Národní divadlo
Epizoda 3810. říjen 2021

Poslechněte si podcast: K jádru věci: PROSLOV K NÁRODU

Dobrý den, vítejte v mé zemi! Venku prší a do hlediště divadla teče. Posaďte se tedy na jeviště. A poslouchejte. Ze šesti herců se stanou vypravěči. A vypráví malé temné bajky Ascania Celestiniho. Celestini je představitelem italského „vyprávěného divadla“. Je to divadlo slova, hry s jazykem a s přísnou logikou, jak to popsala režisérka inscenace Petra Tejnorová. A tak se dozvíte například to, že jsou na světě dva druhy lidí - ti s deštníkem a ti bez deštníku. Ti bez deštníku lidem s deštníkem pochopitelně závidí. Co se mezi nimi stane?! Trefné metafory světa, ve kterém žijeme, plné ironie, humoru a provokace. Vypravěčem podcastu o inscenaci Proslov k národu je dramaturg Jan Tošovský, dále uslyšíte režisérku Petru Tejnorovou a hudebního skladatele Ian Mikisku.     Podcast K JÁDRU VĚCI. Pokud jste inscenaci viděli a chcete se dozvědět víc. I pokud se do divadla teprve chystáte. Nebo jen tak. Ale pozor: PODCAST MŮŽE PROZRAZOVAT DĚJ.

44:19

Národní divadlo

Vydává: Národní divadlo

Podcast české první scény. Národ tobě! A přímo do uší. Činohra, Opera, Balet a Laterna magika. 4 soubory, 4 scény. Pohled na jeviště i do zákulisí.

Web

Epizoda 77Před 2 týdny 37:35

Leden 2023 v ND s bohem vína Dionýsem

Dionýsos s révovím ve vlasech pozdvihá číši! Máme pro vás totiž novoroční překvapení! Podcastový Magazín dostal nový kabátek. Představujeme novou moderátorskou dvojici - Jindřišku Dudziakovou a Šimona Krupu! Ona je divoká Bakchantka a Šimon je z Ostravy! No, ať se vám raději představí sami. A co se v Magazínu dozvíte? Jestli se síla režiséra Jana Friče ukrývá v jeho vlasech? A co má s Dionýsem společného? Jak se Balet vyrovnává se zobrazením násilí na jevišti? Je inscenace Krajina těla jevištní básní? Proč by měly děti chodit na operu? A uslyšíte taky ASMR… V Magazínu vám Jindřiška se Šimonem doporučovali:  V roli: ZUZANA HRZALOVÁ jako Baletka - https://open.spotify.com/episode/37FQZ6K6kF9kEU3fylXySO?si=12af6393d17345e2 K jádru věci: KOUZELNÝ CIRKUS - https://open.spotify.com/episode/7KVVa9oI4d8Oec958rIH1D?si=605acc20033446b2 K jádru věci: KYLIÁN - MOSTY ČASU https://open.spotify.com/episode/6uX5N21ute6TFOQVzR4qIZ?si=872ab9385b5f4cc2    

Epizoda 76Před 2 týdny 16:24

JAN BURIAN v roli generálního ředitele

Generální ředitel Jan Burian přeje všem divákům a divačkám vše nejlepší v novém roce a spousty dech beroucích divadelních zážitků! Jan Burian je v roli generálního ředitele Národního divadla už od sezóny 2013/14. V roce 2015 byl jmenován profesorem, na pražské DAMU učí režii. Na našem repertoáru můžete vidět operní Libuši v jeho režii, což je symbolické, protože právě tuto operu napsal Bedřich Smetana k příležitosti otevření Národního divadla. Jak Jan Burian rekapituluje minulý rok? Na co se těší v druhé polovině divadelní sezóny? Jaké strasti i radosti provázejí roli generálního ředitele? 

Epizoda 7520. prosinec 2022 17:53

V roli: ZUZANA HRZALOVÁ jako Baletka

Zuzana Hrzalová byla celou svou taneční kariéru věrná Laterně magice. A ač dnes již působí jako baletní mistryně, v inscenaci Radima Vizváryho Krajina těla se vrací na jeviště. A rovnou na špičky! Postava Baletky společně se Starým tanečníkem v podání Josefa Kotěšovského v inscenaci, která oslavuje lidské tělo, reprezentuje třetí generaci tanečníků. A jak sama říká, tančí spíš duší. Kdo je postava Baletky? A jaký vztah má k tělu Zuzana Hrzalová? Je inscenace jevištní básní? Co všechno je „krajina těla“? Zuzana Hrzalová v podcastu V roli tentokrát o těle…    

