- Podcasty
- Názory a argumenty

Poslechněte si podcast: Karel Barták: EU se raduje po velkém volebním víkendu. Raději jen opatrně
Vysocí představitelé Evropské unie si nebývale pospíšili s radostnými blahopřáními pro liberálního starostu Bukurešti Nicušora Dana, který byl v neděli zvolený rumunským prezidentem, a to velmi přesvědčivě, s více než 54 procenty odevzdaných hlasů.
Názory a argumenty
Každý den pohled pod povrch událostí doma i ve světě. Komentáře, analýzy. Informace, rozhovory a debaty.
Ivan Štern: Gastarbeiter jako učebnicový uprchlík?
U příležitosti setkání zemí, tvořících evropské politické společenství konaného v albánské Tiraně přijal britského premiéra Keira Starmera jeho albánský protějšek Edi Rama. Starmer dorazil s domácím úkolem zjistit, jak probíhá provoz detenčních táborů, umístěných na území Albánie.
Luboš Kreč: Složité umění odcházení v podání Elona Muska
Mnozí byznysmeni, umělci či politici by mohli vyprávět o tom, jak složitá disciplína je odcházení. Z postů šéfů, hybatelů, těch, co určují směr. A jedno takové odcházení v přímém přenosu teď můžeme sledovat za oceánem, kde se z vrcholných pozic ve Washingtonu po pár měsících stahuje Elon Musk. Donutili ho k tomu nejen zákazníci automobilky Tesla.
Apolena Rychlíková: Teď jde o všechno. Koalice Spolu ale zas zahájila kampaň sérii výkřiků
Ve známé pohádce o pasáčku a vlkovi je základem příběhu stará Ezopova bajka. Ta pojednává o pasáčkovi ovcí, který tak často křičel, že se blíží vlk, až mu pak už nikdo ve vesnici nevěřil, když se zvíře skutečně objevilo. Podobně jako pasáček z onoho příběhu nyní působí vládní koalice, především její nejsilnější uskupení, tedy Spolu.
Libor Dvořák: Situace v ukrajinské armádě
O ukrajinské armádě se obecně mluví jen v superlativech: celá Evropa sleduje její hrdinný boj s daleko silnějším nepřítelem a média zdůrazňují, že Ukrajina má momentálně nejzkušenější vojska v Evropě, která de facto jako by už byla součástí Severoatlantické aliance.
Týden očima Petra Schwarze: Mír a ztráta směru
Ve Vatikánu byl inaugurován nový papež při slavnostní mši, na kterou se sjelo 150 tisíc poutníků a více než jeden a půl stovky delegací představitelů států i jiných náboženství z celé planety, tedy samozřejmě kromě například Ruska.
Petr Honzejk: Lživé billboardy nejsou trestné. Ale o „zločin“ přesto jde
V předvolební kampani se lhát může. Respektive lhaní v kampani nelze v principu považovat za trestný čin. Takto lze číst výrok pražského státního zastupitelství, které odmítlo zahájit trestní stíhání kvůli lživým billboardům hnutí ANO.
Poslechněte si všechny sobotní komentáře s Janem Fingerlandem
Lživé billboardy nejsou trestné. Ale o „zločin“ přesto jde; Situace v ukrajinské armádě; Teď jde o všechno. Koalice Spolu ale zas zahájila kampaň sérii výkřiků; Složité umění odcházení v podání Elona Muska; Gastarbeiter jako učebnicový uprchlík
Karel Barták: Unie zahájila proces revize asociační dohody s Izraelem. Česko je proti, ale...
Evropská komise zahajuje proces revize asociační dohody mezi EU a Izraelem. Nařídili jí to ministři zahraničí 17 členských států. Zbývající včetně Česka byli proti. Smyslem tohoto kroku je konečně vyvinout nějaký tlak na Izrael, aby ukončil ničivou válku v Gaze. Zejména, aby umožnil přístup humanitární pomoci do hladovějící palestinské enklávy.
Jan Fingerland: Smrt ve Washingtonu
Před Židovským muzeem ve Washingtonu se odehrála vražda dvou zaměstnanců izraelského velvyslanectví. Jako v mnohých jiných případech, i tady se překrývá soukromá tragédie s obecnějším problémem. Mrtví byli dva mladí zaměstnanci izraelské ambasády, shodou okolností pár před zasnoubením. Zatím není jasné, jestli vrah na své oběti střílel jako na návštěvníky židovského muzea, na Izraelce, nebo na zaměstnance izraelské ambasády.
Alexandr Mitrofanov: Rusem snadno a rychle
V Rusku do roku 1861 existovalo nevolnictví. Fjodor Dmitrijevič Bobkov, bývalý nevolník, ve svých vzpomínkách popsal, jak statkáři nutili mladé dívky, aby se provdaly za muže, kterého jim nařídili, často proto, aby zvýšili počet nádeníků nebo uspokojili své choutky.