Národní divadlo
Epizoda 1621. březen 2021

Poslechněte si podcast: K jádru věci: MARYŠA

„Od žida, nebo ze spolku?“ To je v českém divadle otázka skoro stejně závažná jako hamletovské „být, či nebýt?“. Pokládá ji Vávra své manželce, protože se mu káva zdá „jakási stuchlá“. Nejen tímto dilematem, ale hlavně svou hrou Maryša se do divadelních dějin vepsali bratři Alois a Vilém Mrštíkové na samém sklonku 19. století. Uslyšíte to i v naší inscenaci, kterou v historické budově Národního divadla připravil režisér Jan Mikulášek, aby tak navázal na tradici uvádění hry o dívce, která nakonec zabije svého manžela. Co ho na textu fascinovalo, jakým způsobem k Maryše přistoupil, proč je v inscenaci tolik mouky a mnoho dalšího se dozvíte v podcastu K jádru věci, kterým vás provede dramaturgyně inscenace Marta Ljubková.    Podcast K JÁDRU VĚCI. Pokud jste inscenaci viděli a chcete se dozvědět víc. I pokud se do divadla teprve chystáte. Nebo jen tak. Ale pozor: PODCAST MŮŽE PROZRAZOVAT DĚJ.

41:19

Národní divadlo

Vydává: Národní divadlo

Podcast české první scény. Národ tobě! A přímo do uší. Činohra, Opera, Balet a Laterna magika. 4 soubory, 4 scény. Pohled na jeviště i do zákulisí.

Web

Epizoda 68Před třemi dny 27:44

K jádru věci: Kouzelný cirkus

Kouzelný cirkus je bez nadsázky legendární inscenací Laterny magiky. Měl premiéru v roce 1977 a od té doby se odehrálo téměř 6500 repríz! Za tu dobu se v hlavních rolích vystřídalo 22 Veselých klaunů, 25 Smutných klaunů, 25 Svůdců a 33 Venuší! A teď se po těch dlouhých letech schyluje ke smutné derniéře. A to se tehdy režisér Evald Schorm obával, jestli se inscenace bude hrát aspoň rok. „25 let, Evalde! Zdravíme tě do nebe!“, volá v našem podcastu úplně první Veselý klaun Josef Kotěšovský. Proč je Kouzelný cirkus tak legendární? Nese původní čistou esenci Laterny magiky? Jak mohl vydržet na repertoáru tak dlouho? Nad tímto fenoménem se zamýšlí 3 dvojice: poslední Veselý klaun David Stránský a ten úplně první Josef Kotěšovský, poslední Smutný klaun Libor Kettner a devátý Smutný klaun v pořadí Václav Janeček. Také uslyšíte současnou Venuši a Svůdce, Natálii Paulasovou a Alexe Sadirova.  V podcastu uslyšíte ukázky z inscenace a také ukázky z archivního dokumentu České televize „Kouzelný cirkus v Paříži“ s hlasem Františka Filipovského.     

Epizoda 6729. srpen 2022 32:53

V roli: ESTER PAVLŮ jako Carmen

Carmen! Ze jména Carmen se stalo téměř synonymum vášnivé ženy s rudým květem ve vlasech. Kdo je ale ona svůdná cikánka, které podlehne voják Don José? Kdo je Carmen ze stejnojmenné Bizetovy opery o zhoubné síle lidských vášní? Je Carmen divoká a přelétavá? Hraje si s ohněm? Nabíhá si sama na nůž? Nebo se snad opravdu upřímně zamilovává? A kdo je její představitelka, mezzosopranistka Ester Pavlů? Co mají s nespoutanou Carmen společného? Jaká je Ester, když právě není Carmen? A je pravda, že se pro roli učila hrát na kastaněty a tančit flamenco?  V podcastu zní hudební ukázky ze záznamu inscenace Bizetovy Carmen Národního divadla, konkrétně z představení 3.6.2022.

