Přímá řeč
20. září 2023

Poslechněte si podcast: K Lipnu jezdí statisíce lidí. Jako vodní záchranáři tu ale působí pouze dobrovolníci ve svém volnu

Desítkám lidí, kteří se dostanou do potíží na jihočeské přehradě Lipno, pomohou každý rok členové vodní záchranné služby. Základnu mají v Dolní Vltavici, ale jako záchranáři tu pracují pouze dobrovolníci ve svém volném čase. Neměla by v turisty vyhledávané lokalitě být profesionální posádka? Co záchranáře nejvíc zaměstnává? A co se může změnit v budoucnu? Tyto otázky pokládá pořad Přímá řeč.

29:55

Přímá řeč

Vydává: Český rozhlas

Aktuální témata, která se dotýkají života v Jihočeském kraji, v rozhovorech Českého rozhlasu České Budějovice.

Web

Před týdnem 29:24

Bezdomovců přibývá, někteří jsou ve velmi špatném zdravotním stavu, připomíná vedoucí azylového domu

Lidé bez domova. Bezdomovci. Někdy donuceni životními okolnostmi, někdy je tento styl života jejich vlastním rozhodnutím. Jací jsou? Mění se jejich skladba, věkové rozpětí, co chtějí, co jim města nabízejí? To rozebírá pořad Přímá řeč, jehož hostem je Petra Vohlídalová, vedoucí azylového Domu svatého Pavla v Českých Budějovicích.

Před 2 týdny 34:05

Zprávy o příspěvcích, podvody na bazarech. Až 10 případů kyberkriminality denně přibývá na jihu Čech

Jen za první pololetí roku 2023 evidují jihočeští kriminalisté zhruba tisíc případů podvodů na internetu. To je víc než za celý předchozí rok. Kybekriminalita je pořád na vzestupu a pachatelé zkoušejí stále nové triky. Podvodníci na jihu Čech letos oběti obrali v součtu řádově o stamiliony korun. Tématu se věnuje pořad Přímá řeč.

Před 3 týdny 15:11

Místo sultána z Malajsie nejspíš skrytí kupci. Prodej zámku a podzámčí v Protivíně budí kontroverze

Vlastnictví historické nemovitosti se pro některé obce rovná výhře v loterii, pro jiné jde naopak o břemeno, které je táhne ke dnu. V Protivíně se před časem rozhodli prodat staré budovy v areálu tamního zámku. Koupil je stejný investor, který už dříve získal právě zámek. A tím se už tak komplikovaný příběh dominanty protivínského centra ještě víc zamotal. Téma rozebírá pořad Přímá řeč.

1. listopad 2023 36:57

Desítky tisíc korun za rok může získat student, když vstoupí do aktivní zálohy, připomíná důstojník

Každý občan České republiky ve věku od 18 do 60 let má brannou povinnost vůči své zemi. V dobách míru stát tuto službu nevyžaduje, ale vítá dobrovolníky, kteří vstupují do takzvané aktivní zálohy. Ta je součástí ozbrojených sil, její příslušníci se několik týdnů v roce věnují vojenskému výcviku a vedle toho mají své civilní zaměstnání.

25. říjen 2023 32:28

Roky studia a pak plat, který rodině nestačí. Vysokoškolští učitelé požadují lepší finanční podmínky

Máme za sebou celostátní výstražnou stávku, kterou vyhlásil Vysokoškolský odborový svaz. Jejím důvodem bylo nízké finanční ohodnocení pedagogů hlavně na humanitních fakultách. Přitom průměrný plat vysokoškolského učitele humanitního oboru v Českých Budějovicích se pohybuje kolem padesáti tisíc. Téma rozebírá pořad Přímá řeč.

18. říjen 2023 39:13

České Budějovice budou v roce 2028 Evropským hlavním městem kultury. Zaznívá ale už i kritika

Trvale udržitelný rozvoj, nespočet akcí i téměř půl miliardy korun – to vše by měl Českým Budějovicím přinést titul Evropského hlavního města kultury v roce 2028. Přestože do té doby zbývá ještě dlouhá doba, už teď zaznívají pochybnosti o přínosu titulu i od některých lidí z kulturní oblasti ve městě. Téma rozebírá pořad Přímá řeč.

11. říjen 2023 31:59

Řidiči po nehodách velice často říkají, že křižovatku neměli v navigaci, připomíná policejní komisař

Dopravní nehodovost v jižních Čechách rok od roku stoupá. České Budějovice jsou podle Indexu Generali pojišťovny z tohoto pohledu druhým nejnebezpečnějším městem v republice. Kde je problém? Co proti tomu může dělat policie, co autoškoly? A co my, řidiči a chodci? Tím se zabývá pořad Přímá řeč.

4. říjen 2023 17:15

Někde to vzdali, jinde udržují poštovní služby na své náklady. V kraji nakonec zavřelo 16 poboček

300 svých poboček uzavřela Česká pošta po celé republice. Státní podnik, který se řítil ke ztrátě čtyř miliard korun, se tak snažil odvrátit bankrot. Jak se po čtvrt roce žije s menším počtem poštovních úřadů na jihu Čech? To rozebírá pořad Přímá řeč. Zavede na tři místa v kraji, kde se museli s omezováním služeb popasovat.

27. září 2023 40:08

V několika jihočeských městech mají být spalovny odpadů. Ekologové varují před dopadem na prostředí

Pro jedny výhodný zdroj energie s menší emisní zátěží, pro druhé naopak stálé využívání fosilních paliv – jen s jinou nálepkou. Spalovny odpadů mají do deseti let vyrůst v Českých Budějovicích, Písku, Plané nad Lužnicí a nově i Českém Krumlově. Téma rozebírá pořad Přímá řeč.