- Podcasty
- Názory a argumenty

Poslechněte si podcast: Karel Barták: Evropská komise slibovala reformu trhu s elektřinou a navrhla jen slabý odvar
Místo slibované hluboké reformy trhu s elektřinou v Evropské unii navrhla Evropská komise tento týden vlastně jen několik kutilských úprav. Soustředila se zejména na mechanismy zajišťující cenovou stabilitu a jistou předvídatelnost pro spotřebitele, které mají zabránit nejtvrdším dopadům v případech, kdy by se situace na trhu opět vymkla z rukou, jako tomu bylo během loňského roku.
Názory a argumenty
Každý den pohled pod povrch událostí doma i ve světě. Komentáře, analýzy. Informace, rozhovory a debaty.
Poslechněte si všechny středeční komentáře s Janem Bednářem
Národ, který ztrácí naději. Co domluvil čínský prezident Si v Moskvě. Stát skrze UBS zachránil švýcarské bankovnictví. Cesty Finska a Švédska (do NATO) se rozdělí. Nová vlna se starým obsahem. Glosa: Konec známkování.
Petr Holub: Národ, který ztrácí naději
Nepříjemných překvapení nebývá poslední dobou nedostatek, přesto se demografům podařilo přichystat opravdu nečekaný a citelný šok. Počet narozených dětí poklesl loni o 12 tisíc, tedy pod úroveň 100 tisíc, a vrátil se na úroveň drsných transformačních let 1995–2004, kdy populační vývoj trpěl srovnatelně špatnými čísly.
Gita Zbavitelová: Izrael – ramadán a hrozba eskalace násilí
Uprostřed protestů statisíců Izraelců proti soudní reformě a nepolevujících palestinských násilností čeká Izrael perný měsíc – ve středu večer začíná muslimský ramadán, který každoročně provází zvýšené napětí, provokace a střety radikálních Arabů s policií.
Robert Schuster: Scholzovo volební inženýrství aneb Když nejde jen o menší parlament
Německý Spolkový sněm patří se svými 736 poslanci k největším demokraticky voleným zákonodárným sborům na světě. Členů Bundestagu je víc než poslanců francouzského Národního shromáždění či britské Dolní sněmovny. Dokonce i miliardová Indie si vystačí s menším parlamentem, než jaký mají v Berlíně.
Jiří Leschtina: Šance na vzkříšení ČSSD ještě doutná
Potřebujeme v Česku novou demokratickou levicovou stranu? O tom, že taková poptávka ve společnosti existuje, svědčí i to, že po silné a moderní levici, která by zapadala do společnosti etablovaných západních levicových stran, volají i leckteří příznivci pravicových uskupení. Což také svědčí o sílící nespokojenosti s tím, že hlavní roli levicové opozice v nynějším parlamentu obsadilo bezbřeze populistické hnutí ANO.
Ondřej Konrád: Nad prezidentovými muži se smráká
Prezidentský majestát je minulostí, ostych před mluvením „na plnou pusu“ možná ještě trochu doznívá, ale je to jen otázka času. V téhle chvíli ne moc dlouhého.
Poslechněte si všechny úterní komentáře s Petrem Schwarzem
Prezident Pavel se chystá na obměnu Ústavního soudu. Blažek o abolici. Šance na vzkříšení ČSSD ještě doutná. Scholzovo volební inženýrství aneb Když nejde jen o menší Parlament. Bude i letos období ramadánu provázet násilí? Glosa: Straky, nebo vrabci?
Lukáš Jelínek: Prezident Pavel se chystá na obměnu Ústavního soudu
Spolu se jmenováním guvernéra a členů bankovní rady České národní banky patří výběr ústavních soudců ke klíčovým pravomocem prezidenta republiky. V tomto případě nezáleží jen na něm, ale i na názoru Senátu, který o nominantech definitivně rozhoduje. Přesto dosud prezidenti často přistupovali k tomuto úkolu – řekněme – ledabyle. Do taláru měli tendenci vedle unikátních osobností oblékat i své sympatizanty či kamarády kamarádů.
Karel Hvížďala: Východní Německo, západoněmecký vynález
„Označení východní Němec je domnělá identita. S tímto pojmenováním je spojeno mnoho negativních konotací, jako například: východní Němci jsou líní, hloupí, neschopní, zbabělí, nejsou schopni převzít odpovědnost, špatně se oblékají a neumí pořádně německy.“
Ivan Štern: Kterak se Estonci v posledních volbách opět pochlapili
Není nejmenšího sporu, že politické ovzduší v Estonsku obsahuje i živnou půdu pro ustrašenectví, mnichovanství a podbízivý populismus. Jde přece o zemi, která je první na ráně, pokud se ruská agrese rozhodne táhnout dál na západ. O zemi, která jako mnohé ostatní evropské národy strádá pod vysokými cenami energie a inflací. O zemi, jejíž obtížná hospodářská situace je vydávaná demagogy jako trest za sankce vůči Rusku.