Názory a argumenty
Před pěti dny

Poslechněte si podcast: Kamila Pešeková: Vláda na Slovensku si podřezává vlastní větev, domlouvá se s Robertem Ficem

Před prezidentským palácem v Bratislavě proběhla protivládní demonstrace. Svolala ji strana Smer bývalého premiéra Roberta Fica, který měl ambici udělat z protestní akce něco podobného, co se uskutečnilo několik dní předtím v Praze. Zatímco ale v Praze dorazilo 70 tisíc lidí, do centra Bratislavy jich přišlo jen asi 5 tisíc z celého Slovenska. Účastníci protestovali proti rostoucím cenám za energie, ale požadovali také demisi současné vlády a předčasné volby.

03:33

Názory a argumenty

Vydává: Český rozhlas

Každý den pohled pod povrch událostí doma i ve světě. Komentáře, analýzy. Informace, rozhovory a debaty.

Web

Dnes 26:11

Poslechněte si všechny středeční komentáře s Ondřejem Konrádem

Ministr, který našel 175 miliard. Lidé ztrácejí důvěru v nákupy i budoucnost. Komunální koalice. Rusové v mobilizačním věku utíkají za hranice, jsou jich stovky tisíc. Nová italská premiérka Meloniová je víc přítelkyní Fialy, než Putina. Podivuhodný odkaz Jusúfa Karadávího

Dnes 02:54

Petr Holub: Ministr, který našel 175 miliard

Zbyněk Stanjura je úplně jiným ministrem, než byli jeho předchůdci v časech Andreje Babiše. O tom nemůže být sporu od zveřejnění základních parametrů státního rozpočtu na rok 2023. Babiš a jeho ministři totiž zvyšovali výdaje rozpočtu i deficit o stovky miliard s neuvěřitelnou lehkostí.

Včera 03:15

Matěj Schneider: Američtí republikáni se s interrupcemi střelili do vlastní nohy

Americký senátor za Jižní Karolínu Lindsey Graham představil svůj návrh zákona, který by celofederálně zakázal interrupce po 15. týdnu těhotenství. Jeho návrh obsahuje omezené vyjímky v případech ohrožení života matky, znásilnění a incestu a na poměry amerických konzervativců je tak relativně liberální – i proto návrh zákona uvádí, že státy, které mají už teď přísnější interrupční zákony, si je mohou ponechat.

Včera 03:52

Robert Schuster: Nepřesvědčivý první rok německého kancléře Olafa Scholze

Je tomu přesně rok, co němečtí sociální demokraté vyhráli parlamentní volby a jejich lídr Olaf Scholz se stal novým spolkovým kancléřem. Sliboval, že jeho koalice se Zelenými a liberály nastartuje modernizaci Německa. Po šestnácti letech, kdy zemi vládla opatrná a váhavá křesťanská demokratka Angela Merkelová, byla očekávání obrovská.

Včera 04:09

Radko Kubičko: Obžalovaný kandidát na prezidenta

To tu ještě nebylo. Kandidát na prezidenta republiky, vedoucí peloton preferencí, stojí před soudem jako obžalovaný. A i když mluví o procesu politickém, není tomu tak. Politické je pouze to, že jde o stále vlivného politika, bývalého premiéra, nyní lídra opozice, Andreje Babiše. Ne že by bývalí prezidenti neměli zkušenosti se soudy. Ale tam právě šlo o procesy ryze politické.

Včera 03:09

Klára Vlasáková: Praha není středem světa, témata dopravy a bydlení však řeší celá země

Během komunálních voleb na sebe tradičně nejvíc pozornost strhávaly výsledky v hlavním městě. Tamější dění je bezpochyby zajímavé, ale zároveň je tu jedno velké překvapení – volilo se i mimo Prahu, za jejímiž hranicemi svět kupodivu nekončí.

Včera 25:57

Poslechněte si všechny úterní komentáře s Ondřejem Konrádem

Trvat na vládním půdorysu komunálních koalic je nereálné. Jak vznikají koalice na radnicích. Proč je věnuje tolik pozornosti volbám v Praze? Obžalovaný kandidát na prezidenta. Američtí republikáni se s interrupcemi střelili do vlastí nohy. Nepřesvědčivý první rok německého kancléře Olafa Scholze.

Včera 03:46

Lukáš Jelínek: Trvat na vládním půdorysu komunálních koalic je nereálné

Lídři míní, život mění. Apel šéfů vládních stran, aby městské koalice kopírovaly tu celostátní, nepřekvapil. V jejich zájmu je postupovat na všech úrovních co nejkoordinovaněji, aby šlo lépe zvládat výzvy, které před nás staví zejména energetická krize s vážnými ekonomickými a sociálními dopady. Existuje ale hned několik překážek, kvůli kterým se výzvu podaří naplnit jen z části, a to možná i menší části krajských či statutárních měst.

Před dvěma dny 03:17

Julie Hrstková: Drahé energie drtí podniky, propouští a zavírá zatím jen minimum

Naprostá většina zástupců automobilového průmyslu neuvažuje v příštích pěti letech o přesunu výroby. Za největší konkurenční výhody ČR zástupci firem považují nízké náklady na práci a nízké ceny energií. Průzkum společnosti Deloitte z roku 2017 poukázal na největší výhody tuzemského trhu, které se nyní změnily ve dvě největší slabiny. Podle zprávy agentury Bloomberg by Volkswagen, jenž v ČR vlastní Škodu Auto, přesunul výrobu do jihozápadní Evropy kvůli cenám plynu a energie.

Před dvěma dny 03:43

Ondřej Houska: Nová koalice v Itálii nebude demontovat demokracii

Symbolika nemůže uniknout nikomu, kdo má základní povědomí o dějinách – před 100 lety se v Itálii dostal k moci fašista Benito Mussolini, teď v ní bude vládnout krajní pravice. Premiérkou se stane Giorgia Meloniová, která stojí v čele strany Bratři Itálie, jež na Mussoliniho fašisty přímo navazuje. Italská politická scéna je ale komplikovaná a obviňovat Meloniovou z protidemokratických tendencí by nebylo fér. Přesnější než neofašismus by bylo použít vyhraněný konzervatismus.