Epizoda 7412. prosinec 2022 39:52

V roli: MAGDALÉNA BOROVÁ jako Elisabeth

Magdaléna Borová se v podcastu V roli představí jako Elisabeth Bennetová z inscenace Pýcha a předsudek. Lucie Kryzová zkoumá, kdo je Elisabeth. Co si myslí, že chce. A co chce doopravdy. A kdo je Magdaléna Borová? Občas působí, že se skoro schovává. Ale když vykoukne… Sama o sobě v podcastu říká, že když jede po představení tramvají s diváky, většinou ji nikdo nepoznává. Ale když stojí na jevišti, nebo před kamerou je nepřehlédnutelná. Ostatně se stala múzou režiséra Bohdana Slámy a za roli v jeho filmu Krajina ve stínu dostala Českého lva. V inscenaci Daniely Špinar Pýcha a předsudek hraje, navzdory svojí introvertní povaze, rozvernou Elisabeth. V textu měla o své postavě Magda napsáno, že je Elisa jako rozvrkočené roští. Jak je to s Elisou a s panem Darcym? Jde se lásce ubránit? Jde se zamilovat proti své vůli? Podcast V roli o lásce, ale taky o odvaze… 

Epizoda 732. prosinec 2022 33:48

K jádru věci: KYLIÁN - MOSTY ČASU

Jiří Kylián je nepochybně ikonou světové choreografie a inscenace Mosty času přináší na jeviště Národního divadla esenci jeho osobnosti, to něco, co vždy při sledování jeho choreografií vyráží dech, zrychluje tep, vhání slzy do očí a nutí nás uvažovat o ryzí kráse, dokonalém umění. Podle Jiřího Kyliána taneční pohyb propojuje živelnost s duchovnem. Přesně takhle popisuje kouzlo tance v našem podcastu, kde také uslyšíte, jak důležitý je pro něj v čase, v umění a v životě prostor, který pojmenovává jako MA. Komponovaný večer a nový díl Podcastu Národního divadla představuje čtyři opusy Bella Figura, Gods and Dogs, Petite Mort a Šest tanců. Jaké je pracovat s mistrem, jakým je Jiří Kylián? Kde dnes tvoří a jak vzpomíná na začátky své kariéry? To se dozvíte v nové epizodě Podcastu Národního divadla, kterým vás provede PR Baletu Národního divadla Kateřina Hanáčková, první sólista Baletu Národního divadla Patrik Holeček.

Epizoda 7221. listopad 2022 42:21

V roli: NIKOLA MÁROVÁ jako Taťána

První sólistka Baletu Nikola Márová jako Taťána tancem „píše“ dopis Oněginovi. Dají se jen pohybem přenést na jeviště Puškinovy nesmrtelné verše? A může tak být tragická romance mezi naivní Taťánou a rozervaným Oněginem ještě víc srdcervoucí?  Taťána se zasní a představuje si osudovou lásku, čeká ji ale kruté vystřízlivění. Přišla Nikola někdy ve světě baletu o iluze? Taťána by dala Oněginovi všechno. Lze jejím příběhu hledat paralelu s baletem? Jaká byla cesta Nikoly Márové k postu První sólistky a co všechno baletu obětovala? Kdo je Taťána na začátku příběhu a kdo na konci? A kým byla Nikola Márová, když začínala studovat balet na konzervatoři? A kým je teď?  V podcastu uslyšíte hudební záznam orchestru Národního divadla z inscenace Oněgin, na klavír hraje Jana Vrabcová. Puškinovy verše v překladu Jaroslava Janovského a Milana Dvořáka čte herečka činohry Tereza Vilišová.

Epizoda 7131. říjen 2022 43:14

K jádru věci: ŠVANDA DUDÁK

Co se stane, když se na jevišti Národního divadla setká český dudák s excentrickým režisérem Vladimírem Morávkem? Kdo je Švanda? A co má společného se Strakonickým dudákem Josefa Kajetána Tyla? Proč byl u nás český a později americký skladatel Jaromír Weinberger skoro zapomenut? Opera Švanda dudák se vrací do historické budovy Národního divadla po 90 letech, přitom byla vytvořena právě pro tohle jeviště. Dramaturg Opery Ondřej Hučín, který vás podcastem provede, říká, že je to snění o české pohádce. Je tam obyčejná láska mezi dudákem a děvčetem, vychytralý loupežník Babinský a okolo nich se motají čerti. A taky spousta drůbeže. Ostatně lidová písnička "Na tom našem dvoře všechno to krákoře" je ústřední melodií rozverné opery. Poslouchejte a zjistíte, jestli je Morávkova inscenace výstředním snem. V podcastu je užita nahrávka premiéry inscenace Švanda dudák ze dne 6. října 2022 v Národním divadle.Účinkují Jiří Brückler (Švanda), Jana Šrejma Kačírková (Dorotka), Martin Šrejma (Babinský), Ester Pavlů (Královna), Martin Bárta (Černokněžník), Dušan Růžička (Sudí), Vít Šantora (Kat), Jiří Sulženko (Čert), Ondřej Koplík (Pekelný hejtman), David Bosh (vypravěč), Sbor Národního divadla a Orchestr Národního divadla pod taktovkou dirigenta Zbyňka Müllera.   Podcast K JÁDRU VĚCI. Pokud jste inscenaci viděli a chcete se dozvědět víc. I pokud se do divadla teprve chystáte. Nebo jen tak. Ale pozor: PODCAST MŮŽE PROZRAZOVAT DĚJ.

