Host Dopoledne pod Ještědem
23. listopad 2022

Poslechněte si podcast: Jsme na návštěvě v Ptačím domě ve Vítkově

Sojky, straky, krkavce, ale také papoušky a další cizokrajné ptactvo najdeme nedaleko Chrastavy, v malé obci Vítkov u pana Ondřeje Deliše. Hodinu před polednem se projdeme rozsáhlým ptačím královstvím, a vypravíme se i na pastviny za divokými koníky.

12:33

Host Dopoledne pod Ještědem

Vydává: Český rozhlas

Každé všední dopoledne po 11. hodině si do studia zveme zajímavé hosty a povídáme si s nimi o různých tématech.   

Web

Dnes 17:02

David Beneš - produktový architekt, Jablotron alarms a

s. Téma: Bezpečný domov. Každý majitel rodinného domu, bytu nebo chaty se snaží co nejlépe zabezpečit svůj majetek. V současné době se můžeme setkat s řadou stále dokonalejších zabezpečovacích systémů od alarmů, až po kamerový systém. Na co bychom měli myslet při výběru těchto bezpečnostních pomocníků, to probereme hodinu před polednem s Davidem Benešem, specialistou na zabezpečovací systémy

Před třemi dny 12:22

Jan Melša - odborník na kyberkriminalitu

Téma: Dezinformace na sociálních sítích. V posledních letech se čím dál častěji setkáváme s dezinformacemi, které se šíří jako lavina. Jak rozpoznat nepravdivé informace, úmyslné lži nebo pravdivá fakta vytržení z kontextu, nejenom na to se zaměříme hodinu před polednem, s pátečním hostem, Janem Melšou, odborníkem na kyberkriminalitu.

Před čtyřmi dny 17:10

Michal Beneš, výrobce matrací

Téma: Zdravé spaní. Vyspat se do růžova, to si přejeme všichni. Často vstáváme polámaní a nevyspalí, a hledáme příčinu. Výrobce matrací Michal Beneš nám poradí, co všechno by měla splňovat kvalitní postel, proč někomu vyhovuje měkká, a jinému naopak tvrdší matrace. Také se dozvíme, jak fungují paměťové matrace a polštáře.

Před pěti dny 17:12

Přenos z návrhářské a šicí dílny známé liberecké návrhářky Evy Robovské

Ve středu nezveme hosty do studia Českého rozhlasu Liberec, ale vyjíždíme za nimi. A tentokrát budeme živě vysílat z ateliéru liberecké módní návrhářka Evy Robovské. Nahlédneme tam pod ruce šikovných švadlen, a povíme si také, jaké materiály, vzory a barvy jsou hitem tohoto roku.

Před šesti dny 18:07

Datová schránka je státem garantovaný email, vysvětluje ředitel odboru eGovernmentu

Od začátku roku 2023 začalo Ministerstvo vnitra také živnostníkům, spolkům či nadacím zřizovat datové schránky. Co „datovka“ vlastně je a pro koho je povinná? Hostem Dopoledne pod Ještědem byl Ing. Roman Vrba, ředitel odboru eGovernmentu Ministerstva vnitra.

Před týdnem 16:38

Než podepíšete novou nájemní smlouvu, poraďte se, apeluje na seniory ombudsmanka

Osamělost, zdravotní problémy i tíživá finanční situace; nejen to trápí seniory v době inflace a drahých energií. Seniorská ombudsmanka Anna Vereščáková prozradí, s jakými případy se nejčastěji setkává, i kam se můžou lidé v problémech obrátit o pomoc.

Před týdnem 15:04

Linda Hejlová Keprtová, ředitelka Divadla F

X. Šaldy. Téma: Divadelní novinky v novém roce. Klasická Vánoční koleda od Charlese Dickense je v libereckém Šaldově divadle inscenovaná jako balet. Nejenom o tomto představení, ale i o chystaných premiérách a novinkách, si budeme povídat hodinu před polednem s ředitelkou Divadla F. X. Šaldy Lindou Hejlovou Keprtovou.

Před týdnem 13:23

Roman Budský, dopravní expert

Téma: Bodový systém 2024. Řidičák na zkoušku i přísnější tresty pro řidiče, kteří páchají nejzávažnější přestupky. To jsou jedny z mnoha změn, které přinese novela silničního zákona. A právě o ní si budeme povídat s dopravním expertem Romanem Budským z Platformy VIZE 0.

Před týdnem 17:18

Na návštěvě: Nahlédnutí pod šikovné ruce mistrů ve Sklárně Pačinek Glass

Na pravidelný středeční přenos se redaktor Jaroslav Hoření vydal do sklárny v Kunraticích u Cvikova, obce, která už má mezinárodní věhlas, stejně jako nedaleká Lindava. Obě obce spojuje umělecký sklář Jiří Pačinek.

Před 2 týdny 18:48

Teplá zima, léto bez deště. Jak pomoct zahradě, když počasí „nespolupracuje“

Nakolik se může mírná zima podepsat na stromech a keřích, a jak a proč na zahradách budovat dešťové záhony, poradila zahradnice Věra Přibylová.