- Podcasty
- Okolo češtiny

Poslechněte si podcast: Kantor
Kantor nebo učitel? Jedná se o synonyma či nikoli a odkud vlastně tato slova pochází? Na tuto jazykovou otázku nám dnes odpoví náš bohemista.
Okolo češtiny
Rozhlasové fejetony o záludnostech, zajímavostech a netušených možnostech českého jazyka.
Čert ve frazeologii i jinde
Je čert slabší odvar z ďábla? Nebo se jedná o synonyma? Co má zdánlivě odlišené slovo dehet společného s čertem? Prozradí náš bohemista.
Pozdě, ale přece
V češtině se můžeme setkat s nejrůznějšími rčeními, přirovnáními, ale také ustálenými slovními spojeními. Co například takové „pozdě, ale přece“? Odkud se vzalo a co vlastně znamená? Na tuto jazykovou otázku nám odpoví náš bohemista.
Stopy češtiny na staré olomoucké univerzitě
Olomoucká univerzita zanedlouho oslaví 450 let svého trvání. Zajímavé je, čeština se na ní dlouhou dobu vůbec neobjevovala. V prvních dvou stech letech se na této škole totiž učilo jen latinsky. Více prozradí náš bohemista.
Spojka „až“. Jak často ji v dnešní mluvě používáme?
Dokáží spojky stejně jako podstatná jména přinášet informace o věcech kolem nás? Co třeba taková, na první pohled nezajímavá, spojka „až“? Proč ji dnes používáme méně, než třeba před třiceti lety a jak to souvisí s vývojem jazyka? Na tyto jazykové otázky se zaměří náš bohemista.
Zlatá mládež a horních deset tisíc
Slovu „zlato“ rozumějí všichni Slované, ostatně i německé a anglické „gold“ nám také není cizí. Jak to souvisí s pojmem „zlatá mládež“? Nejen tím se zabýval náš bohemista.
Sněden, nebo snězen. Jaký tvar je spisovný?
Sněden, nebo snězen? Která z variant je spisovná? Podléhá ohýbání sloves různým nářečím? Na tyto jazykové otázky nám odpoví náš bohemista.
Udělat botu
Jak všichni moc dobře víme, čeština umí být pěkně záludná. Co třeba takové sloveso zvetit se? Znáte jeho význam a v jakých kontextech se používá? Na tuto jazykovou otázku nám odpoví náš bohemista.
Zvetit se, spisovné nebo nikoli?
Jak všichni moc dobře víme, čeština umí být pěkně záludná. Co třeba takové sloveso zvetit se? Znáte jeho význam a v jakých kontextech se používá? Na tuto jazykovou otázku nám odpoví náš bohemista.
Starej Procházka. Víte, že se tak přezdívalo císaři Františku Josefu I.?
Příjmení Procházka má v Česku víc než třicet tisíc nositelů. Věděli jste ale, že měl takovou přezdívku rakouský císař František Josef I.? Nebo že dříve přezdívku Procházka dostávali i lidé, kteří měli sklon k bloumání a toulání? Více už náš bohemista.
Víte, co je to presupozice?
Číst mezi řádky nebo vnímat jemné nuance mluveného slova, to jsou dovednosti, které jsou pro pochopení sdělení v některých případech klíčové. A právě s nimi může mít velký problém umělá inteligence, speciálně v našem jazyce. Minimálně si to myslí olomoucký bohemista Ondřej Bláha.