Epizoda 668. srpen 2022 48:29

K jádru věci: VASSA ŽELEZNOVOVÁ

Vassa Železnovová je podnikatelka. Vassa Železnovová je matka. Vasse Železnovové umírá manžel. Vasse Železnovové se nějak nepovedly děti. Naštěstí nejstarší dcera se vrací z ciziny a mohla by jí pomoct dát všechno dokupy. Má Vassa Železnovová budoucnost? Dramaturgyně inscenace Marta Ljubková v podcastu vysvětluje, proč se nebát odtažitě kovově znějícího titulu hry. Protože příběh Vassy je tak trochu příběhem nás všech. Vassu čekají velké změny. Gorkého postavy čekají na nějaký zvrat. Tuší, že je ve vzduchu, ale neví, jak bude vypadat a co přinese. A my jsme dnes v podobné situaci. Víme, že se něco děje, něco se přece musí stát! Ale nevíme co a nevíme jak. Podcastem o inscenaci Vassa Železnovová vás provede dramaturgyně Marta Ljubková a režisér inscenace Jan Frič. A možná se dozvíte, co dělá na jevišti velryba?!    Hudba podcastu je hudbou inscenace skladatele Jakuba Kudláče. 

Epizoda 6525. červenec 2022 25:58

V roli: ADAM ZVONAŘ jako romantický hrdina

Zdá se, že První sólista Baletu Národního divadla Adam Zvonař je přímo předurčen k rolím romantických hrdinů a princů. Kdo je v baletu romantický hrdina a co s sebou tento archetyp nese? Adam Zvonař je tančil snad všechny! Zamilované i rozervané, šťastné i tragické. Adam Zvonař je Romeo, Oněgin, princ Siegfried, princ Desiré i Louskáček. Kdo je ale samotný Adam? V podcastovém cyklu V roli hledá Lucie Kryzová paralely mezi interprety či interpretkami a jejich postavami. Má Adam Zvonař blíž k rozervaným romantickým hrdinům, nebo pohádkovým princům? A zlomil už někdy někomu srdce? 

Epizoda 644. červenec 2022 36:55

K jádru věci: KYTICE

Vodník, Polednice, Zlatý kolovrat, Holoubek, Záhořovo lože, Svatební košile, Štědrý den, Dceřina kletba - osm nesmrtelných balad z Kytice Karla Jaromíra Erbena. Osm archetypálních příběhů, které nechává režijní duo SKUTR ožít na jevišti Národního divadla. Spletité osudy postav inspirované lidovými pověstmi se setkávají ve vyhořelém kostele. Jsou to snad obyvatelé jedné vesnice? Duchové zemřelých, nebo děsuplné přízraky? Inscenací Kytice vás provede její dramaturgyně Ilona Smejkalová a SKUTR, tedy Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský.    Podcast K JÁDRU VĚCI. Pokud jste inscenaci viděli a chcete se dozvědět víc. I pokud se do divadla teprve chystáte. Nebo jen tak. Ale pozor: PODCAST MŮŽE PROZRAZOVAT DĚJ.

Epizoda 6320. červen 2022 33:39

Speciál: Kdo je tady dramatik?

Taky jste se ve škole učili, že drama je vedle lyriky a epiky základní literární žánr, jeden ze základních stavebních kamenů naší kultury? Kdo to je dramatik? Nebo dramatička? A co žijící autoři? Jak se tomuto žánru daří v současnosti u nás? V dnešním Speciálu podcastu si dramaturgyně činohry Nina Jacques povídá se dvěma dramatiky, jejichž texty můžete vidět na jevišti Nové scény. Hry “Otec hlídá dceru” Ondřeje Novotného a “Všem se nám uleví” Elišky Říhové vznikly ve Studiu pro nové drama činohry Národního divadla. Jaký význam má pro Ondřeje Novotného a Elišku Říhovou slovo? Je jazyk nejlepším vynálezem lidstva?  V podcastu jsou použity ukázky z obou inscenací a také nahrávky z jejich zkoušek. 

Epizoda 6213. červen 2022 44:52

V roli: ALŽBĚTA POLÁČKOVÁ jako Káťa Kabanová

Sopranistka Alžběta Poláčková září na jevišti Národního divadla jako nepřehlédnutelná Káťa Kabanová. Předlohou Janáčkovy opery byla Ostrovského hra Bouře. A titulní hrdinka se v bouři nachází. Nejen v bouři meteorologické, ale především emocionální. Drásavý vnitřní boj vdané ženy zmítané láskou spěje k tragédii v hlubinách Volhy. Jak pracuje Alžběta Poláčková s tak velkými emocemi na jevišti? Říká, že v mezihře pláče. Kdo je pro ni Káťa a co mají společného? 

