Životy slavných
Epizoda 4318. říjen 2022

Poslechněte si podcast: Karel Hynek Mácha: Extravagantní podivín a autor nádherných veršů i pikantního erotického deníku

Karlu Hynku Máchovi báseň Máj slávu z dnešního pohledu nepřineslo, tedy alespoň ne za jeho života. V následujících dekádách se však pomalu začal rodit kult Máchy coby básníka lásky a ve středoškolských učebnicích se o něm psalo jen v superlativech. Pak ale začaly na povrch probublávat informace z jeho tajného deníku a pod legendárním spisovatelem se začal třást piedestal. ---------------------------------------- Hosted on Acast. See acast.com/privacy [https://acast.com/privacy] for more information.

09:43

Životy slavných

Vydává: Fameplay

Charismatické, odhodlané, výjimečné. Takové byly osobnosti, které měly vliv na vývoj společnosti, historii svých zemí, potažmo celé dějiny. Poznejte životní osudu žen a mužů, kteří měnili svět.Sledujte Životy slavných ve videoformě na YouTube kanálu Životy slavných. ---------------------------------------- Hosted on Acast. See acast.com/privacy [https://acast.com/privacy] for more information.

Web

Před třemi dny 10:42

Relikviář sv. Maura: Jak se na naše území dostal předmět nevyčíslitelné hodnoty?

Ten předmět má nevyčíslitelnou cenu, říká se, že téměř jako české korunovační klenoty. Jeho objevení 5. listopadu 1985 přitom bylo výsledkem takřka detektivní zápletky z filmu „Podraz“. Jen restaurátorské práce pak stály 10 milionů korun, trvaly 11 let a předmět je dnes pojištěn na půl miliardy. Relikviář svatého Maura, vystavený k vidění na zámku v Bečově nad Teplou v Karlovarském kraji, však skrývá mnohem víc tajemství a záhad. ---------------------------------------- Hosted on Acast. See acast.com/privacy [https://acast.com/privacy] for more information.

Před týdnem 11:27

Otto von Bismarck: Geniální stratég, kterého se bála celá Evropa

Otto von Bismarck – tvrdý diplomat, politik a první německý kancléř – je dnes některými kruhy považován za nejgeniálnějšího politického stratéga 19. století. Aby ne – agresivní politikou „krví a železem“ se mu podařilo sjednotit Německo. ---------------------------------------- Hosted on Acast. See acast.com/privacy [https://acast.com/privacy] for more information.

Před 2 týdny 12:00

Ema Destinnová: Česká diva, která okouzlila svět a doma byla obviněna ze špionáže

V roce 1909 americké publikum poprvé slyšelo Prodanou nevěstu Bedřicha Smetany. O veliký úspěch se zasloužila Ema Destinnová – česká operní pěvkyně, která se ze všech sil snažila v éře Rakouska-Uherska šířit povědomí o českém národu. ---------------------------------------- Hosted on Acast. See acast.com/privacy [https://acast.com/privacy] for more information.

Před 3 týdny 12:39

Kontroverzní mořeplavec Francis Drake, kterého Anglie milovala a Španělsko nenávidělo

Sir Francis Drake je jedna z velmi kontroverzních historických osobností. Na jedné straně obchodník s otroky a nemilosrdný korzár přepadající španělské lodě a přístavy, na straně druhé skvělý mořeplavec, stratég námořních bitev a objevitel. Tato rozporuplnost je dobře vidět na jeho vnímání v různých zemích: v Anglii je většinově považován za vlastence a hrdinu, ve Španělsku za piráta a vraha. Dokonce i jeho pravděpodobně největší počin – plavba kolem světa v letech 1577-1580 se neobejde bez kontroverzí. ---------------------------------------- Hosted on Acast. See acast.com/privacy [https://acast.com/privacy] for more information.

6. říjen 2023 09:08

Benjamin Franklin: Muž, který stál u zrodu Spojených států amerických a dokázal zkrotit blesky

Americký politik, novinář, úspěšný podnikatel a vynálezce Benjamin Franklin byl velmi činorodý muž. Kromě toho, že stál u tak bouřlivé události, jako je zrod samostatných USA, byla jeho velkou vášní (nejen) věda. Pomocí experimentu s kovovým klíčem připevněným na létajícího draka ověřil, že blesky jsou výboje elektrické energie. Přestože tento jeho pokus patří mezi ty nejvěhlasnější, Franklin za svůj život přišel s mnoha dalšími, často ještě bizarnějšími vynálezy. ---------------------------------------- Hosted on Acast. See acast.com/privacy [https://acast.com/privacy] for more information.

