Zdravíčko
20. duben 2022

Poslechněte si podcast: K pravidelnému pohybu nás dnes nic nenutí, ale bez něj tělo velmi chřadne, upozorňuje David Huf

O svátcích můžeme sedět a cpát se, anebo taky jít ven a hýbat se. Druhou možnost rozhodně doporučuje David Huf, mistr světa a Evropy ve sportovním aerobiku, profesionální kouč a fitness trenér a také garant projektu Buď fit, seniore.

22:21

Zdravíčko

Vydává: Český rozhlas

S lékaři a dalšími odborníky o zdraví, nemocech, léčbě i prevenci.

Web

Před třemi dny 25:05

Staří lidé se zmenšují. Jestliže ztratí více než tři centimetry, značí to většinou osteoporózu

Osteoporóza je v naší republice podléčená. Lidé si toho, že jim řídnou kosti, všimnou v osmdesáti procentech případů pozdě. Jak říká odborná lékařka Marie Ládová, osteoporóza dlouho nebolí, a tak si pacienti její plíživý nástup ani neuvědomí. Měly by ji ale předpokládat ženy v menopauze, muži asi o deset let později.

Před týdnem 30:50

Čaj z čerstvého zázvoru do zpocení, případně grog. To doporučuje čínská medicína na akutní virózy

„Je jeden výjimečný případ, kdy tradiční čínská medicína ordinuje rum,“ říká specialista na tradiční čínskou medicínu a zároveň doktor klasické západní medicíny Petr Hoffmann. Myslí tím onemocnění pocházející z takzvaného „chladného větru“.

Před 2 týdny 35:46

Naše vlastní krev nám může pomoci při artróze. Lékaři do kloubů aplikují léčivý koncentrát

Artróza je degenerativní onemocnění kloubů a udává se, že jí trpí až 80 procent padesátníků. S věkem číslo dál roste. A tak bolesti, které se mají tendenci vracet ve zkracujících se cyklech, až nás jednou neopustí vůbec, poznáme během života prakticky všichni.

Před 3 týdny 27:55

3 hlavní příznaky mrtvice. Když se objeví, je nutné hned přivolat záchranku

Deset let funguje úzká spolupráce mezi Zdravotnickou záchrannou službou Jihočeského kraje a iktovými centry v Písku, v Jindřichově Hradci a centrálním v Českých Budějovicích. Po přijetí telefonátu na číslo 155 se záchranáři snaží co nejrychleji dojet pro pacienta s mrtvicí a dovézt ho do jmenovaných nemocnic k odborným výkonům, které rozpustí pucek, prorazí ucpanou cévu, nebo zastaví krvácení v mozku.

2. listopad 2022 31:25

Odebrání mandlí není nebezpečné, říká primář. Některým dětem může podle něj velmi pomoci

Bohumil Markalous vede jako primář už přes dvacet let oddělení ušní, nosní a krční medicíny v Nemocnici Jindřichův Hradec. Je specialistou na mikroskopické operace v oblasti obličeje a krku. Sem patří i zákroky na dětských mandlích, které jsou diskutovaným tématem. Je nutné dětem mandle odebírat? Nebo by se bez tak razantního zákroku dětské zdraví obešlo?

26. říjen 2022 28:00

Elektrický impulz do srdce dělá zázraky. Lékaři budějovické nemocnice léčí arytmii revoluční metodou

Rychlejší, bezpečnější a úspěšnější je nová metoda léčby srdeční arytmie, kterou zavedlo kardiocentrum nemocnice v Českých Budějovicích. Neinvazivní zákrok dosud postoupilo 150 pacientů, a jak uvádí vedoucí lékař arytmologie Alan Bulava, zkušenosti jsou zatím stoprocentně kladné.

19. říjen 2022 33:50

Auta už jsou bezpečnější, k vážným poraněním páteře teď nejčastěji dochází po pádech z výšky

Chirurg Petr Nesnídal v českobudějovické nemocnici provádí operace páteře. Více než dvacet procent pacientů se na jeho sál dostane po úrazu. Zatímco dříve docházelo ke zraněním páteře nejčastěji při dopravních nehodách, nyní podle lékaře převažují následky pádů z výšek.

12. říjen 2022 32:39

Hlasy v hlavě máme všichni. Když nás ale překvapí a nedokážeme je kontrolovat, je třeba zpozornět

Problematiku hlasů v hlavě mimo jiné připomněl Týden duševního zdraví. Je rozdíl mezi tím, když s někým vedeme v hlavě neškodný dialog, a tím, když slyšíme hlasy, které nás k něčemu nabádají, vstupují nám do života. Reálné slyšení nereálných hlasů se pojí ke schizofrenii, ale jak říká psychiatr Jan Bečka, ještě ji nezakládá.

4. říjen 2022 28:51

Lék na Alzheimera z Česka se dostal do třetí fáze testování. Kolem roku 2025 už by mohl pomáhat

Pacientů s Alzheimerovou chorobou u nás i ve světě stále přibývá. Přitom ve chvíli, kdy německý lékař Alois Alzheimer na počátku minulého století nemoc popsal, byla považována za vzácnou. Dnes žije v Evropě devět milionů lidí s tímto typem demence.

28. září 2022 31:24

Nejzdravější olej je olivový, margarínů už se dnes nemusíme bát, říká nutriční specialistka

„Tak asi tento týden máslo mít nebudeme,“ říkáte si možná někdy i vy, když stojíte bezradně před regálem s tuky. A hledáte levnější náhražku. O tom, jakou výživovou hodnotu mají a jak se od sebe liší rostlinné tuky, margaríny a tuky ztužené, mluvila v magazínu Zdravíčko nutriční specialistka českobudějovické nemocnice Alena Sladká.