20. květen 2021

Poslechněte si podcast: Kardiochirurg Ivan Netuka: Běžně dnes operujeme pacienty, které by před dvaceti lety operovat nešlo

Kardiochirurg Ivan Netuka je přednostou Kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEM, kterou v roce 2017 převzal po Janu Pirkovi. „Pan profesor mě naučil operovat. Byl pro mě vždycky obrovským příkladem houževnatosti, systematičnosti a zároveň lidskému přístupu k pacientům,“ řekl Netuka v Interview Martina Kováře. S nástupem do funkce přednosty mu přibylo mnoho starostí, získal ale také možnost směřovat pracoviště. Z pohledu techniky se kardiochirurgie v posledních letech výrazně proměnila. „Prvním zásadním aspektem byla miniaturizace všech instrumentů a přístupů. Tím druhým zmenšení, zkvalitnění a zvýšení spolehlivosti mechanických srdečních podpor a umělého srdce,“ vysvětlil Netuka. Změnilo se také spektrum pacientů. Dnes lékaři operují mnohem nemocnější a rizikovější pacienty než před 20 lety. Běžně dnes operují pacienty, kteří by tehdy byli za hranicí operability. Netuka přiznal, že pandemie byla pro jejich kliniku náročná. Nebyla sice v první linii boje s koronavirem, převzala ale péči o kardiochirurgické pacienty i ty z jiných oborů, kteří by nemohli na výkon čekat dlouho. A čeho si Netuka ve své kariéře cení nejvíc? „Považuju za privilegium, že jsem byl u začátku programu mechanických srdečních podpor v roce 2003. Byl to první systematický program v zemích bývalého východního bloku,“ zavzpomínal lékař. Většinou provede okolo pěti operací za týden. Některé trvají až sedm hodin, obvykle je to okolo tří hodin. Je to prý takový adrenalin, že s koncentrací nemá problém ani po tak dlouhou dobu operace. Prozradil také, že si neumí představit operaci, aniž by na sále hrála hudba. 

19:59

Interview Martina Kováře

Vydává: Rádio Z

Rozhovor na aktuální téma. Na rádiu Z.

Web

Dnes 20:25

Lubomír Metnar: Hnutí ANO od počátku podporovalo pomoc Ukrajině, dodnes ale nejsme informováni, jaké zbraně tam šly

„Já i hnutí ANO od počátku podporovalo humanitární pomoc Ukrajině, ale i dodávky zbraní. Jako členové Výboru pro obranu a bezpečnost jsme chtěli být informováni, jaké zbraně tam šly. Ty informace nemáme dodnes,” říká host Interview Martina Kováře na Rádiu ZET, bývalý ministr obrany, nyní poslanec za hnutí ANO Lubomír Metnar. 

Před čtyřmi dny 20:17

Za to, že jsem spisovatelka, můžou mí latinskoameričtí přátelé, říká Markéta Pilátová

„Já jsem rozhodně na pískovišti nesnila o tom, že napíšu nějaký román. Určitě jsem si to nikdy ani nepředstavovala a dodnes mě trochu děsí, že o sobě říkám, že jsem spisovatelka,” říká host Interview Martina Kováře na Rádiu ZET Markéta Pilátová. 

Před pěti dny 20:28

Martin Baxa: Nechci zabít živou kulturu

,,Když jsem byl opoziční poslanec, Babiš vždy při jakékoli kauze akorát řekl, že neodstoupí. Teď rezignoval ministr školství Petr Gazdík na základě zmínek lokální, pražské kauzy. Pojmenovaly se problémy, které sužovalo hnutí STAN. Vít Rakušan se k tomu postavil otevřeně, jednoznačně, jasně, takový přístup je zodpovědný,” popisuje situaci ministr kultury Martin Baxa, který byl hostem Interview Martina Kováře.

Před šesti dny 20:24

Sport na MŠMT byl jeden velký bordel, říká předseda NSA Neusser

,,Chceme motivovat děti a studenty, aby mohli sportovat. MŠMT k tomu nemá takový vztah, i když paradoxně pod sebou v minulosti sport měl. Sport a tělovýchova jsou dvě rozdílné věci. Lidé mají prupovídky, že to dříve fungovalo lépe. Jsou to lži, já vím, v jakém bordelu sport na MŠMT byl,” popisuje Filip Neusser, předseda Národní sportovní agentury, který byl hostem Interview Martina Kováře. 

Před týdnem 20:41

Martin Pýcha: Ceny masa ještě dále porostou

„Ceny rostlinných komodit se zvýšily v podstatě o pětapadesát procent, živočišných zatím jen o dvaadvacet procent. Lze předpokládat, že ceny masa ještě dále porostou, pokud nám do toho nevstoupí nějaký jiný aspekt,” říká host Interview Martina Kováře na Rádiu ZET viceprezident Agrární komory Martin Pýcha. Jinými aspekty myslí např. extrémní zlevnění obilovin na komoditních burzách či snížení cen elektřiny a plynu. 

Před týdnem 19:56

Aleš Kuda: Češi a alkohol je oblíbená kombinace

,,Během pandemie vzrostly úzkosti a deprese. Tyto stavy předchází tomu, než sáhneme po alkoholu. Během covidu závislosti nijak extrémně nenarostly. Češi se rozrostli na dva tábory. Jedni pijí méně, jiní naopak více,” analyzuje situaci adiktolog a psycholog Aleš Kuda, který byl hostem Interview Martina Kováře. 

Před týdnem 21:50

Karel Havlíček: Fialova vláda situaci nezvládá a vymlouvá se na minulost

,,Z opozice se mi bojuje těžko. Fialova vláda situaci nezvládá. Poznal jsem spoustu podnikatelů, kteří přiznali, že nás nevolili, ale bylo jim za nás líp. I když se to někomu nelíbí, za mě je Andrej Babiš vhodný kandidát na prezidenta,” říká Karel Havlíček, místopředseda Poslanecké sněmovny a místopředseda hnutí ANO.  

Před týdnem 20:44

Ekonomka Ilona Švihlíková: Zvyšování úrokových sazeb výsledky nepřináší

„Inflace je podle mého názoru dominantně nákladová. Domnívám se, že zvyšování úrokových sazeb výsledky nepřináší,” říká host Interview Martina Kováře na Rádiu ZET, ekonomka Ilona Švihlíková. Inflace v České republice podle ní patří k nejvyšším v rámci Evropské unie. 

Před 2 týdny 20:13

Tradiční destinace jsou plně k dispozici a letů je dostatek, říká Jan Papež

„Letošní léto bude po třech letech zase normálnější, než bylo třeba loni nebo předloni. Podle všeho to vypadá, že lidé chtějí cestovat,” říká host Interview Martina Kováře na Rádiu ZET, místopředseda Asociace cestovních kanceláří Jan Papež. 

Před 2 týdny 19:22

Vlastislav Janík: Každý parašutistický výsadek Němcům ubíral vojáky na frontě

,,Zabitím Heydricha se zachránilo spoustu lidských životů a Němcům se přestalo dařit. Zlomový rok 1942 vyvrcholí o rok později. Němci se snažili demonstrovat svoji sílu. Akce, jako hledání parašutistů, ubíraly vojáky na frontách. Tudíž s každým československým výsadkem jsme v Němcích povzbudili touhu hledání odbojářů a ubírali jim vojáky, i tomu můžeme říct, že jsme vyhráli válku,” říká publicista a badatel Vlastislav Janík.