20. červenec 2022

Poslechněte si podcast: Kapitán Karel Mikšovský: Na řece jsem od maturity, už 30 let

Karel Mikšovský vozí cestující především kolesovým parníkem Vltava mezi Prahou, Slapy a Mělníkem. Svézt se s ním ale můžete například i replikou historického šífu na Slapech nebo na některém z přívozů v Praze.

03:10

Dopolední Region

Vydává: Český rozhlas

Dopolední magazín o zdraví, módě, bydlení a cestování.

Web

Včera 03:08

Chovatelka zlatých retrívrů Gabriela Deverová ze Zvánovic: Život bez psa si nedokážu představit

Už tři generace zlatých retrívrů vychovala „pejskařka“ tělem i duší, Gabriela Deverová ze Zvánovic u Říčan. Jezdí s nimi na výstavy po celé Evropě a všude mají obrovské úspěchy. Doma má už celou skříň medailí a pohárů.

Před dvěma dny 03:22

Jan Renner byl velký rakovnický patriot. Nadšený turista a muzejník za sebou zanechal hlubokou stopu

V rakovnickém Muzeu TGM najdete stopy Jana Rennera na každém kroku. Významný regionální muzejní pracovník, historik a archivář byl velkým propagátorem místních památek. Jako nadšený turista sepsal Průvodce Rakovnickem a Křivoklátskem. Podílel se také na záchraně hradu Krakovec.

Před třemi dny 03:09

Přijďte nahlédnout do Království mníšků, zve předseda nejstaršího chovatelského klubu u nás

Ladislav Žoha žije v malé obci západně od hlavního města. Jeho celoživotním koníčkem, a posléze zaměstnáním, se stal chov zvířat. Pracoval v pražské zoo jako ošetřovatel slonů a žiraf. Nyní je manažerem chovatelských výstav v Lysé nad Labem. Doma se s manželkou starají o přibližně 250 živočichů, převážně ptáků. Ladislav Žoha navíc působí jako předseda nejstaršího klubu chovatelů u nás.

Před týdnem 03:23

Milan Dubský zachraňuje věci, které by skončily ve šrotu. Pasířské řemeslo ho učili mistři oboru

Milan Dubský se pasířem vyučil v roce 1976. Pracovat s barevnými kovy ho učili věhlasní pasíři zvučných jmen, mezi nimi autor řemeslných učebnic Karel Goňa. V roce 1991 založil umělecké kovářství a zámečnictví Hefaistos. Firma vyrábí na zakázku kované a dekorativní předměty. Podílela se i na rekonstrukci mnoha historických budov. Dnes zaměstnává zhruba dvacítku řemeslníků.

Před týdnem 03:25

Jarouš, Rozárka i Jitka unikli krutému osudu. Svůj život mohou dožít na Statku Radosti

Klára Netušilová zachraňuje zvířata v nouzi. Původně vystudovala počítačovou grafiku. Její srdce ji ale zavedlo do stájí a chlévů. Ve Velimi vybudovala záchrannou stanici Statek Radosti, kde pečuje o Jarouše, Amálku, Jitku a další hospodářská zvířata, která by bez jejího zásahu skončila na jatkách.

Před týdnem 03:35

Traktory Svoboda pomáhaly v zemědělství, tahaly čluny na Baťově kanálu a taky zachraňovaly životy

Před 140 lety, 22. března 1882, se ve Dvorech na Nymbursku narodil Václav Svoboda, výrobce nejrozšířenějších traktorů první republiky. Rodina a členové Svoboda Traktor Klubu si výročí připomněli setkáním a výstavou na letišti v Mladé Boleslavi a v tamním Leteckém muzeu Metoděje Vlacha.

Před 2 týdny 03:26

Vojtěch Pavelčík zasvětil svůj život fotografiím i krajině oblasti Povltaví

Jméno fotografa Vojtěch Pavelčáka najdete nejen u jeho mnoha krásných profesionálních fotografií. Je také autorem, spoluautorem nebo vydavatelem mnoha knih o historii okolí Vltavy i Sázavy. Jeho sbírka historických pohlednic a fotografií pomáhá znovuoživovat zapomenutá zákoutí i zatopené oblasti Slapské přehrady.

Před 2 týdny 03:28

Osmiletý fotbalista Matyáš z Rakovnicka by chtěl jednou hrát za Spartu. Do zahraničí by ale neodešel

Osmiletý Matyáš bydlí v Pšovlkách, hraje za nedaleký Rakovník, ale za pár let se vidí v Praze na Letné jako hráč Sparty. Do zahraničí by ale kvůli fotbalu neodešel, chyběla by mu rodina. Jediný tým, který by v tomhle ohledu vzal na milost, je ten národní.

Před 3 týdny 02:43

Za romantikou a vzácnými dřevinami do pražských Malešic

Botanická zahrada s romantickými zákoutími, jezírkem, korunovaná bílým zámečkem, se rozkládá na úbočí vrchu Tábor v pražských Malešicích. Původní park, obklopující vilu průmyslníka, slouží pro odbornou výuku studentů zahradnických oborů SOŠ Jarov. Je ale také přístupný veřejnosti.

Před 3 týdny 03:26

V podzemí nikdy nesmíte zpanikařit, říká jeskyňář Alexandr Komaško

Jeskyňář a geolog Alexandr Komaško je vedoucím Správy Koněpruských jeskyní už třicet let. Na objevování nových jeskyní ho především láká pocit, že vstupuje do míst, kde nikdo před ním nebyl. Několikrát se dostal do nebezpečné situace. Vždy ho ale zachránil smysl pro orientaci a zachování klidné mysli.