Zprávy pro Pardubický kraj
6. duben 2023

Poslechněte si podcast: Kanóny střílí díky hnacím náplním z Explosie i bez nábojnic. Byli jsme exkluzivně u výroby

Pardubický výrobce výbušnin Explosia má za sebou rekordní rok. Může za to i válka na Ukrajině a celkově zhoršená bezpečnostní situace v Evropě, a tím pádem i větší poptávka po střelivinách. Největší zájem byl o takzvané celospalitelné hnací náplně do velkorážní munice, což je možné si představit jako velké nábojnice vyrobené z papíru, které po výstřelu shoří.

02:10

Zprávy pro Pardubický kraj

Vydává: Český rozhlas

Nejnovější informace z Pardubického kraje. Sledujeme dění v politice, sportu, kultuře v malých obcích i velkých městech.

Web

Včera 02:32

V Chrudimi se vrátíte do školních lavic. Muzeum vystavuje klovatinu i medaile pro šprty

Ručně šité kapsáře z povlečení, tvrdé lavice, bílá lepicí pasta. Návštěva výstavy Hola hola, škola volá okamžitě v člověku probudí vzpomínky. Na jedničky v písance i na měření obličeje kvůli plynové masce.

Před dvěma dny 02:01

Prales Polom na Chrudimsku je pro návštěvníky uzavřený, hrozí pády stromů

Do rezervace Polom na Chrudimsku se turisté několik let nepodívají. Podle ochránců přírody tam není bezpečno. Stromy jsou napadané kůrovcem a můžou se kdykoli zřítit. A není to jediné místo, které si návštěvníci budou muset ze seznamu výletů škrtnout.

Před třemi dny 02:28

Hlinsko se ještě pokusí změnit rozhodnutí uzavřít poštovní pobočku v Chlumu

Příští měsíc v Pardubickém kraji skončí šestnáct poštovních poboček. Na seznamu je i ta v Chlumu u Hlinska. Hlinecká radnice chce ale ještě jednat o zachování provozu. Má několik variant, aby případné uzavření pošty znamenalo co nejmenší komplikace pro obyvatele.

Před čtyřmi dny 02:42

Pardubice obnoví nepovedenou petici proti spalovně. Senát ji vrátil kvůli neplatným podpisům

Pardubická radnice nevzdává snahu zabránit zprovoznění spalovny nebezpečných odpadů v Rybitví. Ministerstvo životního prostředí dalo projektu firmy AVE CZ kladný posudek vlivu na životní prostředí, okolní obce ale zařízení na svém území nechtějí. Nedávno kvůli tomu vznikla i petice, kterou magistrát Pardubic zaslal Senátu.

Před čtyřmi dny 02:44

Sluneční pláž v Pardubicích finišuje s přípravami, otevře 1. června

Sluneční pláž v Pardubicích zahájí sezonu 1. června. Bude jediným otevřeným koupalištěm v krajském městě, druhé město nechává modernizovat. Zhruba dva týdny se údržbáři věnují přípravě na otevření. Druhé koupaliště Cihelna je zavřené od loňska, město ho po modernizaci otevře příští rok.

Před pěti dny 02:46

Stavba dálnice a obchvatu obtěžuje obyvatele Rokytna, žádají v obci třicítku

Nelehkou situaci zažívají v těchto dnech obyvatelé Rokytna na Pardubicku. Obec je kvůli aktuálnímu souběhu silničních staveb odříznutá od hlavní přístupové trasy a místním to přináší nemalé dopravní problémy. Například cizí řidiči ignorují objížďky a bez povolení využívají místní komunikace, navíc podle místních na úzkých cestách ohrožují chodce. Obci teď s tím došla trpělivost.

Před šesti dny 01:42

Po severovýchodním obchvatu Pardubic za necelé dva roky

V Pardubicích se naplno rozjela stavba severovýchodního obchvatu města. V provozu by měl být ani ne za dva roky. Čtyřkilometrová vozovka spojí místní části Trnová a Dubina. Zrovna na tuto silnici čeká krajské město dlouhé roky. Měla by totiž pomoct zklidnit dopravu v centru.

Před týdnem 03:02

Na Rychmburku vstoupí do třetí sezóny. Pro návštěvníky vylepšili expozice

Hrad Rychmburk na Chrudimsku zahájil třetí návštěvnickou sezonu. Původně památka sloužila klientům s duševním onemocněním. Ti se před čtyřmi lety přestěhovali a Pardubický kraj začal gotický hrad rekonstruovat. Hrad tak kromě několika expozic nabízí i prohlídku galerie, společenského sálu, vyhlídkové věže anebo posezení v hradní restauraci.

Před týdnem 02:06

Knihovny návrh nulové DPH na knihy vítají. Krajská by nakoupila více publikací

Knihovnám by nulová daň z přidané hodnoty na knihy pomohla. Třeba krajská pardubická knihovna by díky tomu mohla nakoupit víc publikací. DPH na knihy je teď 15 procent, klesnout by mělo na nulu. Vyplývá to z konsolidačního balíčku k ozdravení státních financí, který minulý týden představila vláda.

Před týdnem 02:13

Pardubice a okolní obce budou dál hledat cestu, jak zabránit spuštění spalovny

Šance firmy AVE CZ na spuštění spalovny nebezpečných odpadů v Rybitví je výrazně vyšší. Ministerstvo životního prostředí totiž vydalo souhlasné stanovisko k posudku vlivu stavby na životní prostředí. Firma usiluje o zprovoznění tohoto zařízení víc než 15 let, proti jsou od začátku místní občané i obce, bojí se zhoršení životního prostředí.