Národní divadlo
Epizoda 231. prosinec 2020

Poslechněte si podcast: K jádru věci: KOUZELNÁ ZEMĚ

Proč jsme na repertoár Činohry Národního divadla vybrali Kouzelnou zemi, jak k ní přistoupil režisér Jan Mikulášek, jak vznikala dramatizace a co na ni řekl Jáchym Topol? Kdo jsou hlavní postavy inscenace v podání Davida Prachaře, Roberta Mikluše, Oskara Hese a Jindřišky Dudziakové? A jak vyřešil bažinu na jevišti scénograf Marek Cpin? Poslechněte si podcast K jádru věci s dramaturgyní Martou Ljubkovou o tajemných hlubinách Topolovy práce a magickém rukopisu Jana Mikuláška.
Podcast K JÁDRU VĚCI. Pokud jste inscenaci viděli a chcete se dozvědět víc. I pokud se do divadla teprve chystáte. nebo jen tak. Ale pozor: PODCAST MŮŽE PROZRAZOVAT DĚJ.

22:42

Národní divadlo

Vydává: Národní divadlo

Podcast české první scény. Národ tobě! A přímo do uší.
Činohra, Opera, Balet a Laterna magika. 4 soubory, 4 scény.
Pohled na jeviště i do zákulisí.

Web

Epizoda 117Před třemi dny 38:13

K jádru věci: NEBEZPEČNÉ ZNÁMOSTI

Světlo se proměňuje z něžné růžové na surově červenou, kolotoč se zběsile otáčí, slova létají zprava zleva... Jak vypadají Nebezpečné známosti dua SKUTR?
Slavný epistolární román francouzského spisovatele Choderlose de Laclose již dobře známe. Vypočítavá a krutá hra dvou libertinských šlechticů, vikomta de Valmont a markýzy de Merteuil, kteří si zahrávají s city svých obětí. Jejich nejsilnějšími zbraněmi jsou přetvářka, manipulace a bezostyšné svádění.
V této epizodě K jádru věci ohledáváme známý příběh z pohledu dvou nejnevinnějších a nejčistších postav.
Uslyšíte Denisu Barešovou jako mladou a naivní Cecílii de Volanges a Zdeňka Piškulu jako čestného a zamilovaného rytíře Dancenyho.
Budeme se ptát na to, jak přenést dopisovou formu na jeviště, proč je dnes dramatizace románu z 18. století stále relevantní a zda má láska šanci vyhrát nad zhýralostí.
Podcastem provází dramaturgyně Činohry Jana Slouková.
„Inscenace by měla ukázat, že hra a manipulace s city jiných je krutou zábavou, která může mít tragické dopady.“
Použité ukázky jsou ze záznamu premiéry z 4. 5. 2023.

Epizoda 116Před týdnem 45:18

V roli: EVA LEINWEBEROVÁ jako Elza

Valérie a týden divů je dílo, které můžeme loupat jako cibuli. Jaká témata nejvíc rezonují pro Evu Leinweberovou? Eva hraje ve stejnojmenné inscenaci Laterny magiky (v režii Jakuba Šmída) roli Elzy. Elza je Valeriina babička. Nepřipadá si Eva na roli babičky příliš mladá?
A proč babička tak moc touží po mládí? Co všechno by byla ochotná pro znovunabyté mládí obětovat? Obětovala by i vlastní vnučku? Co jí chybí? Kdo je tajemný Tchoř? A jak to má se stárnutím Eva Leinweberová? Stávají se ženy po padesátce neviditelnými? A ubývají herečkám s věkem role? Eva v podcastu říká: „Lidé si mě prohlížejí, můj pracovní nástroj ale není krása.“ V nové epizodě V roli hledá Lucie Kryzová, kdo je Elza a kdo je Eva – a co mají (nebo nemají) společného. 
A pokud vás téma stárnutí v divadle zaujalo, můžete si pustit podcast Z druhé galerie: Divadlo a stárnutí - https://open.spotify.com/episode/0NVoYNftI69BbqrM7hWMJ6?si=b5599546a336401e

Epizoda 115Před 2 týdny 43:54

Z druhé galerie: HRANICE HUMORU V DIVADLE

Můžeme se opravdu smát všemu? Jak vypadá český divadelní humor? A proč nás tak baví nahota na jevišti? V podcastu Z druhé galerie si tentokrát Kateřina Hanáčková, Nina Jacques a Ondřej Hučín povídají o humoru, trapnosti a komedii. Seznámíte se s laciným humorem v podobě koktajícího Vaška v Prodané nevěstě, s explicitním humorem v Marné opatrnosti a se spojením vážného a komického v Bakchantkách. A na závěr, umí si udělat Národní divadlo srandu samo ze sebe?
V epizodě uslyšíte ukázky z inscenací Ariadna na Naxu, Prodaná nevěsta, Marná opatrnost, LouTkáček, Bakchantky, Cherry Man, Mosty času a Ještě chvilku.

