On Air
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Kapela Tamara vydala dlouhohrající debut, celé nahrávání probíhalo svépomocí

Tuzemská pětičlenná kapela Tamara vydala po několika letech koncertování letos 11. srpna debutovou dlouhohrající desku Anderson. Vznikla svépomocí mimo profesionální studio. A kdo jsou vlastně členové Tamary mimo zkušebnu a pódia? „Tamara je architektka. Ta určitě kreslí domy v programech. Štěpán je z nás největší hudebník, má nejvíc hudebních projektů. Kristýna studuje práva. Já studuju architekturu a Naty je divadelnice,“ říká Magdalena Uhlířová z Tamary.

09:43

On Air

Vydává: Český rozhlas

Reportáže, recenze, rozhovory i názorová publicistika z proudového vysílání.

Web

Včera 15:15

Skvělé herecké výkony i generační výpověď. Startuje audio thriller Rituál

Radio Wave pro své posluchače připravilo další podcastový seriál. Pětidílný thriller Rituál, jehož autorkou je spisovatelka Klára Vlasáková, přináší příběh čtyř mladých lidí, které spojuje společné tajemství. Na co se můžou posluchači těšit? „Důvodem, proč si to poslechnout, jsou určitě herecké výkony,“ říká dramaturg Josef Kokta. Podle jedné z protagonistek, herečky Martiny Jindrové, je to zase generační výpověď.

Včera 18:03

Plantlovers. Nová kniha zakladatelky Haenke není jen manuálem pro pěstování pokojovek

Na začátku letošního října vyšla nová kniha Plantlovers. Neviditelná botanika městského prostředí. Nečekejte ovšem další publikaci zaměřenou pouze na tipy, jak správně pěstovat pokojové rostliny. Nabízí pohled na aktuální fenomén pokojovek ve společenských, kulturních i ekonomických souvislostech. Za originálním grafickým zpracováním stojí typografka Jolana Sýkorová, dokumentární fotografie pořídil aktuální vítěz Czech Grand Design Vojtěch Veškrna.

Před dvěma dny 15:08

Co spojuje nejmladší zastupitele? Zájem o komunitu a lepší život v obci

Minulý týden v Česku proběhly komunální volby. Více než na tvorbu koalic jsem se zaměřila na motivace, které do komunální politiky vedou mladé lidi. Podle Českého statistického úřadu je totiž průměrný věk zvolených zastupitelů 47 let. Oslovila jsem proto tři nové zastupitelé, kteří nejsou starší než 25 let a jsou to nejmladší zvolení zástupci ve svých obcích.

Před dvěma dny 34:34

Královny pouště a vesmíru. Filmy o drag queens nabízejí rodinnou zábavu i sériové vraždy

Především díky reality show RuPaul's Drag Race se fenomén drag stává čím dál známější a uznávanější záležitostí. Drag queens tu s námi ale jsou už řadu desítek let a během nich se tahle subkultura několikrát dostala i do filmu. Připravili jsme pro vás doporučení na pět podle nás zásadních filmů, které se dragu věnují.

Před dvěma dny 06:19

Metro S nemá být další linka metra. Praze dochází dech s železniční dopravou

Metro S nemá být další linkou pražského metra, ale ekvivalentem známých německých S-Bahn. Jde o příměstské vlaky, které s vysokou frekvencí přiváží cestující do centra města z širší metropolitní oblasti. Praha má mít podle odhadů v roce 2070 asi 1,6 milionů obyvatel a s aglomerací o milion víc. Současná kapacita pražského železničního uzlu je přitom na svém maximu. Železniční tunely navázané na současnou síť hromadné dopravy mají být řešením pro 21. století.

Před týdnem 04:20

Když se čas ocitne v tísni časové. Komiks Azimut je náhderně nakreslená absurdní hříčka

Bizarní slovní hříčky z písničky Můj čas ze seriálu Sanitka by ve světě francouzského komiksu Azimut mohly platit doslova. Série, která česky vyšla letos ve dvou svazcích, se totiž odehrává ve světě, kde se čas řídí hodně podivnými pravidly. Lze si ho třeba půjčovat v časové bance, případně vás o něj může připravit bytost zvaná časorváč. Čas tu ale není jediná podivná věc. Jednou z hlavních starostí, kterou zdejší obyvatelé mají, je, že někam zmizel severní pól.

Před 2 týdny 11:17

Tranzice, ženy ve válce i tíseň z účtů za plyn. Cena Jindřicha Chalupeckého reflektuje témata dneška

Letošní společnou výstavu laureátu a laureátek Ceny Jindřicha Chalupeckého doprovodí i prezentace těch, kteří pozitivně zareagovali na výzvu kurátorského týmu, ale do finálního výběru se nedostali. Do malé dvorany a mezaninu Veletržního paláce v Praze se za vystavujícími byla podívat Tereza Havlínková.

Před 2 týdny 23:13

Češi na Slováky občas koukají jako na ušlechtilé divochy, říká sociolog Dominik Želinský

Při příležitosti třicátého výročí rozpadu Československa na Wavu přinášíme sérii rozhovorů se zajímavými slovenskými osobnostmi. Tentokrát jsme si na dálku popovídali se sociologem, literárním kritikem a básníkem Dominikem Želinským z Kodaňské univerzity. Dá se na vztah mezi Čechy a Slováky dívat kolonialistickou perspektivou? Jaké mocenské dynamiky mezi sebou tyto dva národy historicky měly? A jak Češi Slováky zobrazují v popkultuře?

Před 2 týdny 31:06

Od naštvaných Sex Pistols po posměváčka Slowthaie. Co si britská pop music myslí o monarchii?

Za sedmdesát let na trůně nenechala britská královna Alžběta II. stopu jen v politice. Její otisk najdeme i napříč historií britské pop music. Kdo se královně vysmíval? Kdo ji chtěl popravit? A kdo smířlivě zvěstoval konec monarchie? Do studia Radia Wave o tom přišli pohovořit hudební publicisté Pavel Turek z týdeníku Respekt a Miloš Hroch, který přispívá do britského magazínu The Wire nebo na server Alarm.