29. září 2023 10:35

Jak Rudolf Vrba a Alfréd Wetzler utekli z Osvětimi a řekli světu pravdu o továrnách na smrt

7. dubna 1944 se dvěma odvážným slovenským židům, Alfrédovi Wetzlerovi (25) a Rudolfovi Vrbovi (19) podařilo neskutečné – dokázali zosnovat plán na útěk z koncentračního tábora v Osvětimi, který se jim povedlo i realizovat. Ač se to zdá neuvěřitelné, nedělali to pro sebe, ale pro to, aby podali světu šokující zprávu o existenci nacistických vyhlazovacích táborů a o hrůzách, které se v osvětimské továrně na smrt dějí. ---------------------------------------- Hosted on Acast. See acast.com/privacy [https://acast.com/privacy] for more information.

22. září 2023 12:05

Hannibal Barkas: Kartaginský vojevůdce, který se slony přešel Alpy

Před 2239 lety, 24. června roku 217 před naším letopočtem se u Trasimenského jezera severně od Říma odehrála jedna z největších bitev tzv. druhé punské války mezi Kartágem a Římem. Kartaginský generál Hannibal Barkas tady překvapivým útokem za zálohy úplně zdecimoval třicetitisícovou římskou armádu. A přestože celou válku vyhrál po dlouhých sedmnácti letech bojů Řím, samotný Hannibal se stal pro celé generace jeho obyvatel noční můrou a symbolem do té doby netušeného pocitu ohrožení. ---------------------------------------- Hosted on Acast. See acast.com/privacy [https://acast.com/privacy] for more information.

18. září 2023 10:01

Jak se elektrikář Lech Wałęsa stal polským prezidentem

V prosinci roku 1970 vypukla v Gdaňských loděnicích protirežimní stávka dělníků, která byla brutálně potlačena. O dalších 10 let později proběhla masivní okupační stávka dělníků, kteří zde založili první nezávislou odborovou organizaci ve východním bloku s názvem Solidarita. Vůdčí postavou se stal Lech Wałęsa. Tehdy 36letého elektrikáře, který se od začátku postavil do čela protestů, vynesou následující události do pozice, jakou si zřejmě nedokázal představit ani v těch nejfantastičtějších snech. ---------------------------------------- Hosted on Acast. See acast.com/privacy [https://acast.com/privacy] for more information.

8. září 2023 12:11

Josef II. Neoblomný reformátor, který navzdory dobrým úmyslům neuspěl

Císař Josef II. (1741–1790), nejstarší syn Marie Terezie, jehož desetiletá doba panování se nazývá josefinismus nebo osvícenský absolutismus, vydává převratné reformy a výnosy jak na běžícím pásu – často měly za následek dalekosáhlé kulturně-politické a sociální změny. Tolerančním patentem uvolnil náboženské poměry v zemi (které od porážky na Bílé hoře připomínaly katolickou diktaturu) nebo jiným výnosem zrušil nevolnictví (což pro změnu ovlivnilo demografii země, odstartovalo průmyslovou revoluci i dobu národního obrození). ---------------------------------------- Hosted on Acast. See acast.com/privacy [https://acast.com/privacy] for more information.

31. srpen 2023 12:03

Bohémský život Jaroslava Haška, autora nejpřekládanější české knihy

15. března 1921 začaly sešitově vycházet Osudy dobrého vojáka Švejka. Životní dílo Jaroslava Haška ale původně mělo problém s distribucí a prodejem. Svazky si rozebírali štamgasti v hospodách a na žádný veliký úspěch to tenkrát v březnu roku 1921 nevypadalo. Dnes jde však o zřejmě nejpřekládanější českou knihu v historii. Bohužel ale román zůstal nedokončený – Hašek v necelých 40 letech zemřel na ochrnutí srdce. Fenomén výřečného Švejka ale žije dál a jeho osudy dodnes milují lidé od Anglie a Francie, přes Švédsko nebo Turecko až po Indonésii i Sýrii. Velkou část Švejka napsal Hašek doma v Československu v Lipnici nad Sázavou. ---------------------------------------- Hosted on Acast. See acast.com/privacy [https://acast.com/privacy] for more information.