PoliTalk
Epizoda 7723. listopad 2022

Poslechněte si podcast: Jurečka: Musíme se vrátit ke zvyšování daní

Česko se musí vrátit ke zvyšování daní. Novinkám to v rozhovoru řekl ministr práce a sociálních věcí a dočasně i ministr životního prostředí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Jak konkrétně by si to představoval a jaké další úsporné kroky jsou ve hře? Stane se Petr Hladík ministrem životního prostředí? A zasáhnou vládní strany do povolební situace v Praze? Dozvíte se v podcastu Politalk.

24:36

PoliTalk

Vydává: Novinky.cz

Rozhovory s politiky o aktuálních tématech. Provázet jimi vás budou naši političtí redaktoři.

Web

Epizoda 119Před týdnem 44:22

Jurečka: Zrušil jsem program a jdu mezi stávkující. Co jim chce říct?

Odbory vyhlásily na pondělí 27. listopadu den protestů, ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) jim příliš nerozumí: „Ještě nedávno bych protestům odborů rozuměl, ale teď, když je to nejhorší za námi?“ Svůj názor chce obhájit i v ulicích. V obsáhlém rozhovoru v rámci podcastu PoliTalk ale došlo i na další témata - důchodovou reformu nebo situaci KDU-ČSL a její pokles preferencí.

Epizoda 118Před týdnem 45:34

Evropská unie je vždy o krok až dva pozadu. Pomáhat ale musíme, dokud to jde, míní ministr Dvořák

Humanitární pomoc v Pásmu Gazy, smysluplnost vlastního resortu nebo třeba evropské právo veta. To jsou témata obsáhlého rozhovoru s ministrem pro evropské záležitosti Martin Dvořákem, jenž byl hostem podcastu PoliTalk, který moderuje Eva Mikulecká. 

Epizoda 117Před 2 týdny 46:27

Děti dnes s identitou hodně experimentují a my se je bojíme limitovat. Hranice ale znamenají i bezpečí, říká dětský psycholog

Poslední roky je dětem hůř a případy jsou stále naléhavější. I podle nedávného výzkumu trpí až 40 procent deváťáků depresemi a výrazně stoupá počet sebepoškozování. Časté jsou i myšlenky na sebevraždu. Co se to děje a proč? Ztrácejí mladí lidé půdu pod nohama? Jaký podíl na tom mají dospělí? Téma s dětským psychologem Janem Kulhánkem podrobně rozebrala Eva Mikulecká v podcastu PoliTalk.

Epizoda 116Před 2 týdny 40:04

Bartoš: Aplikaci Portál občana snad lidé dostanou jako dárek k Vánocům

Pirátská strana potřebuje reformu, říká její předseda Ivan Bartoš. Kvůli navrhovaným změnám musel ale ze širšího vedení odejít Jakub Michálek. Sledujeme rozkol Pirátů? V otázce Izraele má prý strana jasno a stanoviska nejlíp reprezentuje jejich člen a ministr zahraničí Jan Lipavský. K digitalizaci státní správy, za kterou ve vládě odpovídá, říká: „Některé služby jsou již dávno digitální, jenom lidé o nich nevědí,“ a oznamuje: „Do konce roku, možná jako vánoční dárek, konečně přijde moderní funkční aplikace do telefonu Portál občana.“

Epizoda 115Před 3 týdny 53:08

Rakušan: Z milionového padáku exředitele České pošty jsem byl nešťastný. A šifrovaný telefon vám klidně ukážu

O transformaci České pošty, kauze Dozimetr, kontrolách na hranicích, šifrovaném telefonu i demonstracích v souvislosti s aktuálním děním v Izraeli a Pásmu Gazy mluví v obsáhlém rozhovoru současný vicepremiér, ministr vnitra a předseda hnutí STAN Vít Rakušan. Celý rozhovor můžete sledovat také na videu na serveru Novinky.cz [https://www.novinky.cz/clanek/podcasty-politalk-rakusan-z-milionoveho-padaku-exreditele-ceske-posty-jsem-byl-nestastny-a-sifrovany-telefon-vam-klidne-ukazu-40449147]. Moderuje Eva Mikulecká. 

Epizoda 11431. říjen 2023 57:46

Válek: Omezení péče kvůli protestům? Operuje se málo, pacient nic nepozná

Protest lékařů za lepší pracovní podmínky a stupňující se krize ve zdravotnictví. Kdo se postará o pacienty v prosinci? Proč je stále těžší sehnat termín u specialisty? A kdy budou léky k sehnání všude a bez problému? Na otázky odpovídal v podcastu PoliTalk ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Epizoda 11323. říjen 2023 42:48

Baxa: Budovat průmyslovou zónu v Líních bez VW? Takový zájem tu asi není

„Výzkumy tohoto druhu se berou s rezervou,“ cituje svého šéfa ministr kultury Martin Baxa, když komentuje nízkou důvěru v současný kabinet Petra Fialy. Jak on hodnotí dosavadní výkon vlády, jak stíhá všechny povinnosti na ministerstvu i v Plzeňském kraji, bude nebo nebude na letišti v Plzni – Líních gigafactory a už je jasné, jak se změní koncesionářské poplatky? Na tyto i další otázky se ho tentokrát ptala moderátorka Eva Mikulecká.

Epizoda 11221. říjen 2023 34:55

Svými přesčasy zachraňujeme rozpočty nemocnic a politiky – takhle to dál nejde, říká mladý anesteziolog

Patří mezi více než 6000 lékařů, kteří v prosinci odmítnou sloužit dobrovolné přesčasy. Sám po devíti letech praxe v oboru anesteziologie slouží běžně 416 povolených hodin navíc. V minulosti ale měl i kolem tisíce hodin přesčasů. Na svůj FB napsal status, ve kterém podrobně popsal jednu z vysilujících služeb – a napsal k tomu: „Jsem mýval.“  O svých zkušenostech z práce v prestižní nemocnici, o chystaných protestech mladých lékařů i o tom, proč je vlastně mýval mluvil v PoliTalku Novinek.cz Daniel Suk, anesteziolog ze Všeobecné Fakultní nemocnice v Praze.

Epizoda 1111. říjen 2023 31:08

Slovenské volby: Rozhovor s Petrem Šabatou z volebního studia

Výsledky voleb rozebrali ze speciálního pražského a bratislavského studia šéfredaktor Práva Petr Šabata, politička a diplomatka Magda Vášáryová, ředitel agentury Focus Martin Slosiarik, novinářky Zuzana Kovačič Hanzelová a Laura Kellöová, publicista Tomáš Němeček a politolog Grigorij Mesežnikov.

Epizoda 1101. říjen 2023 17:45

Slovenské volby: Rozhovor se Zuzanou Kovačič Hanzelovou ze studia v Bratislavě

Výsledky voleb rozebrali ze speciálního pražského a bratislavského studia šéfredaktor Práva Petr Šabata, politička a diplomatka Magda Vášáryová, ředitel agentury Focus Martin Slosiarik, novinářky Zuzana Kovačič Hanzelová a Laura Kellöová, publicista Tomáš Němeček a politolog Grigorij Mesežnikov.