Názory a argumenty
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Kateřina Smejkalová: Propad reálných mezd nestačí, do budoucna z vlastních úspor i každá angína

Karenční doba, teprve v roce 2019 ministryní Maláčovou zrušené opatření spočívající v nevyplácení náhrady mzdy po první tři dny nemoci, se opět vrací na scénu.

03:49

Názory a argumenty

Vydává: Český rozhlas

Každý den pohled pod povrch událostí doma i ve světě. Komentáře, analýzy. Informace, rozhovory a debaty.

Web

Dnes 03:31

Jiří Pehe: Bojovníci za mír před rokem 1989 a dnes

Demonstrace, které se konají v posledních měsících na pražském Václavském náměstí, ta poslední pod záštitou strany PRO Jindřicha Reichla, mají společného jmenovatele: militantnost. Slyšíme tak militantní výzvy k odchodu současné vlády, opuštění spojeneckých závazků České republiky, ukončení pomoci naší země Ukrajině.

Včera 04:16

Jefim Fištejn: Znáte hlavní město Spojených států?

Nedávno městská rada Washingtonu D. C., hlavního to města Spojených států, dospěla k závěru, že nejlepším způsobem potlačení kriminality je zrušení trestů za zločiny. Takový počin odpovídá trendu v celé zemi: všude bují těžká kriminalita – vraždy, loupežná přepadení, znásilnění, vloupání do obydlí občanů – ale tresty se plynule snižují.

Včera 03:53

Ivan Štern: Rozumět globálnímu jihu a papeži Františkovi

Mnohého z nás určitě zaskočil vlažný postoj řady zemí tak zvaného globálního jihu, zemí nacházejících se buď v Africe anebo v Jižní Americe k válce na Ukrajině. I fakt, že mnohé z nich neberou vážně sankce vůči Rusku vyhlášené Evropskou unií a umožňují jejich obcházení tím, že embargované zboží jednoduše přeprodávají, v nás vyvolává nechápající údiv.

Včera 03:53

Karel Hvížďala: Mezinárodní soudní tribunál a Rusko

Vydání zatykače na Vladimira Putina a zmocněnkyni Kremlu pro práva dětí Mariji Lvovovou-Bělovovou Mezinárodním trestním soudem v Haagu, otevřelo otázku: Proč se soud zaměřil na únosy dětí a ne na vraždy a násilí na civilistech v Buči nebo Mariupolu?

Včera 03:37

Eva Svobodová: Sucho ve Francii

Francouzskou společenskou debatu už několik měsíců okupuje připravovaná důchodová reforma. Za ní se ale pomalu line další dlouhodobý problém – je jím nedostatek vody. Už teď na sklonku zimy je jasné, že Francii čeká v létě extrémní sucho. Možná ještě mnohem horší, než jaké země zažila minulý rok.

Včera 03:24

Gita Zbavitelová: Izrael anuloval zrušení čtyř židovských osad

Izraelská vláda prosadila v parlamentu zákon, který ruší legislativu z roku 2005 o vyklizení čtyř židovských osad na Západním břehu. Zanikly v témže roce v rámci jednostranného izraelského stažení z Pásma Gazy, které provedl tehdejší premiér Ariel Šaron. Nový zákon kabinetu premiéra Netanjahua je vítězstvím pro ultranacionalistické koaliční partnery, prvním krokem k obnově zrušených osad a nebezpečným tahem s potenciálně neblahými důsledky.

Včera 04:07

Jan Vávra: Národní konzervativismus v měnícím se světě

Západní komentátoři se shodují v tom, že časy míru a prosperity skončily. Válka na Ukrajině může trvat dlouho a globální spolupráce, jak jsme ji znali před covidem, se již neobnoví, protože ve světě začínají dominovat národní geopolitické zájmy. Západní státy tedy budou muset více myslet na svoji bezpečnost, a to i na úkor ekonomické výhodnosti a prosperity.

Včera 25:40

Poslechněte si všechny nedělní komentáře s Petrem Schwarzem

Národní konzervativismus v měnícím se světě. Sucho ve Francii. Mezinárodní soudní tribunál a Rusko. Rozumět globálnímu jihu a papeži Františkovi. Izraelská vláda prosadila další kontroverzní zákon. Znáte hlavní město Spojených států?

Před dvěma dny 03:45

Ondřej Konrád: Pozoruhodně dopředu vidoucí student

„Pořád se dějí věci a řeči, s nimiž při nejlepší vůli nemohu souhlasit – hromadné zajišťování, přílišné vyvyšování dělníka rukou, snižování zásluh Anglie a USA, vůbec celý kurz, který mi tak trochu připomíná ducha „Nové Evropy“ minulých šesti let.“

Před dvěma dny 04:09

Karel Barták: Lídři EU se místo strategické debaty zasekli na sporech kolem spalovacích motorů

Od březnové schůze Evropské rady se očekávala podstatná debata o ochraně a posílení konkurenceschopnosti evropského průmyslu tváří v tvář protekcionistickým tendencím ve Spojených státech a rostoucí závislosti na Číně, která stále více ovládá trh se vstupy do moderních průmyslových odvětví. Lídři „sedmadvacítky“ ovšem nedošli k žádným rozhodnutím; pouze pověřili Evropskou komisi, aby na těchto věcech dál pracovala.