• Podcasty
  • Zprávy pro Královéhradecký kraj
Zprávy pro Královéhradecký kraj
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Juta Dvůr Králové nad Labem chystá propouštění, o práci přijdou minimálně desítky zaměstnanců

Královédvorská Juta chystá propouštění, o práci zatím přijdou desítky lidí, momentálně jich má společnost zhruba 2300. Firma se podle svého managementu dostala do složité ekonomické situace kvůli navýšení cen energií. Momentálně se potýká s nedostatkem zakázek.

00:22

Zprávy pro Královéhradecký kraj

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zprávy obsahující nejnovější události ze světa, domova a východu Čech.

Web

Dnes 01:43

Drobní sadaři i větší ovocnářské firmy v hradeckém kraji zkoušejí prodat část úrody pomocí samosběrů

Část sadařů v Královéhradeckém kraji letos začala se samosběry jablek. Někteří vůbec poprvé. Reagují tak na růst cen energií a nejistý odbyt ovoce v průběhu sezóny.

Dnes 02:07

Druhé kolo senátních voleb provázela nízká účast. Důvodem mohou být třeba i hranice volebních obvodů

Jen pětina voličů přišla v Královéhradeckém kraji volit senátory. Jde ale o průměrné číslo. V některých obcích přišla volit jen desetina, jinde naopak i polovina voličů. Proč? Někde možná i proto, že část Královéhradeckého kraje volí senátora za obvod 43 - Pardubice.

Dnes 00:21

Hradecká fakultní nemocnice zavádí plošné používání respirátorů ve všech vnitřních prostorách

Fakultní nemocnice Hradec Králové s ohledem na nárůst počtu onemocnění COVID-19 v Královéhradeckém kraji a stoupající počet pacientů s COVID-19 hospitalizovaných ve FN HK od 4. října 2022 zavádí plošné požívání respirátorů FFP2 ve všech vnitřních prostorách nemocnice. Důvodem je snížení rizika přenosu infekčních chorob.

Včera 03:22

Zachraňuj a tvoř! Festival recyklovaného designu v Josefově aneb Odpad jako kreativní materiál

Zkoušeli jste někdy z nějaké nepotřebné věci vyrobit něco, co se dá ještě použít? Třeba si z PET lahve udělat šperk? Takové a mnoho dalších nápadů nabízí unikátní festival recyklovaného designu, který se koná v Josefově u Jaroměře. Cílem organizátorů je ukázat, jak se ze starých spotřebičů dá vyrobit cokoliv jiného, třeba moderní lampa.

Včera 02:17

Některé dětí uprchlíků z Ukrajiny studují souběžně hned dvě školy. Českou i tu ve své rodné zemi

Některé děti uprchlíků z Ukrajiny studují momentálně dvě školy. Ze zákona musí chodit do té české, současně se ale snaží na dálku zvládnout učivo ve své rodné zemi. To pro případ, že by se tam v dohledné době s rodiči vrátily. Jak je to pro děti náročné? To zjišťoval reportér Václav Plecháček.

Včera 02:07

Hradecká fakultní nemocnice hledá dárkyně mateřského mléka. Tamní mléčná banka ho má nedostatek

Královéhradecké fakultní nemocnici chybí mateřské mléko. Hledá proto nové dárkyně a nabízí jim za to i nově benefity. Jak chce nemocnice nové dobrovolnice k dárcovství motivovat, to zjišťovala reportérka Jana Házová.

Před dvěma dny 02:05

Trutnovská pečovatelská služba dokončila testování senzorů, které mají upozornit na pády seniorů

Seniory v Trutnově, u kterých hrozí riziko pádu, hlídají senzory. Trutnovská pečovatelská služba má za sebou zkušební provoz nové technologie v několika domácnostech a výsledky si pochvaluje. Pro bezpečnost seniorů je to prý výborná věc a navíc i ekonomicky únosná. Systém by se do budoucna mohl objevit v desítkách domácností po městě.

Před dvěma dny 02:37

V kostele ve Starém Rokytníku řemeslníci vyměňují stropní trámy, nesmí ale poškodit vzácnou omítku

V kostele svatého Šimona a Judy ve Starém Rokytníku u Trutnova pracují v těchto dnech tesaři. Mají nelehký úkol, musí totiž vyměnit staré trámy na stropní konstrukci. Háček je ale v tom, že omítka nad lodí kostela musí zůstat nepoškozená. Jsou na ní totiž specifické malby a to dokonce hned ve dvou vrstvách. I proto je pro památkáře velmi cenná a mají zájem na tom, aby se při opravě co nejvíc zachovala.

Před čtyřmi dny 02:07

Objevené pozůstatky zdí původní bašty u náchodského zámku zůstanou odkryté a přístupné veřejnosti

Část opevnění někdejšího náchodského hradu bude přístupné veřejnosti. V těchto dnech na pozůstatcích historické bašty pracují restaurátoři, kteří se snaží zakonzervovat zdi tak, aby se v budoucnu nepoškodily. Původní zdivo ze směsi opuky a pískovce se totiž dochovalo jen díky tomu, že bylo po staletí zakryté zeminou. A na vzduchu by tak bez zásahu odborníků nevydrželo déle než několik dalších let.

Před čtyřmi dny 03:10

Chlupatá kulička do dlaně. Druhé vzácné mládě medojeda kapského se narodilo ve dvorském safari parku

Dnes vás v Safari parku Dvůr Králové zavedeme do expozice medojeda kapského. V jednom z boxů právě nabírá síly druhé velmi cenné mládě této zajímavé šelmy. Vzácné proto, že medojeda úspěšně rozmnožují jen tři zoo na světě - olomoucká, novosibiřská a ta královédvorská.