Epizoda 7017. říjen 2022 30:11

K jádru věci: MARNÁ OPATRNOST

La Fille mal gardée je nejstarší nepřetržitě uváděný balet v historii a řadí se k nejpopulárnějším titulům vůbec. Marná opatrnost sira Fredericka Ashtona je komedií o lásce, která nás přenese do atmosféry anglického venkova, je oslavou radosti ze života a především – lásky. Inscenací vás provede PR Baletu ND Kateřina Hanáčková. Dozvíme se například, proč si myslí, že je hlavní hrdinka Lise feministickou heroinou nebo proč je pas de deux z Marné opatrnosti druhým nejtěžším duetem ze všech klasických baletů. A proč je v baletu tak důležitá stuha? V souboru Baletu ND  je inscenace snad ta nejoblíbenější. Je to navíc jediný balet na repertoáru, kde uvidíte živého poníka, step v dřevácích a pantomimu.   Ve studiu ji ve vyprávění doplní představitelé titulních rolí - první sólistka Baletu ND Alina Nanu, první sólista Patrik Holeček a demisólista Veaceslav Burlac. V podcastu uslyšíte hudební záznam Orchestru Národního divadla. Podcast K jádru věci o baletu Marná opatrnost plném humoru, náročné taneční techniky a dechberoucích duetů.  Podcast K JÁDRU VĚCI. Pokud jste inscenaci viděli a chcete se dozvědět víc. I pokud se do divadla teprve chystáte. Nebo jen tak. Ale pozor: PODCAST MŮŽE PROZRAZOVAT DĚJ.  

Epizoda 6912. říjen 2022 38:33

V roli: DAVID PRACHAŘ jako Zvíře

V novém podcastu z cyklu V roli se představí DAVID PRACHAŘ jako Zvíře. Jeho Zvíře totiž zcela ovládne jeviště Národního divadla v inscenaci režisérky Daniely Špinar Kráska a zvíře podle divadelní hry Františka Hrubína. Daniela Špinar vytvořila velkolepou podívanou, kde vedle sebe stojí rozvernost cirkusu v kontrastu se strohým betonovým sídlem Zvířete. Co vše lze nalézt v Hrubínově pohádce? A je to vůbec pohádka? Nebo horor? Či úvaha o moci lásky a relativitě krásy? V podcastu V roli hledá Lucie Kryzová paralely mezi postavou a jejím interpretem. Jak vypadá Davidovo Zvíře? A jak probíhá jeho jevištní proměna ze zvířete v člověka?  Ukázky v podcastu jsou ze záznamu inscenace. Přijďte se na démonické, a přece zranitelné Zvíře Davida Prachaře podívat do divadla. Podzimní blok inscenace začíná už v pátek 14.10. 

Epizoda 6827. září 2022 27:44

K jádru věci: Kouzelný cirkus

Kouzelný cirkus je bez nadsázky legendární inscenací Laterny magiky. Měl premiéru v roce 1977 a od té doby se odehrálo téměř 6500 repríz! Za tu dobu se v hlavních rolích vystřídalo 22 Veselých klaunů, 25 Smutných klaunů, 25 Svůdců a 33 Venuší! A teď se po těch dlouhých letech schyluje ke smutné derniéře. A to se tehdy režisér Evald Schorm obával, jestli se inscenace bude hrát aspoň rok. „25 let, Evalde! Zdravíme tě do nebe!“, volá v našem podcastu úplně první Veselý klaun Josef Kotěšovský. Proč je Kouzelný cirkus tak legendární? Nese původní čistou esenci Laterny magiky? Jak mohl vydržet na repertoáru tak dlouho? Nad tímto fenoménem se zamýšlí 3 dvojice: poslední Veselý klaun David Stránský a ten úplně první Josef Kotěšovský, poslední Smutný klaun Libor Kettner a devátý Smutný klaun v pořadí Václav Janeček. Také uslyšíte současnou Venuši a Svůdce, Natálii Paulasovou a Alexe Sadirova.  V podcastu uslyšíte ukázky z inscenace a také ukázky z archivního dokumentu České televize „Kouzelný cirkus v Paříži“ s hlasem Františka Filipovského.    Podcast K JÁDRU VĚCI. Pokud jste inscenaci viděli a chcete se dozvědět víc. I pokud se do divadla teprve chystáte. Nebo jen tak. Ale pozor: PODCAST MŮŽE PROZRAZOVAT DĚJ.