Před čtyřmi dny

Poslechněte si podcast: Kateřina Perknerová: Lidé jsou nedůvěřiví, podpisy šetří

Miloš Zeman dvakrát zvítězil v přímé prezidentské volbě. Desítky politologů od té doby rozebraly, proč byl úspěšný. Všeobecná známost, zajisté. Mimořádný řečnický talent, ano. Schopnost nastolovat agendy, které lidi nejvíce zajímají, bezpochyby. Promyšlená politická nekorektnost, samozřejmě. Bezprostřední kontakt s obyvateli měst a obcí, určitě.

04:13

Názory a argumenty

Vydává: Český rozhlas

Každý den pohled pod povrch událostí doma i ve světě. Komentáře, analýzy. Informace, rozhovory a debaty.

Web

Dnes 03:52

Jan Fingerland: Pelosiová v čínských službách

O návštěvě předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu se informuje ve dvou narativech. Jeden je ten pekingský, o americkém vměšování se do čínských záležitostí. Druhý je ten západní, o odvážné političce, která se nebojí tyranům říci do očí pravdu. Je tu ovšem ještě jedna americká verze, ta, která Pelosiovou zrovna nechválí.

Dnes 03:48

Julie Hrstková: ČNB nezvýšila sazby, takže inflaci bude zachraňovat silná koruna

Kdo poslouchal nového guvernéra České národní banky Aleše Michla po jeho prvním měnovém zasedání, nemohl se zbavit dojmu, že bude hůř. Inflace se vyšplhá ke dvaceti procentům, v příštím roce bude dlouho přes deset procent a teprve v roce 2024 se vrátíme k číslům, na která jsme byli dlouhodobě zvyklí.

Dnes 04:21

Karel Barták: Červenec byl jen ochutnávka, po prázdninách pojede předsednictví na doraz

Česká republika se vyznamenala dobrým startem svého předsednictví v Evropské unii; její bilance za první měsíc červenec je úspěšná. Jako každá země u kormidla EU v druhém pololetí má však nevýhodu v tom, že v srpnu evropské instituce vyhlašují prázdniny. I kdybychom nakrásně chtěli, neuděláme nic, stěžují si čeští diplomaté – Brusel se pohroužil do prázdninového ticha.

Dnes 25:56

Den pohledem renomovaných komentátorů

Dnes 03:24

Petr Šabata: O výsledku války na Ukrajině rozhodne vytrvalost Západu. Naše vytrvalost

Válka na Ukrajině nebude krátká, shodují se experti na vojenské strategie i na putinovské Rusko. A o jejím výsledku rozhodne, jak výraznou a vytrvalou podporu bude Západ poskytovat bránícím se Ukrajincům.

Včera 03:34

Gita Zbavitelová: V Izraeli vypukla nová válka s teroristy

Izrael se celý týden snažil zabránit teroristickému útoku, ale nakonec vypukla válka, první od loňského května a po nebývale klidném roce.

Včera 03:53

Zuzana Válková: O neviditelnosti stáří, toho ženského obzvlášť

Když mi bylo čerstvých šedesát, píše britsko-australská spisovatelka Ada Cambridge, můj život byl sladký a já si ho užívala. Vzpomíná tím na rok 1909. Jaký bude teď, po sedmdesátce? ptá se dáma na stránkách amerického magazínu The Atlantic v srpnu roku 1922.

Včera 03:28

Radko Kubičko: Nefunkční stát v boji proti ohni a dalším katastrofám

Pandemie, nečekané moravské tornádo, válka, jak se říká, za humny, inflace, ekonomická krize a nyní k tomu ještě požár v Českém Švýcarsku, mnoha zkouškami musel projít český stát. O něm se často soudí, že je v zajetí korupce, diletantismu a ne úplně funkční. Jak obstál?

Včera 02:54

Jefim Fištejn: Vliv velkých peněz na veřejný život

Čím větší peníze, tím větší je jejich vliv na veřejný život, zejména na politiku, to ví každý. Jak se k tomuto problému staví Američané, to měla zjistit poslední dotazovací akce agentury RealClear Public Opinion Research.

Včera 04:07

Jan Fingerland: Al-Káido, co teď?

Nikdo není nenahraditelný, ale teď, když Američané zabili šéfa al-Káidy Ajmána Zavahrího, přece jen se mnozí ptají: Není to konec al-Káidy? Nebo tento konec už má dávno za sebou? Anebo není to naopak a skomírající hnutí dostane nový podnět k dalšímu rozvoji?