PoliTalk
NejnovějšíEpizoda 7723. listopad 2022

Poslechněte si podcast: Jurečka: Musíme se vrátit ke zvyšování daní

Česko se musí vrátit ke zvyšování daní. Novinkám to v rozhovoru řekl ministr práce a sociálních věcí a dočasně i ministr životního prostředí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Jak konkrétně by si to představoval a jaké další úsporné kroky jsou ve hře? Stane se Petr Hladík ministrem životního prostředí? A zasáhnou vládní strany do povolební situace v Praze? Dozvíte se v podcastu Politalk.

24:47

PoliTalk

Vydává: Novinky.cz

Rozhovory s politiky o aktuálních tématech. Provázet jimi vás budou naši političtí redaktoři.

Web

Epizoda 7627. říjen 2022 47:41

Marvanová: Koalici v Praze brání prosazování ega. Ustoupit by měli Piráti

Pokud by v Praze nedošlo k dohodě, byla by to ostuda všech. Novinkám to v podcastu Politalk řekla zastupitelka za koalici Spolu a nově zvolená senátorka Hana Kordová Marvanová. Spolu podle ní trvá na spolupráci na vládním půdorysu, jejímu vzniku brání podle jejích slov jen prosazování ega. Koalice proto zaujala vyčkávací taktiku. „Na tahu jsou teď Piráti,“ míní.

Epizoda 7524. říjen 2022 28:01

Komrsková: Aby mělo Spolu v Praze primátora a většinu v radě? To si nedovedu představit

Aby měla koalice Spolu v Praze primátora, většinu v radě i silné gesce, si Piráti nedovedou představit. Novinkám to řekla členka jejich vyjednávacího týmu Jana Komrsková. V podcastu PoliTalk se rozpovídala i o programových průnicích s koalicí, nastínila i atmosféru na jednání. Někdy se na setkáních cítí podle svých slov jako na zkoušce na vysoké škole.

Epizoda 7410. říjen 2022 48:29

Zajíček: Ať se Hřib věnuje svým věcem a neustále neútočí

Pokud Piráti v Praze necuknou ze svých podmínek, koalice Spolu (ODS + KDU-ČSL + TOP 09) se s nimi nedomluví. Novinkám to v podcastu Politalk řekl v pondělí člen vyjednávacího týmu za koalici a poradce premiéra Zdeněk Zajíček (ODS). Končícímu pražskému primátorovi Zdeňku Hřibovi (Piráti) pak vzkázal, aby se místo útoků na členy Spolu věnoval raději svým věcem. Vyjednávat bude Spolu nyní s každým, s kým může vytvořit smysluplný program.

Epizoda 735. říjen 2022 36:12

Hřib: Svoboda primátorem i poslancem? Leda by to dělal „na Babiše“

Funkci primátora a poslance nemůže lídr kandidátky koalice Spolu v Praze Bohuslav Svoboda (ODS) smysluplně kombinovat. Jedině, že by k tomu přistoupil takzvaně na Andreje Babiše (ANO), který místo schůzí ve Sněmovně objížděl před volbami republiku s karavanem. Novinkám to v podcastu Politalk řekl končící primátor Zdeněk Hřib. Piráti proto trvají na tom, aby měl funkci primátora na plný úvazek.

Epizoda 7221. září 2022 31:44

Macinka: Lidi není možné převychovávat, Praha potřebuje novou krev

Aut je mnoho, snažíme se přinést racionálně řešení, říká kandidát na pražského primátora Motoristů sobě Petr Macinka. V současnosti podle něj zažívá hlavní město cykloteror, jenž přičítám zástupcům Prahy sobě. Občany chce motivovat k využití městské hromadné dopravy, a to metrem zdarma a roční lítačkou zbylou MHD za tisíc korun. „V průzkumech dalších stran máme pět procent,“ tvrdí Macinka v podcastu PoliTalk.

Epizoda 7117. září 2022 29:20

Bartoš: Těžko chtít, aby se ministr Síkela rozkrájel

Když cena elektřiny na burze přesáhla 1000 euro za megawatt hodinu, ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) svolal Radu EU, a poté jsme nastavili cenový strop, hájí vládní postup v řešení energetické krize vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti). V souvislosti s tím podotkl, že kabinet následně přehodnotil i pirátský návrh tzv. windfall tax, tedy zdanění nadměrných zisků. To by nyní mělo náklady zastropování částečně pokrýt. Bartoš byl hostem podcastu PoliTalk.

Epizoda 7016. září 2022 34:07

Výborný: Nikdo nemohl čekat, že vrátíme ceny energií do doby před krizí

Nikdo nemohl čekat, že se ceny energií vrátí do doby před válkou na Ukrajině. Novinkám to v rozhovoru řekl šéf poslaneckého klubu KDU-ČSL Marek Výborný. Po zastropování cen by to ale podle něj měla většina domácností zvládnout. V podcastu Politalk se rozpovídal i o budoucnosti strany či o prezidentských kandidátech, které by mohla koalice Spolu podpořit.

Epizoda 6914. září 2022 18:26

Špidla: Návrat ČSSD do Sněmovny bude trvat dlouho

V těžké situaci pro zemi i sociální demokracii chci oběma ještě něco dát, říká expremiér Vladimír Špidla (ČSSD), který v zářijových volbách svede boj o senátorské křeslo v Praze 11. Vládní angažmá podle něj stranu „sežralo“, musí proto nyní využít nejrůznější možnosti, aby se do Sněmovny vrátila. V podcastu PoliTalk ale otevřeně připustil, že půjde o běh na dlouho trať.

Epizoda 686. září 2022 34:01

Michálek: Ceny energií jsou šílené. S pomocí musíme kopnout do vrtule

Vláda musí kopnout do vrtule, pokud jde o pomoc s energiemi, ceny jsou šílený. Novinkám to v podcastu Politalk řekl Pirát Jakub Michálek. Rozpovídal se i o tom, zda by Pirátům prospělo odejít z vlády či jaké má strana vztahy s koaličním hnutím STAN, které je v posledních měsících spojeno s několika kauzami.