Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Kateřina Neumannová: Úspěšná běžkyně na lyžích, která se po kariéře ujala moderátorského křesla

Běžkyně na lyžích už kariéru dávno ukončila, přesto ji ve vysílání Radiožurnálu Sport často slýcháte. Jde o Kateřinu Neumannovou, která si na této stanici každý pátek zve hosty do pořadu Páteční finiš. Hádáte správně, že název je odvozený od závěru závodu na 30 kilometrů na olympijských hrách v Turíně. V roce 1996 na olympiádě v Atlantě se zúčastnila závodu na horských kolech. Stala se první českou sportovkyní v historii, které se podařilo zúčastnit se letních i zimních her.

03:18

Seriál Radiožurnálu Sport

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné seriály z vysílání Radiožurnálu Sport. Zajímavá témata, reportáže ze sportovních akcí i ohlédnutí do historie sportu.

Web

Dnes 01:40

Záložníka Radima Nečase mecenáš Boris Korbel v roce 1992 odkoupil za 25 milionů korun

Částka 25 milionů korun byla v roce 1992 obrovská položka. A přesně tolik stál přestup Radima Nečase, který se z Baníku Ostrava stěhoval do pražské Slavie. Úspěšný záložník při svém prvním angažmá vydržel v Edenu dva roky. Pravidelně nastupoval v základní sestavě a vstřelil jedenáct branek. Následoval jeho přesun do Chebu, prosadil se i v řeckém Škoda Xanthi, v Jablonci nebo ve Slovanu Bratislava. Může se pochlubit i čtyřmi starty v reprezentaci a debut si odbyl v roce 1995.

Včera 02:18

Karel Poborský si i díky legendárnímu lobu vysloužil angažmá v prestižních zahraničních klubech

Proslavil se především geniálním gólem na mistrovství Evropy 1996 ve čtvrtfinále proti Portugalsku. Řeč je samozřejmě o legendárním lobu Karla Poborského. I díky tomuto majstrštyku si hbitý záložník vybojoval přestup ze Slavie Praha do Manchesteru United. V Anglii nakonec nedostal tolik šancí a tak se přesunul do portugalského týmu Benfica Lisabon a následně do Lazia Řím. Konec kariéry se dozvěděl ze zpráv a jeho poslední angažmá bylo v Českých Budějovicích.

Před dvěma dny 06:21

Luděk Mikloško: První český fotbalista, který se prosadil v anglické nejvyšší fotbalové soutěži

Prvním českým hráčem, který přestoupil do anglické nejvyšší fotbalové soutěže byl Luděk Mikloško. V únoru roku 1990 se brankář Baníku Ostrava stěhoval do velkoklubu West Ham United. „Pro mě to bylo obrovské štěstí, protože jsem i jako osmadvacetiletý hráč měl ještě čtyři roky před sebou na další přestup. Na rozdíl od kluků v generaci přede mnou,“ vzpomíná na velký okamžik kariéry. Hned v následující sezoně po příchodu do Anglie byl dokonce vyhlášen nejlepším hráčem klubu.

Před třemi dny 03:37

Knoflíček s Kubíkem se postarali o jeden z nejkontroverznějších přestupů československé historie

Ivo Knoflíček a Luboš Kubík měli původně odcestovat do Anglie, ale tehdejší doba je nakonec donutila hledat štěstí jinde. Kubík zkusil štěstí v italské Fiorentině a Knoflíček začal trénovat v německém St. Pauli. Útěk z tehdejšího komunistického Československa dvojici fotbalistů přinesl i zajímavé nesportovní zážitky. Při pobytu ve Španělsku, kde hledali angažmá, několikrát navštívili i večírek u slavného malíře Salvadora Dalího. Senzace i kontroverze provázely oba fotbalisty.

