PoliTalk
Epizoda 625. srpen 2022

Poslechněte si podcast: Kalousek: Vláda dělá Babišovu rozpočtovou politiku bez Babiše

Z vlády jsem nervózní, pokud nezmění rozpočtovou politiku, bude následovat Andreje Babiše (ANO), říká někdejší ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Už teď je podle něj jasné, že příští rok je „v háji“. Zrušení superhrubé mzdy označil za populismus, nyní považuje za nutné snižovat výdaje, ale i zvyšovat daně. Nejenom o hledání dalších příjmů otevřeně hovořil v podcastu PoliTalk.

38:37

PoliTalk

Vydává: Novinky.cz

Rozhovory s politiky o aktuálních tématech. Provázet jimi vás budou naši političtí redaktoři.

Web

Epizoda 119Před týdnem 44:22

Jurečka: Zrušil jsem program a jdu mezi stávkující. Co jim chce říct?

Odbory vyhlásily na pondělí 27. listopadu den protestů, ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) jim příliš nerozumí: „Ještě nedávno bych protestům odborů rozuměl, ale teď, když je to nejhorší za námi?“ Svůj názor chce obhájit i v ulicích. V obsáhlém rozhovoru v rámci podcastu PoliTalk ale došlo i na další témata - důchodovou reformu nebo situaci KDU-ČSL a její pokles preferencí.

Epizoda 118Před 2 týdny 45:34

Evropská unie je vždy o krok až dva pozadu. Pomáhat ale musíme, dokud to jde, míní ministr Dvořák

Humanitární pomoc v Pásmu Gazy, smysluplnost vlastního resortu nebo třeba evropské právo veta. To jsou témata obsáhlého rozhovoru s ministrem pro evropské záležitosti Martin Dvořákem, jenž byl hostem podcastu PoliTalk, který moderuje Eva Mikulecká. 

Epizoda 117Před 2 týdny 46:27

Děti dnes s identitou hodně experimentují a my se je bojíme limitovat. Hranice ale znamenají i bezpečí, říká dětský psycholog

Poslední roky je dětem hůř a případy jsou stále naléhavější. I podle nedávného výzkumu trpí až 40 procent deváťáků depresemi a výrazně stoupá počet sebepoškozování. Časté jsou i myšlenky na sebevraždu. Co se to děje a proč? Ztrácejí mladí lidé půdu pod nohama? Jaký podíl na tom mají dospělí? Téma s dětským psychologem Janem Kulhánkem podrobně rozebrala Eva Mikulecká v podcastu PoliTalk.

Epizoda 116Před 3 týdny 40:04

Bartoš: Aplikaci Portál občana snad lidé dostanou jako dárek k Vánocům

Pirátská strana potřebuje reformu, říká její předseda Ivan Bartoš. Kvůli navrhovaným změnám musel ale ze širšího vedení odejít Jakub Michálek. Sledujeme rozkol Pirátů? V otázce Izraele má prý strana jasno a stanoviska nejlíp reprezentuje jejich člen a ministr zahraničí Jan Lipavský. K digitalizaci státní správy, za kterou ve vládě odpovídá, říká: „Některé služby jsou již dávno digitální, jenom lidé o nich nevědí,“ a oznamuje: „Do konce roku, možná jako vánoční dárek, konečně přijde moderní funkční aplikace do telefonu Portál občana.“

Epizoda 115Před 3 týdny 53:08

Rakušan: Z milionového padáku exředitele České pošty jsem byl nešťastný. A šifrovaný telefon vám klidně ukážu

O transformaci České pošty, kauze Dozimetr, kontrolách na hranicích, šifrovaném telefonu i demonstracích v souvislosti s aktuálním děním v Izraeli a Pásmu Gazy mluví v obsáhlém rozhovoru současný vicepremiér, ministr vnitra a předseda hnutí STAN Vít Rakušan. Celý rozhovor můžete sledovat také na videu na serveru Novinky.cz [https://www.novinky.cz/clanek/podcasty-politalk-rakusan-z-milionoveho-padaku-exreditele-ceske-posty-jsem-byl-nestastny-a-sifrovany-telefon-vam-klidne-ukazu-40449147]. Moderuje Eva Mikulecká. 

Epizoda 11431. říjen 2023 57:46

Válek: Omezení péče kvůli protestům? Operuje se málo, pacient nic nepozná

Protest lékařů za lepší pracovní podmínky a stupňující se krize ve zdravotnictví. Kdo se postará o pacienty v prosinci? Proč je stále těžší sehnat termín u specialisty? A kdy budou léky k sehnání všude a bez problému? Na otázky odpovídal v podcastu PoliTalk ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Epizoda 11323. říjen 2023 42:48

Baxa: Budovat průmyslovou zónu v Líních bez VW? Takový zájem tu asi není

„Výzkumy tohoto druhu se berou s rezervou,“ cituje svého šéfa ministr kultury Martin Baxa, když komentuje nízkou důvěru v současný kabinet Petra Fialy. Jak on hodnotí dosavadní výkon vlády, jak stíhá všechny povinnosti na ministerstvu i v Plzeňském kraji, bude nebo nebude na letišti v Plzni – Líních gigafactory a už je jasné, jak se změní koncesionářské poplatky? Na tyto i další otázky se ho tentokrát ptala moderátorka Eva Mikulecká.

Epizoda 11221. říjen 2023 34:55

Svými přesčasy zachraňujeme rozpočty nemocnic a politiky – takhle to dál nejde, říká mladý anesteziolog

Patří mezi více než 6000 lékařů, kteří v prosinci odmítnou sloužit dobrovolné přesčasy. Sám po devíti letech praxe v oboru anesteziologie slouží běžně 416 povolených hodin navíc. V minulosti ale měl i kolem tisíce hodin přesčasů. Na svůj FB napsal status, ve kterém podrobně popsal jednu z vysilujících služeb – a napsal k tomu: „Jsem mýval.“  O svých zkušenostech z práce v prestižní nemocnici, o chystaných protestech mladých lékařů i o tom, proč je vlastně mýval mluvil v PoliTalku Novinek.cz Daniel Suk, anesteziolog ze Všeobecné Fakultní nemocnice v Praze.

Epizoda 1111. říjen 2023 31:08

Slovenské volby: Rozhovor s Petrem Šabatou z volebního studia

Výsledky voleb rozebrali ze speciálního pražského a bratislavského studia šéfredaktor Práva Petr Šabata, politička a diplomatka Magda Vášáryová, ředitel agentury Focus Martin Slosiarik, novinářky Zuzana Kovačič Hanzelová a Laura Kellöová, publicista Tomáš Němeček a politolog Grigorij Mesežnikov.

Epizoda 1101. říjen 2023 17:45

Slovenské volby: Rozhovor se Zuzanou Kovačič Hanzelovou ze studia v Bratislavě

Výsledky voleb rozebrali ze speciálního pražského a bratislavského studia šéfredaktor Práva Petr Šabata, politička a diplomatka Magda Vášáryová, ředitel agentury Focus Martin Slosiarik, novinářky Zuzana Kovačič Hanzelová a Laura Kellöová, publicista Tomáš Němeček a politolog Grigorij Mesežnikov.