Okolo češtiny
26. duben 2022

Poslechněte si podcast: Kam na nová slova?

Čeština je jazyk živý. A taky vitální, který není ničím ohrožen, což potvrzuje internetová databáze Ethnologue. To je dobrá zpráva. Ta vitálnost češtiny se projevuje i v tom, že se v našem jazyce, určitě každý den, objeví nějaká nová slova. A kam právě za těmito novými slovy? Téma pro našeho bohemistu.

03:29

Okolo češtiny

Vydává: Český rozhlas

Rozhlasové fejetony o záludnostech, zajímavostech a netušených možnostech českého jazyka.

Web

Před čtyřmi dny 04:26

Fajnšmekři ve fastfoodu

Do českého jazyka si čas od času najde cestu i slovo, které známe z jazyků jiných. Takovými jsou například slova fajnšmekr a fastfood. Více nám o nich řekne náš bohemista.

Před týdnem 03:43

Slova, která podle předpokladů měla vymizet, ale používají se víc než často

I dnes v češtině určitě najdeme výrazy, které pokládáme za zastaralé a počítáme s tím, že budoucna z našeho jazyka vypadnou úplně. Dělo se to tak vždy, ale zdaleka ne vždy to dopadlo právě podle těchto předpokladů. Například u slov „což“ nebo „zmínit“, která se ubírala opačným směrem.

Před 3 týdny 03:43

To dáš! Odkud se toto spojení v češtině vzalo?

Velmi často dnes slýcháme během – zejména neformálních konverzacích – slovní spojení „to dáš“. Používá se nejčastěji ve smyslu, že něco zvládnete, nebo se vám něco podaří. Používá se ale i v jiných kontextech. Téma pro našeho bohemistu. Připravuje Ondřej Bláha.

28. únor 2023 03:43

Jan Blahoslav a čeština (2)

V minulém díle jsme si připomněli, že 22. února tohoto roku uplynulo rovných pět set let od narození Jana Blahoslava. Tentokrát si otevřeme jeho Gramatiku českou, což je rozsáhlý spis, ve kterém Blahoslav podává obrovské množství svých pozorování mluveného i psaného jazyka ve 2. polovině 16. století.

21. únor 2023 04:09

Jan Blahoslav a čeština (1)

Uplynulo 500 let ode dne, kdy se narodil Jan Blahoslav, jeden z nejvýznamnějších milovníků a pěstitelů českého jazyk. Jaký význam měl rodák z Přerova pro náš rodný jazyk, nám ve dvou dílech prozradí náš bohemista. Tady je první část.

14. únor 2023 03:29

Jak dlouho se v českém jazyce vyskytuje jméno Valentýn?

Tento svátek zamilovaných byl k nám, jak známo, poměrně nedávno importován spolu s jinými výdobytky anglicky mluvícího světa. Jak dlouho už se ale v českém jazyce vyskytuje jméno Valentýn? Téma pro našeho bohemistu.

7. únor 2023 03:33

Kombucha aneb čajová houba

Mírně perlivý zkvašený nápoj, který se připravuje ze silně oslazeného černého nebo zeleného čaje. To je „Kombucha“, jinak řečeno „čajová houba“. Zdá se vám, že jde v češtině o nové slovo? Nenechte se zmást, v našem jazyce se objevilo už před sto lety. Více nám řekne náš bohemista.

31. leden 2023 03:18

Nechybí (téměř) v žádné kuchyni. Jak se ale cibule objevila v českém jazyce?

Bez cibule si většina z nás nedokáže představit svá kulinářská kouzla. Je dobře dostupná po celý rok a je v ní spousta zdravých látek. Jak je to s ní z pohledu jazykového? Můžeme prozradit, že není slovenského původu. Více rozebere náš bohemista.

24. leden 2023 04:05

Velký třesk. Odkud se vzalo toto slovní spojení?

Velký třesk je počátek našeho viditelného světa, moment, kdy nepředstavitelně malý, hustý a horký bod, ve kterém byla veškerá hmota vesmíru, explodoval a začal se rozpínat. Kde se ale vzalo ono slovní spojení velký třesk? Téma pro našeho bohemistu.

17. leden 2023 03:35

Proč se klepe na dřevo? Náš bohemista zná odpověď

Pokud se nám něco daří a nechceme to zakřiknout, obvykle to musíme zaklepat. Nejlépe na dřevo. Odkud se tento zvyk vzal? Tématu se věnoval náš bohemista, poslechněte si.