4. květen 2022

Poslechněte si podcast: Kardiolog Jansa: Dlouhé cesty letadlem nebo vozem představují rizikový faktor pro vznik trombózy

„Počty pacientů plicní hypertenze přibývají, ale není to dáno novými příčinami, které by vedly k většímu výskytu. Je to spíše pozitivní výsledek díky šíření povědomí o této chorobě. Stále častěji myslíme na možnou příčinu v situacích, kde bychom na to dříve nemysleli,“ říká kardiolog Pavel Jansa, který byl dopoledním hostem Rádia Z.

16:13

Dopolední host

Vydává: Rádio Z

Aktuální téma s hostem na rádiu Z.

Web

1. červenec 2022 14:51

Rabínka v zácviku: Chtěla jsem být vědec v oblasti náboženství, nikdy mě nenapadlo, že bych našla víru

Křesťanství ji nikdy nepřitahovalo, vyhrál to u ní judaismus. „Když jsem si volila vysokou školu, chtěla jsem být vědec v oblasti náboženství. Nikdy mě nenapadlo, že bych do náboženství sama nějakým způsobem spadla a že bych našla víru,” říká dopolední host Rádia ZET, studentka rabínského semináře v německé Postupimi Kamila Kopřivová. 

30. červen 2022 17:10

Václav Kopta: Řidič autobusu byl splněný dětský sen

,,Jízdu autobusem beru jako splněný dětský sen, ale jsem rád, že jsem zpátky v herecké branži. Mrzí mě chování vůči řidičům, úcta zmizela. Pro děti jsem ten strejda z televize, který ochutnává bábovky,” říká herec Václav Kopta.  

29. červen 2022 16:02

Umělá inteligence může pomoci, ale lékaře nenahradí. Říkají tvůrci CAREBOTU.

Carebot funguje na bázi umělé inteligence. Společně s lékaři jsme zkoumali rentgenové snímky. Oni nám říkali, co vidí, a my to učili umělou inteligenci. Ta pak porovnala vstupní obrázky a označila potenciální problém. "Chceme tím zvýšit kvalitu radiologických vyšetření. Je to vlastně dvojí kontrola,” říkají vývojáři projektu Carebot, Daniel Kvak a Matěj Misař. 

28. červen 2022 17:30

Zaujmout diváka v digitální době je čím dál těžší, říká architekt David Šmíd

,,Pomocí 3D scanneru jsme schopni změřit zámek za jeden den. S použitím dronů i zvenku. Existují i technologie na principu rentgenu, díky kterým nalézáme zazděné průchody. Nemusíme strhávat omítky a zkoumat, zda to za to stálo,” říká architekt David Šmíd, který byl dopoledním hostem na Rádiu ZET. 

27. červen 2022 15:26

Charita pomáhá všem lidem bez rozdílu, říká Klára Boumová z Charity ČR

„Ne všichni zaměstnanci Charity ČR jsou věřící. Není to nutné, není to povinnost, ale někde je to zvykem,” konstatuje dopolední host Rádia ZET, národní koordinátorka pomoci uprchlíkům Klára Boumová. V rámci oddělení migrace zaměstnávají třeba na infolinkách pro cizince Vietnamky nebo Thajky, které často nejsou křesťanky, ale mají svou víru.  

24. červen 2022 17:12

Rektorka VŠFS Šenkýřová: Před covidem jsme měli 1200 zahraničních studentů, teď se musíme snažit získat studenty české a slovenské

Ještě se neví, zda budou moct v Česku studovat ruskojazyční studenti. „Chci být optimista, ale jsem realista. Chystáme se i na variantu, že zahraničních studentů bude čím dál míň a o to víc se musíme snažit získat ke studiu studenty české, slovenské nebo ze zemí, odkud k nám mohou přijet i s vízy,” říká rektorka Vysoké školy finanční a správní Bohuslava Šenkýřová, která byla dopoledním hostem na Rádiu ZET. 

23. červen 2022 15:36

Strašení budoucích rodičů mi přišlo nemístné, říká Máma na cestách Veronika Zelendová

„Máma na cestách vznikla už asi před pěti lety, když se mi narodila první dcerka Emička,” vypráví dopolední host Rádia ZET, bloggerka Veronika Zelendová. Nápad začít psát blog se ale zrodil ještě před narozením dcery. 

22. červen 2022 16:58

Jiří Macháček: Do koncertů se vrháme stále po hlavě

,,Musí to bavit nás, aby to mohlo bavit ostatní. Do koncertů se vrháme stále po hlavě. Jezdíme si na akce odpočinout, i když máme 15 koncertů za měsíc. Ne řízky a bagety, prosím,” říká zpěvák Jiří Macháček, který byl dopoledním hostem na Rádiu ZET. 

21. červen 2022 16:55

K letadlům jsem přišel jak slepý k houslím, říká podcaster Kopecký

,,YouTube je skvělá platforma, na které se dá žít a ze které se dá dostat i relativně slušná suma peněz. Musíme ale vidět kontext, kde to člověk dělá. Nejvíce výdělečná videa jsou v angličtině. Já a mé české letectví, nemáme takový zásah,” říká letecký podcaster Rostislav Kopecký, který byl dopoledním hostem na Rádiu ZET. 

20. červen 2022 14:46

Budoucnost pilotů dronů je spíše jako sběračů dat, říká instruktor létání dronem Alex Novotný

„Pilot dronu je operátor bezpilotního prostředku. Teď ještě je doba, kdy to vyžaduje pilotní dovednosti, nicméně budoucnost pilotů dronů je spíš coby sběrači dat,” říká dopolední host Rádia ZET Alexander Novotný. „Už teď existuje celá řada činností od oblasti infrastruktury přes zemědělství, kde drony nastavujeme, dáváme jim nějakou misi, následně klikneme na tlačítko start a dron celou misi udělá autonomně či semiautonomně.”