří Dudáček ji ale nikdy nepodepsal. Na rozdíl od legendárního a úspěšného kouče Scotty Bowmana. V našem seriálu o draftu do nejlepší hokejové ligy světa se vypravíme do Kladna za mužem, který se jako první Evropan objevil v elitní desítce draftu, ale do Buffala neodešel. Nejhorší výběr draftu Buffala v historii klubu ho ale netrápí, vše bere s odstupem času s nadhledem.

Včera 03:13

Ladislav Svozil: První český hokejista draftovaný do NHL si v zámoří nakonec nikdy nezahrál

Vůbec prvním českým hokejistou, který prošel výběrovým sítem elitní zámořské ligy byl útočník Ladislav Svozil. V roce 1978 si s pořadovým číslem 198 v draftu místo v Detroitu vysloužil odchovanec Vítkovic. Red Wings se ale Svozila nikdy nedočkaly. „Informaci o draftu jsem dostal půlroku nebo až rok potom, protože kusých zpráv ze zámoří chodilo minimum,“ vysvětluje sám hráč. Do Ameriky nakonec nadějný forvard neodcestoval i z obav postihu rodiny ze strany komunistického režimu

Před dvěma dny 02:51

Petr Čech putoval do londýnské Chelsea v pozici nejdražšího českého golmana

Nejdražším českým golmanem v historii se hned dvakrát stal Petr Čech. Ten profesionální kariéru nastartoval v Blšanech, z nich zamířil do Sparty a jeho prvním zahraničním angažmá bylo francouzské Rennes. Následně se hned dvakrát stal nejdražším českým golmanem. Nejdřív v roce 2004 při přestupu do londýnské Chelsea. Kluby částku nezveřejnily, ale podle dostupných informací byla 13 milionů eur, v tehdejším kurzu v přepočtu víc než 400 milionů korun.

Před třemi dny 01:58

Nejdražší přestup z české ligy? Odchod Tomáše Součka ze Slavie do West Hamu

V lednu roku 2020 se záložník Tomáš Souček stěhoval z pražské Slavie do anglického velkoklubu West Ham United. Přechod do prestižní Premier League zvládl výborně, stal se klíčovým hráčem týmu a začal střílet i důležité branky. A to i přesto, že si musel odpustit některé zvyky, jako třeba to, že v Česku v lednu běžně místo fotbalu raději jedl bramborový salát. Hned v první sezoně si fanoušci "kladivářů" českého záložníka oblíbili a vzájemný přátelský vztah trvá i nadále.

Před čtyřmi dny 03:34

Pavel Nedvěd odešel z Lazia Řím do Juventusu Turín za těžko uvěřitelných 1,5 miliardy korun!

Záložník Pavel Nedvěd a klub Juventus Turín patří neodmyslitelně k sobě. Hráč s přezdívkou Grande Paolo odešel v roce 2001 z Lazia Řím právě do "Staré dámy" za těžko uvěřitelných 1,5 miliardy korun. Dosud nepřekonaný nejdražší přestup českého fotbalisty nezměnily ani značné protesty příznivců Lazia. Nedvěd pak už jako držitel ocenění Zlatý míč dokázal v Juventusu nahradit hvězdného Zidana a také po korupční aféře vytáhnout slavný klub zpět z druhé ligy mezi elitu.

Před pěti dny 01:40

Záložníka Radima Nečase mecenáš Boris Korbel v roce 1992 odkoupil za 25 milionů korun

Částka 25 milionů korun byla v roce 1992 obrovská položka. A přesně tolik stál přestup Radima Nečase, který se z Baníku Ostrava stěhoval do pražské Slavie. Úspěšný záložník při svém prvním angažmá vydržel v Edenu dva roky. Pravidelně nastupoval v základní sestavě a vstřelil jedenáct branek. Následoval jeho přesun do Chebu, prosadil se i v řeckém Škoda Xanthi, v Jablonci nebo ve Slovanu Bratislava. Může se pochlubit i čtyřmi starty v reprezentaci a debut si odbyl v roce 1995.

Před šesti dny 02:18

Karel Poborský si i díky legendárnímu lobu vysloužil angažmá v prestižních zahraničních klubech

Proslavil se především geniálním gólem na mistrovství Evropy 1996 ve čtvrtfinále proti Portugalsku. Řeč je samozřejmě o legendárním lobu Karla Poborského. I díky tomuto majstrštyku si hbitý záložník vybojoval přestup ze Slavie Praha do Manchesteru United. V Anglii nakonec nedostal tolik šancí a tak se přesunul do portugalského týmu Benfica Lisabon a následně do Lazia Řím. Konec kariéry se dozvěděl ze zpráv a jeho poslední angažmá bylo v Českých Budějovicích.

Před týdnem 06:21

Luděk Mikloško: První český fotbalista, který se prosadil v anglické nejvyšší fotbalové soutěži

Prvním českým hráčem, který přestoupil do anglické nejvyšší fotbalové soutěže byl Luděk Mikloško. V únoru roku 1990 se brankář Baníku Ostrava stěhoval do velkoklubu West Ham United. „Pro mě to bylo obrovské štěstí, protože jsem i jako osmadvacetiletý hráč měl ještě čtyři roky před sebou na další přestup. Na rozdíl od kluků v generaci přede mnou,“ vzpomíná na velký okamžik kariéry. Hned v následující sezoně po příchodu do Anglie byl dokonce vyhlášen nejlepším hráčem klubu.

Před týdnem 03:37

Knoflíček s Kubíkem se postarali o jeden z nejkontroverznějších přestupů československé historie

Ivo Knoflíček a Luboš Kubík měli původně odcestovat do Anglie, ale tehdejší doba je nakonec donutila hledat štěstí jinde. Kubík zkusil štěstí v italské Fiorentině a Knoflíček začal trénovat v německém St. Pauli. Útěk z tehdejšího komunistického Československa dvojici fotbalistů přinesl i zajímavé nesportovní zážitky. Při pobytu ve Španělsku, kde hledali angažmá, několikrát navštívili i večírek u slavného malíře Salvadora Dalího. Senzace i kontroverze provázely oba fotbalisty.

Před týdnem 02:50

V olympijském finále v Tokiu se o zlato rozstřelovali Jiří Lipták a David Kostelecký

Medailové ambice měli před odletem na olympijské hry do Tokia oba, že si ale kamarádi Jiří Lipták a David Kostelecký zastřílí o zlato v rozstřelu jako poslední dva muži v soutěži, to je vážně nenapadlo. Do závodu nešli jako outsideři, ale takový úspěch nečekal asi nikdo. V závěrečném rozstřelu se nakonec vytouženého zlata dočkal Jiří Lipták před kamarádem Davidem Kosteleckým. Velcí kamarádi si na střelnici nic nedarovali, ale po skončení soutěže udělali společnou oslavu.