Ranní úvaha
9. únor 2023

Poslechněte si podcast: Karel Hvížďala: Příběhy mozku Claudia Magrise

Spisovatel musí čtenáře zaujmout a činí tak buď překvapivým příběhem, precizní konstrukcí, originálním jazykem nebo tím, že ztratí nad svým psaním kontrolu a snaží se zachytit či spíše dohonit příběhy svého mozku. Tak se v roce 1580 zrodil ve věži zámku Michela de Montaigne esej jako žánr.

05:03

Ranní úvaha

Vydává: Český rozhlas

Malé zamyšlení a inspirace pro všední den v autorské interpretaci. 

Web

Dnes 04:04

Eva Janáčová: Znovu objevená Amra

Cestovat na konci zimy do teplých krajů, jako je třeba Jordánsko, má své neopakovatelné kouzlo. Kamenitá poušť se díky dešťům probudí ze spánku a jinak nehostinná krajina se na pár týdnů v roce promění v malebný orientální koberec, jenž hraje nejrůznějšími barvami.

Včera 04:43

Adam Borzič: Moudrost je ženského rodu

Žijeme ve světě, který pomalu překračuje tisícileté dědictví patriarchátu. Patriarchát není definován jen nadvládou mužů nad ženami, ale principem nadvlády jako takovým. Patriarchální dynamiku zakládá dvojice ovládajících a ovládaných. Emancipační impuls volající po rovnosti může přinést v posledku osvobození všem – i ovládajícím, může je osvobodit od otročení moci.

Před čtyřmi dny 04:19

Daniel Raus: Časy se mění

Časy, ty se vážně mění, zpíval kdysi Bob Dylan. A měl pravdu. Psala se léta šedesátá, od války uplynulo dvacet zim a na scéně se zjevila fungl nová generace. Vlastně si nežila špatně, jen cítila, že svět je nemocný pacient. Hnutí za lidská práva nabralo na síle, stejně jako protesty proti válce ve Vietnamu.

Před pěti dny 04:53

Dora Kaprálová: Když mí školáci odcházejí

Kdyby mí školáci odcházeli do světa, bylo by to veselejší, než když odcházejí ze světa. Učím v Berlíně češtinu, mým školákům je v průměru kolem sedmdesáti, někteří z nich chodí na kurz přes třicet roků, spousta jich už není, ale ti co zůstali, takzvaní držáci, ti mluví česky, jako když lokomotiva píská tu nejkrásnější melodii z Posázaví.

Před šesti dny 04:55

Václav Vokolek: Zázračný pramen

Prameny byly odedávna uctívány jako zdroje životadárných sil, symboly hojnosti a zdraví. Ze země prýštící voda byla pokládána často za zázračnou a propojovala jinak oddělené roviny světů. Prýštila z podsvětí, z podsvětního světa. Pramen byl v mnoha civilizacích opakovaným symbolem počátku všeho, co začíná, co se rodí. Může být také branou do jiného světa.

Před týdnem 04:56

Karel Hvížďala: Tři filozofové o filozofii

„Evropa není to, co bylo, a to, co je, ale to, co je na příchodu. A aby něco bylo na příchodu, musíme nejdříve nechat něco přijít.“ To jsou slova Miroslava Petříčka z dialogu s Petrem Fischerem z knihy Všichni umřete, s podtitulem Hovory ze Slavie, ke které napsala úvod Tereza Matějčková s názvem „Lze být vůbec filozofem?“.

Před týdnem 04:32

Petr Beneš: Island

Zima se vleče. Hyacint, který jsem na podzim přesadil do zahrady vedle růží, sice neúnavně tvrdí jaro, teploty jsou jen kolem nuly, sníh daleko v horách, ale uvnitř mi zima prostě je. Navzdory otužování, to sice člověka navykne na chlad, zrelativizuje nutnost tlustých bund, ale duši zahřeje jen v prvním rauši, kdy radostná vydechne, že už je to za ní.

Před týdnem 04:06

Markéta Pilátová: Život si říká podloubí

Vyrůstala jsem ve městě, které má velké náměstí. Kolem něj domy a pod nimi podloubí. Podloubí mě fascinovala už jako dítě. Ten dokonalý systém, kdy se můžete procházet po ulici, jste venku a zároveň chránění před deštěm, sněhem a slotou. Připadala mi tajemná a zároveň částečně otevřená. Dokonalá.

Před týdnem 04:22

Martin Bedřich: Návštěva spícího domu

Moje chalupa bohužel neodpovídá nárokům moderních pasivních či jinak nízkoenergetických domů, takže je její zimní využívání tepelně poměrně náročné. Jako mnozí jiní ji tedy na část roku zazimovávám. Je to vesměs rutinní záležitost, přesto ji ale provází dávka emocí.

Před týdnem 05:04

Magdalena Platzová: Myší kouzlo

Čím kdo zachází, tím také schází a pomstou pro spisovatele jsou knihy ve fyzické podobě, knihy, které milujeme, a které nás dusí jako objetí majetnické matky. Je jich vždy příliš mnoho, kupí se a zabírají místo, sbírají prach, nelze je snadno převážet.