Epizoda 616. červen 2022 33:45

Magazín: Národ tobě v červnu 2022

Co přinese poslední podcastový Magazín této sezony? Prázdniny se pomalu blíží, ale vy si můžete užít ještě celý červen plný divadla! Slyšeli jste už o Prodané nevěstě Alice Nellis? Inscenace vzbudila v konzervativním operním prostředí doslova poprask! Co na to říká režisérka Alice Nellis a představitelka Mařenky Alžběta Poláčková? Činohra se loučí s uměleckou ředitelkou Danielou Špinar. Jaká je její poslední inscenace Shakespearovy komedie Mnoho povyku pro nic? Je to loučení ve velkém stylu, Danielo? Poslední premiérou činohry této sezony je titul Všem se nám uleví, který napsala i režírovala Eliška Říhová. Je o tradicích a huse v mrazáku, přijďte. Herec Petr Vančura vytřel Stavovské divadlo a pak na piazzetě toužil po dialogu. To vše v rámci tříaktového cyklu Domovská scéna. A čeká ho ještě poslední happening, kdy se stane na chvíli divadelním bezdomovcem. Laterna magika má za sebou úspěšnou premiéru inscenace Poe. Poslechněte si, jaké instrukce k tvorbě kostýmů dostala výtvarnice Eva Jiřikovská přímo z textů E. A. Poea. A také se chystá Laterna fest! První ročník multižánrového a multimediálního divadla. Pozve vás dramaturgyně Miřenka Čechová. Poslechněte si náš podcastový Magazín a utíkejte se v červnu schovat před sluncem do divadla!    Hudba užitá v Magazínu je hudbou z inscenací Prodaná nevěsta a Káťa Kabanová. Slyšeli jste také ukázky z inscenace Mnoho povyku pro nic. 

Epizoda 6030. květen 2022 22:23

K jádru věci: BATOLATERNA

Víte o tom, že Národní divadlo zve do hlediště i ty úplně nejmenší diváky? Nemusí umět ani chodit, ani mluvit. BatoLaterna je inscenace Laterny Magiky určená, jak název napovídá, pro batolata! Vítány jsou všechny děti od půl roku do tří let v doprovodu rodičů. Jak se tvoří hravá inscenace pro prvodiváka? A co tak malé dítě v divadle zažije? A jaké to je stát na jevišti a být ze všech stran obklopen batolaty? Podcastem vás provede režisérka unikátní inscenace Hana Strejčková a tanečník David Stránský. Berte své ratolesti do divadla už od malička! Hudba podcastu je hudbou inscenace z pera hudebního skladatele Michala Müllera.    Podcast K JÁDRU VĚCI. Pokud jste inscenaci viděli a chcete se dozvědět víc. I pokud se do divadla teprve chystáte. Nebo jen tak. Ale pozor: PODCAST MŮŽE PROZRAZOVAT DĚJ.

Epizoda 5923. květen 2022 29:18

K jádru věci: ROMEO A JULIE

  Legendární balet Romeo a Julie na hudbu Sergeje Prokofjeva si během své více než osmdesátileté existence od brněnské světové premiéry našel pevné místo na mezinárodních jevištích a patří k pilířům klasického repertoáru předních světových souborů. Kdo by neznal osudový příběh lásky mladých milenců z Verony, jejíž naplnění brání nenávist dvou rodů? Tato tragédie však nevypráví jen o konfliktu v dávné Itálii, přesvědčte se sami, jak moc je její výpověď nadčasová. Prožijte nejhlubší emoce lásky, něhy i nenávisti spolu s Baletem Národního divadla. Výpravným baletem Johna Cranka vás provede PR Baletu Kateřina Hanáčková. Uslyšíte také dvě Julie, dvě první sólistky Baletu Národního divadla, Alinu Nanu a Nikolu Márovou.  Hudba podcastu je slavnou Prokofjevovou hudbou baletu Romeo a Julie, nahrávka byla pořízena Českou televizí.    Podcast K JÁDRU VĚCI. Pokud jste inscenaci viděli a chcete se dozvědět víc. I pokud se do divadla teprve chystáte. Nebo jen tak. Ale pozor: PODCAST MŮŽE PROZRAZOVAT DĚJ.