Hovory
Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: K překonání samoty je potřeba překročit neviditelné bariéry, myslí si garantka projektu Novotná

Blanka Novotná se snaží přijít na kloub tomu, čemu se říká vitální dlouhověkost. Je jedním z garantů mezinárodního projektu RECETAS, který se snaží pomáhat lidem překonat ostych a neviditelné bariéry, kvůli kterým je trápí samota. Sází při tom na ozdravný vliv bezpečného lidského společenství, na léčivou sílu přírody a na mnoho dalších faktorů, které ovlivňují kvalitu života seniorů.

23:51

Hovory

Vydává: Český rozhlas

Rozhovor s osobností, která má zajímavý osobní i profesní život a názory. Hosty pořadu jsou respektované, ne nutně mediálně známé tváře všech oblastí společnosti.  

Web

Včera 23:06

Všechny moje knihy vznikly v hospodě. Nejdřív o nich musím snít, říká spisovatel Michal Šanda

Od roku 1994 napsal přes 30 knih, tvoří pro děti i dospělé. Michal Šanda je český prozaik, básník, dramatik a někdo, kdo o knihách rád sní. Jak vypadaly jeho literární začátky? Co všechno si musel nastudovat? A proč píše rád právě v hospodách?

Před třemi dny 23:33

Lidé jsou základ všeho, a proto je taky řízení firem do určité míry všude stejné, říká manažer Hanuš

Jeden z nejúspěšnějších českých manažerů, který šéfoval například Kosteleckým uzeninám, prodal firmu Mall.cz a vedl nespočet dalších projektů teď zve své sledující na Dálnici do Bohnic a ze své firmy plánuje udělat jednorožce. Čím se Jan Hanuš jako manažer řídí? Proč má zelená energie podle něj smysl? A co je to Dálnice do Bohnic?

Před čtyřmi dny 24:01

Pantomima je jako bílá paní. Nikdy jste ji neviděli, ale když ji vidíte, tak jste nadšení, říká mim

Režisér a mim Radim Vizváry nastoupil před třemi lety jako umělecký šéf do divadla Laterna magika s vizí, že do něj přinese současné nejmodernější technologie, aby se scéna znovu dostala na úroveň svého nejslavnějšího období. Národní divadlo však na novou techniku nemá finance. Staví tedy na kvalitách svých herců, hereček, tanečníků a tanečnic a představení jsou téměř pořád vyprodaná.

Před pěti dny 23:21

Naučit něco AI často zabere víc času než to udělat postaru. Umí být ale hodně užitečná, říká datař

„Umělá inteligence je ‚buzzword‘ letošního roku,“ říká Michal Kašpárek, editor redakce datových novinářů Českého rozhlasu, který se věnuje osvětě o AI a v září 2023 mu vyšel román Fosilie. „Mnoho lidí nyní tvrdí, že už brzo budou všechny kancelářské práce – nebo velká část z nich – automatizované. Ukazuje se ale, že je tu spousta jak technických, tak institucionálních překážek, proč se to zřejmě ještě nějakou dobu nestane.“

Před šesti dny 23:00

Kostely už nejsou jen místem pro modlitbu, důležitá je rovnost a bezpečí, říká ředitelka Žižkostela

Práce jako na kostele, říká se o dlouhodobé námaze, ve které je třeba trpělivost. Co obnáší práce na kostele, a to doslova, ví Táňa Vozková, která pomohla obnovit jeden z kostelů na pražském Žižkově. Ten však není jen místem bohoslužeb, ale provozuje nízkoprahové centrum pro děti, poradnu nebo potravinovou pomoc.

Sezóna 1Epizoda 6Před týdnem 22:59

Za deset let v Česku jsem se naučil správně pít pivo a rozumět českému humoru, říká Kinský dal Borgo

„Když vyrůstáte na zámku, naučí vás to zvyknout si na zimu. Staré domy jsou krásné, ale ne moc funkční,“ vtipkuje v Hovorech s rodokmenem Francesco Kinský dal Borgo, potomek slavného šlechtického rodu chlumecké větve Kinských a taky majitel zámku Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou, hradu Kost anebo třeba Obory Kněžičky a Polesí Luhy.

Před týdnem 23:23

Nádory varlat jsou velmi agresivní, operujeme do dvou dnů od diagnózy, říká urolog Zachoval

„Rakovina prostaty je na vzestupu, nehledě na to, že populace stárne a je to onemocnění těch starších. Také máme lepší diagnostiku, takže zjistíme dřív, že jde o rakovinu. Ale proč nemocných přibývá, to zatím stále není jasné. Určitě v tom hraje roli i genetika, nebo to, jak a v jakém prostředí žijeme,“ vysvětluje Roman Zachoval, přednosta Urologické kliniky 3. LF UK a Thomayerovy nemocnice v Praze.

Před týdnem 23:54

Nejvíc jsem pyšný na narození a odchov mláděte luskouna naší Šišky, říká šéf pražské zoo Bobek

„Nejdůležitější událostí pražské zoologické zahrady roku 2023, bylo narození a odchov mláděte luskouna krátkoocasého, tedy naší slavné Šišky,“ zdůrazňuje ředitel zahrady Miroslav Bobek. „Jednak je to vůbec první mládě luskouna této skupiny živočichů, což je v evropském měřítku naprostý unikát. Ale navíc jsou luskouni vysoce ohrožení, a to lovem, zejména kvůli jejich šupinám, které se používají v tradiční čínské medicíně.“

Před týdnem 23:20

Změna klimatu je vnímána jako aktivistické téma, co má potenciál rozdělovat, říká oceněná analytička

Cenu za komunikaci změny klimatu za rok 2023 získal Klimatým Asociace pro mezinárodní otázky. Jeho členové se snaží o práci na osvětě, kultivaci diskuse a přemosťování názorových rozdílů, které ve veřejném prostoru panují. „Klima není jenom o ochraně ledních medvědů, ale o našich každodenních životech,“ říká analytička Vendula Kazlauskas.

Před týdnem 23:16

Slováci jsou dezorientovaní a frustrovaní. Fico zpochybňuje základy státu, varuje spisovatelka

Slovensko je jen pár týdnů po volbách a vítězství Smer-SD Roberta Fica, a už nastaly změny v policii a některá média mají zákaz vstupu na slovenský Úřad vlády. „Celkově vnímám Fica jako nějakého autokrata z feudálních dob, který si usurpoval moc pro sebe a který si myslí, že si může dělat, co chce,“ kritizuje slovenská spisovatelka Monika Kompaníková.