Epizoda 11426. únor 2024 31:47

Speciál: Kinterova továrna na sny

Jak vznikala vizuální kampaň, kterou pro letošní sezonu Činohry Národního divadla vytvořil Krištof Kintera? Proč jsou na plakátu k Mefistovi lahvičky, barely a zavařovačky plné negativních emocí? Který plakát nakreslil Kintera pomocí elektrického proudu?
Přijměte pozvání do továrny na sny – ateliéru, v němž Krištof Kintera svými kresbami glosuje svět. Jako kresby vyhledávaný český výtvarník nazývá svá trojrozměrná díla, která by většina lidí považovala spíš za koláže či asambláže. Kintera nás zavede do svého terapeutického koutku, vysvětlí, jak přemýšlí o starých předmětech, a představí svůj nový projekt: světelnou zahradu plnou lamp veřejného osvětlení, která vznikne pod Dvoreckým mostem. Hlavním tématem ale bude letošní vizuální kampaň pro Činohru ND.
O šesti plakátech a především o šesti premiérových titulech společně s Kinterou mluví umělečtí ředitelé Činohry ND Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský (SKUTR). Jak díky plakátům vstupuje Národní divadlo do veřejného prostoru? Čím je pro SKUTR Kintera inspirativní?

Epizoda 11319. únor 2024 38:49

V roli: PAVOL KUBÁŇ jako hrabě Almaviva a Don Giovanni

Slovenský barytonista Pavol Kubáň jako zamilovaný svůdník hrabě Almaviva ve Figarově svatbě, ale i jako mladý prostopášný šlechtic Don Giovanni ve stejnojmenné opeře. Na rozdíl od rolí, jež ztvárňuje, Pavol ve svém osobním životě hledá pevný základ a upřímnost. Podvratnost postav ovšem pečlivě zkoumá a dokáže ji přesvědčivě přenést na jeviště.
Proč je Pavol Kubáň obsazovaný do rolí svůdníků? Jak se v nich cítí? A co pro něj znamená manželský svazek?
Tentokrát představíme dvě role ze slavných oper Wolfganga Amadea Mozarta. Díla jsou součástí trilogie a autorem libret je italský básník Lorenzo da Ponte.
Podcastem provází Agáta Hrnčířová a snaží se přijít na to, co interpreta spojuje s jeho rolemi. Uslyšíte ukázky z Figarovy svatby a Dona Giovanniho.

Epizoda 11212. únor 2024 29:51

K jádru věci: POPELKA

Avantgardní manifest neoklasického baletu. Představení plné módních výstřelků, popkulturních odkazů a módy 90. let. Je tohle opravdu Popelka?! Zaposlouchejte se do podcastu o osobitém pojetí známé pohádky, baletu z dílny světoznámého francouzského choreografa Jeana-Christopha Maillota na hudbu Sergeje Prokofjeva. I když vypráví tradiční příběh o dívce, kterou z pohnutých poměrů vysvobodí láska s princem, dovolí nám pochopit i další souvislosti. Třeba to, jak zmizelí lidé utvářejí budoucnost těch, kteří po nich zůstali. Jak říká autor baletu, se smrtí se dá vyrovnat jen láskou: „Musíme být k ostatním laskavější, i když v zármutku spíš máme sklon izolovat se od zbytku světa. Náhoda nám staví do cesty přátele, lidské bytosti. Mezi nimi jsou dobré víly, které nás povznesou, zvednou nám náladu.“
Podcastem vás provede PR Baletu Národního divadla Kateřina Hanáčková a uslyšíte taky první sólistku Rominu Contreras, která tančí dvojroli víly a zemřelé matky. Romina vám přiblíží, jak roli nastudovala pod vedením první představitelky této postavy, legendární tanečnice Bernice Coppieters, a také, jaké je to ztvárnit dvě tak odlišné úlohy. Lze tancem vyjádřit bolest a zároveň lásku nebo vášeň? O náročném prvním výstupu na scénu, ale také o neoklasické baletní technice promluví první sólistka Nikola Márová, která tančí macechu. Jak vnímal roli prince a proměnu jeho charakteru, nám poví první sólista Matěj Šust.
V podcastu uslyšíte záznam Orchestru Národního divadla. 

