Od Pradědu na Hanou
Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Kaple sv. Rocha ve Zlatých Horách připomíná mor i válečné události 18. století

Nejkratší cesta ze Zlatých Hor, ze zdejšího půvabného náměstí na vrchol Biskupské kupy nad městem, vede bezesporu po zelené turistické značce přímo proti prudkému kopci až na vrchol. Je to cesta namáhavá, a tak každý rád přivítá nějaký ten odpočinek a jedním z míst, kde rozhodně stojí za to na chvíli se zastavit je pobočný ostroh zvaný Rochus, na kterém stojí kaple sv. Rocha.

03:59

Od Pradědu na Hanou

Vydává: Český rozhlas

Rozhlasová pohlednice s osobitým pohledem na přírodu, zajímavosti i historii našeho kraje.

Web

Před 2 týdny 03:38

Hraničky jsou prý nejkrásnějším místem Rychlebských hor

Kdysi zde stávala kvetoucí horská vesnice. Dnes z ní zbyl na hřebeni Rychlebských hor jediný dům a starý kříž. Přesto má horská louka uprostřed pohraničního hřebene, na které osada Hraničky stávala nejen pohnutou historii, ale i neopakovatelný půvab.

Před 2 týdny 04:00

Šumperské Bělidlo je dnes už jen název upomínající tradici sahající až do předminulého století

Když se v Šumperku řekne Bělidlo, mladší si představí průmyslovou oblast kdesi u řeky Desné na hranicích s Dolními Studénkami, starší pak ještě možná někdejší závod obřího koncernu Moravolen. Na dálku jej dnes prozrazuje hlavně vysoký komín. Z hlediska rozvoje města je Bělidlo jedním z míst, bez kterých by Šumperk patrně zdaleka nebyl tím, čím dnes je.

Před 3 týdny 03:56

Vidnavské mokřiny jsou kouskem netypické jesenické přírody

Jesenicko má většina turistů spojené zejména s horami. Jen znalci tuší, že oblast Vidnavska patří spíše k rovinatým pláním na okraji rozlehlé slezské nížiny. A právě zde můžeme najít kousek původní přírodní lokality, která připodobňuje, jak asi v minulosti tento kraj kolem řeky Vidnávky vypadal. Nese název – Vidnavské mokřiny.

Před 3 týdny 05:18

Po stopách dolu Barbora u Medlova

Těžba železných rud na Uničovsku je známá již od pravěku, jak koneckonců potvrzují třeba archeologické nálezy z nedalekých Želechovic. Těžba s přestávkami pokračovala po celé feudální období a právě tady skončila nadobro – i když, to už se říkalo v této oblasti možná vícekrát.

31. srpen 2022 03:57

Unikátní ranně barokní kaple v Postřelmově je obestřena tajemstvím

Málokdo ví, že se v centrální části šumperského okresu skrývá stavba, která je natolik ojedinělá a netypická, že ji odborníci považují za unikátní přerod dvou historických stylů – renesance a baroka. Laik kolem ní patrně projede bez většího zájmu. O to pozoruhodnější postřelmovská kaple Sv. Prokopa je.

25. srpen 2022 03:46

Za stavbu příkazské kaple jmenoval papež místního stavitele rytířem

Moderní sakrální stavby najedeme mnohdy v místech, kde bychom je nečekali. Třeba v hanáckých vesnicích, které si zakládají na svých tradicích. Takové jsou i Příkazy na Olomoucku, kde ale přesto vyrostla kaple, která je nejen duchovním centrem vesnice, ale i zajímavou architektonickou památkou na dobu první poloviny 20. století.

19. srpen 2022 03:59

Vlaské bývalo jen malou osadou. Dnes nabízí zajímavá zastavení pro vnímavé turisty

Vlaské je osadou položenou v úzkém údolí řeky Moravy nad jejím soutokem s říčkou Krupou. Přes stísněné podmínky bylo Vlaské v minulosti docela prosperující osadou. Mnoho pozoruhodných míst, velmi často opomíjených turisty i místními obyvateli zde najdeme i dnes.

17. srpen 2022 03:54

Křelovská farnost má už třetí svatostánek zaslíbený sv. Jiljí

Křelov na Olomoucku je poprvé zmíněn v roce 1275 a už čtyři roky po první zmínce o vsi se v historických análech objevují také zprávy o zdejším kostele. To je samo o sobě pozoruhodné, neboť už tehdy byla z Křelova Olomouc jako na dlani. Příběh o kostele v Křelově však není jen historickým vyprávěním, ale také příběhem o jednom zániku a znovuzrození.

28. červenec 2022 04:00

Dřevnovice mají cholerové pole i krásnou ovocnou zahradu

Dřevnovice leží asi dva kilometry západně od Nezamyslic, proti proud řeky Hané, na jejímž soutoku s Pačlavským potokem bylo první osídlení zaznamenáno již ve 13. století. Dnes se Dřevnovice řadí mezi moderní obce v zemědělské krajině, kde najdeme také pozoruhodné památky.