Před čtyřmi dny 02:50

V olympijském finále v Tokiu se o zlato rozstřelovali Jiří Lipták a David Kostelecký

Medailové ambice měli před odletem na olympijské hry do Tokia oba, že si ale kamarádi Jiří Lipták a David Kostelecký zastřílí o zlato v rozstřelu jako poslední dva muži v soutěži, to je vážně nenapadlo. Do závodu nešli jako outsideři, ale takový úspěch nečekal asi nikdo. V závěrečném rozstřelu se nakonec vytouženého zlata dočkal Jiří Lipták před kamarádem Davidem Kosteleckým. Velcí kamarádi si na střelnici nic nedarovali, ale po skončení soutěže udělali společnou oslavu.

Před pěti dny 03:39

Čeští basketbalisté na MS 2019 skončili senzačně šestí

Nikdo jim před světovým šampionátem moc nevěřil, ale během něj už jim v Česku s nadsázkou fandili všichni. A čeští basketbalisté v Číně dosáhli na historický úspěch - šesté místo. Vůbec poprvé v samostatné historii a 37 let od poslední účasti Čechoslováků startovali čeští basketbalisté na MS. Do Asie cestovali jako ne příliš známí reprezentanti, ale zpátky domů se vraceli jako hrdinové. Svými výkony celé Česko pobláznili a nakonec vyrovnali i nejlepší umístění Čechoslováků.

Před šesti dny 03:11

V cíli kroutila hlavou. Na olympiádě v roce 2018 Ledecká vyhrála Super G

Ester Ledecká po senzační výhře super obřího slalomu na olympijských hrách v roce 2018 nevěřícně kroutila hlavou. „Vůbec tomu nerozumím, jsem překvapená, nedokážu si na to zvyknout.“ Olympijský příběh dotáhla k dokonalosti, když o několik dnů později ovládla paralelní slalom na snowboardu. Od té doby Ledecká každou sezónu odpovídala na otázky typu, jestli už si vybrala jeden sport, kterému se bude věnovat. Vždy si stála za svým: „Hlavní je, aby mě to bavilo.“

Před týdnem 04:56

Nagano 1998: Hokejový turnaj století se zlatým koncem pro český tým

Hokejový turnaj století se zlatým koncem pro český národní tým. To bylo olympijské Nagano v roce 1998. Poslední a hlavní slovo při skládání týmu měl legendární trenér Ivan Hlinka. Neřešil případné pochybovače a nominoval třeba i tehdy čtyřiatřicetiletého Vladimíra Růžičku. Někteří hráči se tak v Japonsku setkali vůbec poprvé. „Potkal jsem deset hráčů poprvé v životě, protože po odchodu do NHL jsem ztratil přehled,“ přibližoval tehdejší setkání výjimečný brankář Dominik Hašek.

Před týdnem 02:50

Po triumfu na hokejovém MS ve Vídni přišel na Světovém poháru krach vygradovaný potupou s Německem

Po triumfu na světovém šampionátu ve Vídni v roce 1996 přišel ještě v témže roce velký šok pro český hokej. V Kanadou režírovaném turnaji o Světový pohár český tým i s hvězdným kádrem kráčel od pěti k nule. Po debaklu od Finska 3:7 a prohře se Švédskem 0:3 přišla potupná porážka 1:7 od Německa. „Nejde to vymazat, ale rozhodně nesdílím názor, že to maže výsledek z mistrovství světa. Je to aktuální krach českých hráčů, ale určitě ne českého hokeje,“ komentoval tehdy kouč Bukač.

Před týdnem 02:19

V roce 1960 nováček soutěže Hradec Králové dokráčel až k nečekanému titulu ve fotbalové lize

Sezona 1959/1960 se do historie fotbalu v Hradci Králové zapsala zlatým písmem. Pro klub z východních Čech je to doposud jediný získaný titul v nejvyšší domácí fotbalové soutěži. Navíc triumfoval jako nováček! „Nehráli jsme si na žádné esa, navíc jsme měli výborného trenéra Jiřího Zástěru, ke kterému jsme měli úctu. Po zisku titulu jsme se napili a po hodině šli domů,“ vzpomíná hráč tehdejších mistrů Ladislav Pokorný. A jaká byla kdysi odměna za titul? Sto korun a poděkování.