Epizoda 11129. leden 2024 37:08

K jádru věci: CHERRY MAN

Absurdní show o konci jedné éry.
Jaké to je ztvárnit postavu, která o sobě prohlašuje, že je mrtvá? Proč Ivan Vyrypajev předepisuje, aby afroamerické sluhy hráli jedině herci bílé pleti? O očistném smíchu, pocitech viny a netoleranci k druhým budou vyprávět dramaturgyně Nina Jacques spolu s režisérkou Kashou Jandáčkovou. Dále uslyšíte herce Šimona Krupu a Radúze Máchu a v neposlední řadě také autora hry Ivana Vyrypajeva.
Manželský pár Tom a Jerry se vrací do domu, který přenechali svým sluhům. Nadšené vítání, úsměvy a polibky však záhy vystřídají výčitky a staré křivdy. V rychlém sledu na povrch vyplouvá nevěra, rasismus, znásilnění, vraždy a další zvěrstva na straně jedné, hyperkorektnost, me too, blackface a cancel culture na straně druhé.
Absurdní černá komedie, jež názvem odkazuje na Višňový sad Antona Pavloviče Čechova, je autorovou vlastní vnitřní polemikou, v níž se vyrovnává se svým ruským původem a silným pocitem viny po vpádu Ruska na Ukrajinu. Vyrypajev se na protest proti těmto událostem vzdal svého občanství, přijal občanství polské a ukončil divadelní kariéru. Hra Cherry Man, kterou napsal přímo pro Národní divadlo, je jeho poslední.
Použité ukázky jsou ze záznamu premiéry 26. 10. 2023.

Epizoda 11022. leden 2024 46:43

Z druhé galerie: DĚTI A DIVADLO

Jaká poselství přináší současné divadlo dětem?
„Důležité je dětského diváka okouzlit, získat si ho a dát mu naději,“ říká mim, režisér a umělecký šéf Laterny magiky Radim Vizváry, který se dlouhodobě věnuje divadelní tvorbě pro děti. Zdůrazňuje, že „klíčové je, aby se dítě chtělo do divadla vrátit.“
Nina Jacques, Kateřina Hanáčková a Ondřej Hučín tentokrát k diskuzi přizvali právě Radima Vizváryho. Společně zkoumají, jak určit přístupnost inscenací pro různé věkové skupiny dětí, jak v dnešní době udržet jejich pozornost a jaký význam má identifikace s postavami na jevišti.
Dozvíte se také, co dětem nabízí repertoár Národního divadla. Uslyšíte ukázky z inscenací BatoLaterna, Spící krasavice, Kouzelný cirkus, Liška Bystrouška, LouTkáček, Ještě chvilku a La Sylphide.

Epizoda 10915. leden 2024 26:20

Speciál: PROFESOR MARTIN HILSKÝ O HAMLETOVI

Kdo jiný by měl hovořit o ikonické hře Williama Shakespeara než profesor Martin Hilský?! Martin Hilský je odborník na slovo vzatý, slovy z pera největšího dramatika se totiž celý život zabývá. Přeložil do češtiny kompletní Shakespearovo dílo a Národní divadlo v prosinci 2023 uvedlo Hamleta právě v jeho překladu. Inscenace režijního tandemu SKUTR Martina Hilského inspirovala, aby se v našem podcastu nad novou interpretací Hamleta zamyslel. Říká se, že každá doba potřebuje svého Hamleta, jaký je Hamlet v podání herce Pavla Neškudly? A jak se SKUTŘI v očích pana profesora vypořádali s monologem „být či nebýt“? Martin Hilský mluví v podcastu především o této scéně a záludnostech v jejím překladu. Z jakého sonetu slavný monolog vychází a proč vše spěje k nevyhnutelné tragédii? 
V podcastu uslyšíte ukázky ze záznamu první premiéry Hamleta (režie SKUTR, překlad Martin Hilský) 7. 12. 2023 v Národním divadle. 

Epizoda 10818. prosinec 2023 52:42

K jádru věci: DON BUOSO / GIANNI SCHICCHI

Kdo to asi byl ten Don Buoso, florentský miliardář, jehož smrtí začíná proslulá Pucciniho „komedie“ Gianni Schicchi? Jak vlastně zemřel? A co by nám k tomu řekli jeho příbuzní, kteří tak netrpělivě čekají na jeho závěť…? Najdeme v tomhle světě ještě vůbec nějakou „kladnou postavu“? Pozná se taková „kladná postava“ v opeře podle toho, že krásně zpívá? A slyšeli jste někdy Pucciniho pozpátku?Poslechněte si podcast věnovaný světové premiéře opery Don Buoso, kterou napsal režisér David Radok spolu s hudebním skladatelem Janem Kučerou a která dějově předchází Pucciniho morbidní grotesce o lidské nenasytnosti.
V podcastu uslyšíte části záznamu premiéry Don Buoso / Gianni Schicchi, která se konala 3. 11. 2023 v Národním divadle.Účinkují: Štefan Margita (Don Buoso), Svatopluk Sem (Gianni Schicchi), Doubravka Součková (Lauretta), Daniel Matoušek (Rinuccio), Zdeněk Plech (Betto), Jana Sýkorová (Zita), Martin Šrejma (Gherardo), Jana Šrejma Kačírková (Nella), Jiří Sulženko (Simone), Jiří Hájek (Marco), Kateřina Hebelková (La Ciesca), Miguelangelo Cavalcanti (Spinelloccio) a Orchestr Národního divadla pod vedením dirigenta Giancarla Andretty.